Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Allard, Wayne
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
 
NameWayne Allard
Address
Loveland, Colorado , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born December 02, 1943 (76 years)
ContributorWishful Thinking
Last ModifedRBH
Jan 12, 2016 11:51pm
Tags Very Conservative - Anti Embryonic Stem Cell Research - Anti-Affirmative Action - Anti-Civil Unions - Anti-Gay Marriage - Pro Alaska/Offshore Oil Drilling - Pro School Vouchers - Pro- gun - Pro-Capital Punishment - Pro-Life - Protestant -
InfoAlan Wayne Allard

U.S. Senator Wayne Allard is a Colorado veterinarian committed to cutting taxes, returning power and responsibility to state and local governments and assuring the security of America both at home and abroad as well as restoring economic prosperity.

Consistent with his belief that elected officials should be citizen legislators, Allard spends a majority of his time in Colorado. Since 1991, Allard has held more than 600 town meetings across Colorado. During his time in the Senate, Allard has held a town meeting annually in each of Colorado's sixty-four counties, while maintaining a 99% voting record. He has also led by example by being the most frugal member of the Colorado delegation and has returned more than $2.7 million in unspent office funds to the U.S. Treasury since being elected to federal office in 1991.

Allard was born in Fort Collins, Colorado, in 1943 and raised on a ranch near Walden, Colorado. He received his Doctorate of Veterinary Medicine from Colorado State University in 1968.While completing veterinary school, Allard married Joan Malcolm who received her degree in microbiology, also from CSU. They built their veterinary practice , the Allard Animal Hospital, from scratch. The Allards raised their two daughters, Christi and Cheryl, in Loveland, Colorado and have five grandsons.

Allard ran his veterinary practice full-time, while representing Larimer and Weld Counties in the Colorado State Senate, from 1983 to 1990. He was best known during his time in the Colorado State Senate for sponsoring the state law limiting state legislative sessions to 120 days, preserving the concept of the citizen-legislator.

Allard served in the U.S. House of Representatives from Colorado?s Fourth Congressional District from 1991 to 1996, when he was elected to the United States Senate. As a Colorado Congressman, Allard served on the Joint Committee on Congressional Reform, which recommended many of the reforms included in the Contract with America. These reforms were among the first legislative items passed by the Republican controlled Congress in 1995.

Allard is currently a member of the Senate Armed Services Committee. He is Chairman of the Strategic Forces Subcommittee and a member on the Subcommittee on Emerging Threats and Capabilities and the Subcommittee On Readiness and Management Support.

He is also a member of the Senate Banking, Housing and Urban Affairs Committee, where he is the Chairman of the Housing and Transportation Subcommittee, additionally he is serving on the Subcommittee on Financial Institutions and the Subcommittee on Securities and Investments. Allard also was selected to serve on the Senate Budget Committee.

Beginning in the 108th congress Senator Allard was selected to serve on the Environment and Public Works Committee, which includes two subcommittee assignments, the Fisheries, Wildlife and Water Subcommittee and the Superfund and Waste Management Subcommittee. In January 2003, Allard accepted an assignment by Senate Majority Whip Mitch McConnell to serve as a Deputy Majority Whip. He is also the Chairman of the Senate Renewable Energy and Energy Efficiency Caucus.




JOB APPROVAL POLLS
DateFirmApproveDisapproveDon't Know
11/08/2006-11/11/2006 Survey USA 44.00% ( 2.0) 43.00% ( 1.0) 13.00% ( 3.0)
06/09/2006-06/11/2006 Survey USA 46.00% ( 2.0) 44.00% ( 2.0) 10.00% ( 1.0)
05/12/2006-05/14/2006 Survey USA 44.00% ( 4.0) 46.00% ( 12.0) 11.00% ( 7.0)
01/13/2006-01/15/2006 Survey USA 48.00% ( 1.0) 34.00% ( 1.0) 18.00% ( 2.0)
06/10/2005-06/12/2005 Survey USA 49.00% ( 0.0) 35.00% ( 0.0) 16.00% ( 0.0)

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Jan 12, 2007 12:00am Speculative Allard’s Silence on ‘08 Breeds Speculation  Article Eric 
Apr 14, 2006 10:00pm Profile America's Worst Senators - Wayne Allard: The Invisible Man  Article Monsieur 
Dec 07, 2005 02:00pm Endorsement Allard to fight mining plans  Article RP 
Oct 08, 2002 11:58am General Allard Back Off Term Limits Pledge  Article RP 

DISCUSSION
Importance? 8.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  01/03/2007 Seat 02 Won 100.00% (+100.00%)
  01/04/2003 Armed Services Seat 4 Won 100.00% (+100.00%)
  11/05/2002 CO US Senate Won 50.70% (+4.93%)
  08/13/2002 CO US Senate- R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/05/1996 CO US Senate Won 51.06% (+4.95%)
  08/13/1996 CO US Senate - R Primary Won 56.83% (+13.67%)
  11/08/1994 CO District 4 Won 72.30% (+44.60%)
  11/03/1992 CO District 4 Won 57.84% (+15.68%)
  11/06/1990 CO District 4 Won 54.05% (+8.10%)
  08/14/1990 CO District 4 - R Primary Won 55.63% (+11.27%)
  11/04/1986 CO Senate 15 Won 100.00% (+100.00%)
  11/02/1982 CO Senate 15 Won 59.80% (+19.61%)
ENDORSEMENTS
CO US President - R Caucuses - Feb 07, 2012 R Mitt Romney
US President - R Primaries - Jun 26, 2012 R Mitt Romney
CO US President - R Caucus - Feb 05, 2008 R Mitt Romney
US President - R Primaries - Jun 03, 2008 R Mitt Romney
CO Governor- R Primary - Aug 08, 2006 R Bob Beauprez
Supreme Court - Associate Justice - Jan 31, 2006 R Samuel A. Alito Jr.
Supreme Court - Chief Justice - Sep 29, 2005 R John G. Roberts Jr.
CO US Senate - R Primary - Aug 10, 2004 R Bob Schaffer
Treasury Secretary - Jul 02, 1999 NPA Reject
Second Circuit Court Judge - Oct 02, 1998 NPA Reject