"A comprehensive, collaborative elections resource."
National (538 ev)
New/Modified Since
Saturday, May 18, 1:33 PM
-259200
MAP LOCATIONS
ME State Senate 35
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 34
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 31
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 29
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 28
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 27
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 26
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 25
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 24
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 22
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 21
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 19
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 18
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 15
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 12
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 11
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 10
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 09
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 08
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 07
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 05
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 03
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 02
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 01
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 33
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 20
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 13
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 32
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 30
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 23
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 17
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 16
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 06
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
ME State Senate 04
ME State Senate Districts 2004-2014
Dec 1, 2004-Dec 2, 2014
Mr. Matt
CANDIDATES
Guille, Georges
Raymond-Clergue, Louis
Roquefort, Félix
Fabre, Alexis
Gérard, E.
Cros, Henri
Fil, Jules
Renucci, Dominique
Vié, Robert
Vidal, Gérard
Etoré, Julien
Roach, Joyce
Garland, Robert J.
Buchanan, Malcolm V.
Roberts Jr., Herman E.
Gayraud, Antoine
Cros, Vitalis
Laquière, Claude
Tarlier, Alain
Vidal, Joseph
Chesa, Raymond
Bertrou, Nicole
Lamarain, Yolande
Beuchard, Francis
Rampioni, Patrick
Martin, Maurice
Poujade, Maurice
Yerxa, William
Braley, Dennis A.
Larrat, Gérard
Poland, Richard C.
Escortell, Henri
Olsson, Orville H.
Doucet, Jacques
Fabre, Jean
Laffont, Muriel
Plantey, Franck
West, Clifford H.
Pagel, Jean-Marc
Gils, Bernard
Duchemin, Joëlle
Vieules, Jacques
Pivan, Philippe
Douladoure, Paul
Bertrand, Roger
Soleil, Patricia
Cornuet, Michel
Desmoulins, Valérie
Gadier, Jean-Philippe
Diaz, Éric
Fournié, Bernadette
Ribot, Franck
Richardson, Jim
Mondini, Patricia
Silvani, Xavier
Fawcett, Fran
Ficquet, William
East, Van
Parker, James E.
Carrazoni Omari, Amandine
Vielmas, Alain
Benson, Claude-Marie
Shadis, Raymond
Latorre, Claudine
Gamerre, Claudine
Brun, Jean-Pierre
Bord, Denis
Urroz, Magali
El Hedri, Lucile
Boonen-Nau, Monique
Charlut, Rosine
Schivardi, Gérard
Sthémer, Christine
Fillon, Isabelle
Zuliani, André
Jouffroy, Jean-Marc
Aslan, Laurent
Dugied-Soriano, Marie
Melliet, André
Garino, Henry
Bicknell, Brian
Hérin, Danièle
Barthès, Christophe
Toro, Marine
Chick Sr., Howard A.
Giniès, Alain
de Lorgeril, Miren
Perez, Jean-Claude
Vesentini, Mylène
Boissonade, Hervé
Mamou, Yamina
Escourbiac, Nicole
Dandeu, Patricia
Chevignard, Arthur
Fabre, Pierre
Sanz, Marie
Gadrat, Nicole
Courrière-Calmon, Sophie
Pérez, Laurent
Roulliaux, Axel
Nelly-Amalric, Laure
Biasoli, Gilbert
Sikora, Juliette
Cerny, Yvonne
Bourdin, Francis
Granger, Pierre
Huc, Aimé
Roig, François
Boyce, George L.
Fabrégat, René
Bernard, Donald J.
Sabiani, Jean
Castéra, André
Slacik, Jacques
Maffre, Paul
Vals, Francis
Heurley, Gaston
Ségura, Jean
Dubeau, Claude
Balat, Michel
Lefebvre, Kenneth M.
Laffin, Tuffy S.
Itart-Longueville, Lionel
Halleur, Jean
Antagnac, Jean
Brutelle-Duba, Janette
Caral-Villa, Gérard
Brunel-Nicol, Martine
Laserge, Michel
Poland Jr., Ralph L.
Guidoni, Pierre
Boivin, J. Eugene
Rines, Benjamin L.
Rines Sr., Benjamin L.
Rines, Nancy G.
Rines, Brian
Luttrell, Paul
Danton, Peter W.
Lambert, Robin D.
Dover, Ave Maria
Clark III, Andrew T.
Baldwin Jr., Earl H.
Hall, Keith L.
Hills, David S.
Coffey, John
Payson, Harold C.
Aspinall, Sam R.
Fickett, Robert W.
Howard, Ralph D.
Farley, Robert M.
Bros, Christiane
Barailla, Régis
Fabry, Roger
Davis, Gordon
Chappert, Gérard
Garnier, Yvonne
Madalle, Alain
MacMichael, James
Dolset, Paul
Homps, André
Bascou, Jacques
Perez, Joseph
Feste, Jean-Michel
Viard, Alain
Sauvain, Michel
Bernard, Daniel
Lecacheur, Stéphane
Hawkes, Allerton H.
Floutier, Marie-Lise
Laviolette, Sylviane
Amouroux, Patrick
Drouard, Guy
Arnold, René
Campbell, Richard C.
Beaudoin, Danièle
Sanchez, Christine
Soulié, Gérard
Pelletier, Agnès
Sava, Marie-Laure
Goodwin, Catherine R.
Chauvin, André
Fagès, Anita
Germain, Isabelle
Galonnier, Dominique
Pottier, Alain
Constant, Martin
Bossa, Philippe
Roux, Patric
Sohier, Alain
Schroeder, Francis
Decaens, Fabienne
Escudié, Hélène
Imbert, Stéphane
Dolan, Arthur P.
Cau, André
Kontowicz, Véronique
Carpentier, Élise
Amiard, Yannick
Verdier, Denis
Gahagan, Amber R.
Simko, John E.
Fabre, Marie-Hélène
Codorniou, Didier
Cushman Jr., Clinton
Philippe, Laure-Emmanuelle
Flint, Mary H.
Tournissa, Jean-Paul
Biendicho, Flora
Cantegrel, Patricia
Châtain, Paule
Billirat, Laurent
MacDonald, William D.
Sarfati, André
Powers, Jane M.
Péréa, Alain
Py, Michel
Silberman, Jean-Hugues
Verdejo, Xavier
Arripe, Marie-Laure
Jacques, André
Funès, Laurence
Lenfant, Gérard
Laus, Renaud
Vigier, Annette
Martinez, Pierre
Faivre, Maximilien
Coutard, Dominique
Pérello, Jordan
Johnston, Mark D.
Debono, Aurore
Plamondon, Gary A.
Falcon, Frédéric
Thivent, Viviane
Estrade, Quentin
Rocher, Édouard
Daraud, Jean-François
Montero-Valle, Valérie
Nutting, Wallace H.
Vasseur, Baptiste
Thomas, Francis
Cambon, Cyril
Mirabile, Fabien
Calgaro, Christian
Brennan, Thomas L.
Furqan, Wali
Gallant, Ernest A.
Carter II, Thomas
Walton, Elliot
Herlihy, Joseph P.
Bell, Gary A.
Walton, Sr., Elbert A.
Celeste, Robert M.
Tisdale, Dolores
St. Hilaire, Arthur
Ciembroniewicz, Stephen
Hebert, Joel J.
Crowley, Charles
Curtis, Jr., John
Martin, Jackie
Metcalfe, Willie
Franklin, James A.
Madore, Paul
Watson, Barry A.
Moulton, James B.
Qunit, Michael W.
Kilgore, Ralph T.
Madden, Edward T.
Rothermel, Wesