"A comprehensive, collaborative elections resource."
National (538 ev)
New/Modified Since
Thursday, May 02, 7:48 PM
-259200
RACE RESULTS
Panama National Assembly - Popular Vote - 5/5/2024
0 of 0 precincts (NAN%)
Another Way Movement 0 (NAN%) Democratic Change 0 (NAN%) Democratic Revolutionary Party 0 (NAN%) Realizing Goals 0 (NAN%) Panameñista Party 0 (NAN%) People's Party 0 (NAN%) Partido Alianza 0 (NAN%) Independent Social Alternative Party 0 (NAN%) Nationalist Republican Liberal Movement 0 (NAN%)
Panama National Assembly - Party Standings - 5/5/2024
50 of 71 precincts (70.42%)
Democratic Change 11 (22%) Realizing Goals 11 (22%) Democratic Revolutionary Party 9 (18%) Panameñista Party 7 (14%) Independent 5 (10%) Nationalist Republican Liberal Movement 2 (4%) Another Way Movement 2 (4%) People's Party 1 (2%) Partido Alianza 1 (2%) Independent Social Alternative Party 1 (2%)
Panama President - 5/5/2024
4240 of 7574 precincts (55.98%)
José Raúl Mulino 456,137 (34.1%) Ricardo Lombana 333,110 (24.9%) Martín Torrijos 211,646 (15.82%) Rómulo Roux 157,281 (11.75%) Zulay Rodríguez 82,040 (6.13%) José Gabriel Carrizo Jaén 80,020 (5.98%) Maribel Gordon 14,373 (1.07%) Melitón Arrocha 2,866 (0.21%) Ricardo Martinelli 0 (0%) José Isabel Blandón Figueroa 0 (0%) José "Toto" Álvarez 0 (0%)
CANDIDATES
Daggett, Beverly C.
Holyk, Isaac
Jones, David
Butcher, Mark
Cregan, Andrew
Thomas, Ben
Knight, Kim Sherrie
Sharp, Damon Lee
Black, Stephen
Webb, Chris
Coty, François
Fantauzzi, Fernando
Senese, Ricardo
Souza "Padre Kelmon", Kelmon
Datena , José Luiz
Rogers, Michael J. "Mike"
Walters, Will
Mansur, Pattie
Schloegel, Ben
Matthews, Mark K.
Azevedo, Gabriel
Barreto, Luísa
Alvarado, Charles
Siqueira , Ana Paula
Noman, Fuad
Flora, Deborah
Yu, Peter
Correia, Rogério
Tramonte, Mauro
Salabert, Duda
Engler, Bruno
Brant, Paulo
Gonçalves, Bella
McCall, Bethany
Viana, Carlos
Riggenbach, Carol
Almeida, Robinson
Martinez, Matthew
Roma, João
Rosa, Kleber
Isidóro Santana Junior "Pastor Sargento Isidório", Manoel
Luck, Stephanie
Alves Ferreira Júnior, Geraldo
Green, Kathryn
Santana, Olívia
Stewart, Katie
Craig, Clark
Pimentel, Eduardo
Roeber, J. Mark
Ducci, Luciano
Dartora, Carol
Brand "Goura Nataraj", Jorge
Waller, Caleb
Goulart, Luizão
Martins, Paulo
Richardson, Christopher A.
Leprevost, Ney
Navetta, Alessandra A.
Dallagnol, Deltan
Soper, Matt
Weinberg, Ron
McKeen, Sarah
Young, Mary
Gonzalez, Ryan
Syptak-Ramnath, Stephanie
Dressel, Abigail L.
Holtsnider, James
Tocco, Christophe A.
Jacobsen, Amanda S.
Gadêlha, Túlio
Waterman, David C.
Krause, Priscila
Gannon, Matthew L.
Portela, Dani
Gavito, Jennifer D.
Machado Neto, Gilson
Paulo, João
Cidade, Roberto
Barreto, Wilker
Ramos, Marcelo
Seffair, Maria do Carmo
Workers Party of Britain,
de Menezes Junior "Colonel Menezes", Alfredo Alexandre
Cavalcante Neto "Capitão Alberto Neto", Alberto
Moura, Anne
Mandel, Amom
do Rosário Nunes, Maria
Brizola, Juliana
Duarte, Thiago
Anflor, Nadine
Ortiz, Any
Araújo, Claudia
Camozzatto, Felipe
Sanguiné, Fabiana
de Mattos, Samuel
Graeml, Cristina
Caldas, Andrea
Towey, Jr., Frank W.
Costa, Eduardo
Lehlbach, Frederick R.
Lehlbach, Paul Friedrich
Lehlbach, Herman
Shah, Amit
Lehlbach, Friedrich August
Mitchell, James Fitz-Allen "Son"
Lee, Opal
Jones, Clarence B.
Shepard, Judy
Mercelina, Luc
Donahue, Phil
Clyburn, James E. "Jim"
Gore, Al
Lautenberg, Frank
Pelosi, Nancy
Evers, Medgar
Bloomberg, Michael R. "Mike"
Boyle, Greg
Driscoll, Jamie
Renner-Thompson, Guy
Donaghy, Paul
Romero, Teresa
Ochoa, Ellen
Rigby, Jane
Aichi, Kazuo
Thorpe, Jim
Ledecky, Katie
Yeoh, Michelle
Ivy, Dan
Schneider, J. Glenn
Solís Parga, Rodolfo
Scanlon, Nick
Michli, Andreas
Rutan, Dick
Martins, Geraldo
Sambú, Soares
Soares Cassamá, Viriato
Cassamá, Cipriano
Silva, Artur
Altamira, Jorge
Scott, Walter
Willoughby, Wellington
Martin, William Melville
Tran, Charles
Anderson, James Thomas Milton
Coldwell, Major James William "M.J."
Williams, George Hara
Needham, Joseph
Ramsay, Rupert
Yakoob, Akhmed
Tucker, Walter
McDonald, Alexander Hamilton
Saskatchewan Social Credit,
Thatcher, W. Ross
Pederson, Martin
Kelln, Martin
Lloyd, Woodrow
Blakeney, Allan
Steuart, David
Collver, Dick
Malone, Ted
Street, Andy
Asper, Israel Harold "Izzy"
Huband, Charles
Schreyer, Ed
Lauchlan, Doug
Pawley, Howard
Beddome, James
Bokhari, Rana
Lamont, Dougald
Roblin, Rodmond
Greenway, Thomas
Brown, Edward
Norris, Tobias
Aikins, James Albert Manning
Social Democratic,
Dixon, Fred
Willis, Richard Gardiner
Baker, Elly
Sheikh, Sakina
Best, Emma Dawn
Taylor, Fawcett
People's Independent Party,
Downes, John K.
Queen, John
Dominion Labour,
Dominion Labour Party,
Robson, Hugh
Farmer, Seymour
Litterick, James
Manitoba Social Credit,
Mills, Dick
Campbell, Douglas Lloyd
Willis, Errick
Hansford, Edwin
Stinson, Lloyd
Ross, William Cecil
Molgat, Gildas
Weir, Walter
Froese, Jacob
Georgiou, Alessandro
Lubin, Rob
LiPetri, Mike
Ústí Citizens' Forum,
We are PRO!,
Jones, Mondaire
Esposito, Alison
Frascone, Anthony
Riley, Josh
Molinaro, Marcus J.
Waltz, Kevin
Collins, Paula
Williams, Brandon
Carle, Thomas A.
Wagenhauser, David
Tenney, Claudia
Sadwick, Gregg A.
Marecki, Anthony G.
Grandsard, Bruno
Hutchison, Evan
Dolan, Martin "Marty"
Chou, Joseph
Stewart, Darrion
Morse, Andrea
South Bohemia 2012,
Dolan, Francis R.
Valdes Smith, Yvette
Herrera, Edwinna
Gamble, Alvin
Rodríguez, Zulay
Sapraicone, Mike
Sanghvi, Minita J.
For Pilsen,
Tedisco, James N.
Danz, Jr., Theodore J.
Slater, Caleb C.
Villarreal, Fanny Patricia
Místní HNHRM,
Drumm, Thomas
Ryan, Christopher J.
Paro, Nicholas
Frazier, Michele
Sigler, Michael J.
Meyers, James
Choice for the Region,
Lambropoulos, Gus
Martinez, Luis
VanBrederode, Jim
Cooney, Jeremy A.
Dailly, Eileen
Hagen, Anita
MacPhail, Joy
Hansen, Colin
Coleman, Rich
James, Carole
Wowchuk, Rosann
Robinson, Eric
Irvin-Ross, Kerri
Goertzen, Kelvin
Harapiak, William
Stephenson, Bette
Northrup, Eli
Witmer, Elizabeth
Rosenberg, Melissa
Smitherman, George
Elliott, Christine
Kellner, Jack
Webster, George
Quinones, Carmen R.
Emmerson, Henry
Stockton, Alfred Augustus
Tweedie, Lemuel John
Pugsley, William
Robinson, Clifford William
Flemming, James Kidd
Copp, Arthur Bliss
Clarke, George Johnson
Murray, James Alexander
Foster, Walter Edward
Baxter, John Babington Macaulay
Veniot, Peter
Jones, Wendell P.
Richards, Charles Dow
Tilley, Leonard Percy de Wolfe
Tilley, Samuel Leonard
Dysart, Allison
Squires, Frederick C.
McNair, John B.
Mackay, Hugh
Hazen Mackay, Katie
Flemming, Hugh John
Flemming III, Hugh John "Ted"
Flemming, Jr., Hugh John
Taylor, Austin Claude
Robichaud, Louis J.
Sherwood, Cyril
Van Horne, Charles
Higgins, Robert J.
Hatfield, Richard
Daigle, Joseph
Cochrane, Dennis
Brewer, Allison
MacDougall, Jack
Duguay, Roger
McKenzie, Jennifer
Higgs, Blaine
Vickers, Kevin
MacMaster, Allan
Blanchard, Hiram
Annand, William
Holmes, Simon Hugh
Hill, Philip Carteret
Balikowski, Jacqueline L.
Pipes, William Thomas
Moretti, Jr., John P.
Fielding, William Stevens
Czarnik, Christine
Bell, Adam Carr
MacKay, William
Priore, Marc D.
Wilcox, Charles Smith
Chludzinski, Patrick J.
Tanner, Charles Elliott
Kilbourn, Deborah
Baillie, John M.
Hall, William Lorimer
McKenzie, Daniel George
Schuler, James
Hall Stanfield, Mary
Bailey, Andrea
Stanfield, Robert L.
Walsh-Williams, Colleen
Armstrong, Ernest Howard
Armstrong, Lawrin
DeRosa, Kimberly
Chisholm, William
Macdonald, Angus L.
Harrington, Gordon Sidney
Lightfoot, Willie J.
MacMillan, Alexander Stirling
Blois, Frederick Murray
Couzens, Zachary C.
MacDonald, Donald
Capalbo, Michael L.
Cunningham, Russell
Lapolla, Tom
Connolly, Harold
Kay, Paula Elaine
Murray, George Henry
O'Brien, Camille
Ingrassia, Jr., Louis J.
Regan, Gerald
Houston, Tim
Burrill, Gary
McNeil, Stephen
Wright, Nick
MacKenzie, Francis
Finneran, Mary T.
Tweed, Janet S.
Banshchikov, Mikhail
Madden, Gabi
Behr, Joshua G.
Krakower, Stephan L.
Cousin, Claire Elizabeth
Sopris, Jr., Kent T.
Pierce, Chloe E.
Bendett, Scott H.
Madden, Jeff
Messina, Jeremy
Davis, Vicki
Martini, Adrienne
Phillips, ian
Kelly, Timothy R.
Roman, Michelle M.
Elder, Jeffrey
Cramer, Darci B.
Martin, Mitchell A.
Bobseine, Mike
Molitor, Andrew M.
Valdez, Claire
Ardila, Juan D.
Smith, William
Santiago, Xavier
Segura, Julien
Ordonez, Maria
Wright, Jordan J. G.
Harmongoff, Shana
Clennon, Joshua Albert
Harshaw, Albert
Coello, Leonardo J.
Dweck, Adam R.
Simpkins, Anathea C.
Bodiford, Andrew
Budow, Scott
Huntley, Eon
Serrano Glassner, Christine
Benjamin, Latoya R.
Hooks, Lariinda C.
Chen, Yi Andy
Yin, Dao
Paek, Kenneth
Isaac, John
Crocco, Alessandro
Castillo, Hector L.
Schiavoni, Thomas J.
Jennings, Matthew C.
Kassay, Rebecca A.
Petersen, Garrett J.
Basileo, Steven P.
Lopez, Robert
O'Keefe, Lisa
SNK 1 – Mayors of our Region,
Karlovy Vary,
East Bohemians,
Hradec Democratic Club,
Together for the Region,
Non-Partisans,
Henderson, Terry
Mayors for Citizens,
ProOlomouc,
Freeholders,
Tricolor,
Green,
Czech Pirate,
Diz, Ronald
Thomas, Pottakulathu T.
Carroll, Patrick
Cagliari Calcio,
S.S.C. Napoli,
Sullivan, Thomas F.
A.C. Milan,
Inter Milan,
Francis, Barbara J.
U.S. Salernitana 1919,
Atalanta B.C.,
Hellas Verona F.C.,
A.C. Monza,
Genoa C.F.C.,
ACF Fiorentina,
Udinese Calcio,
Juventus F.C.,
U.S. Sassuolo Calcio,
A.S. Roma,
Torino F.C.,
Frosinone Calcio,
U.S. Lecce,
S.S. Lazio,
Bologna F.C. 1909,
Empoli F.C.,
Carling, Richard J.
Henshaw, Jim
Baker, Earl M.
People for the Country,
Zibi, Songezo
Reid, Dorothy
Janusz, Philip J.
Ziffer, Andrew
Pecková, Petra
McCreight, Chris
Knipp, Jesse Dennis
Hudkins, Barbara
Farrier, Marshall
Torrijos, Martín
Gordon, Maribel
Arrocha, Melitón
Carrizo Jaén, José Gabriel
Lombana, Ricardo
Mulino, José Raúl
Roux, Rómulo
Kelley, Al
Thomas, Jacquelyn
Gay, Michael
Harris, Jimmy
Jones, Justin
Bath, Chris
Buckley, Jennifer
Chase, Gregory J.
Sedita, James A.
Torchia, William R.
Bystrzak, Christopher C.
Internicola, Taylor M.
Hoffman, Neil F.
Leuchner, Paul G.
Merletti, Mark D.
Russell, David
Baldassarre, Natalie
Sexton, Howard M.
Spero, Jodie R.
Peters, Arthur
Mathieson, John Alexander
Haszard, Francis
Palmer, Herbert James
Arsenault, Aubin-Edmond
Bell, John Howatt
Stewart, James David
Saunders, Albert Charles
Lea, Walter
Campbell, Thane
Jones, John Walter
MacMillan, William J.P.
Fadeley, Nancie
Bell, Reginald
Matheson, Alexander Wallace
Shaw, Walter Russell
Campbell, Alex
Key, George
McQuaid, Melvin
Campbell, Bennett
Lee, James
Ghiz, Joe
Ghiz, Robert
Fragasso, Michel
Gass, Melbourne
Mella, Patricia
Binns, Pat
Labchuk, Sharon
Crane, Olive
Cann, Billy
Rodd, James
Byrne, Joe
Dixon, Currie
White, Kate
Pillai, Ranj
Okalik, Paul
Anawak, Jack
Aariak, Eva
Curley, Tagak
Taptuna, Peter
Quassa, Paul
Netser, Patterk
Towtongie, Cathy
Savikataaq, Joe
Kusugak, Lorne
Akeeagok, P. J.
Quassa, Joanna
Malliki, Solomon
Kaernerk, Joelie
Main, John
Simailak, Craig Atangalaaq
Simailak, David
Gross, Pamela
Akoak, Tony
Qavvik, Daniel
Arreak Lightstone, Adam
Brewster, Janet Pitsiulaaq
Hickes, George
Hickes, George
OLD MATCHUP POLLS
SA National Assembly - Popular Vote - Ipsos
10/23/2023-12/1/2023 - Registered Voters - ±1.6%
African National Congress
40.50
Democratic Alliance
20.50
Economic Freedom Fighters
19.60
Inkatha Freedom Party
4.90
African Christian Democratic Party
1.00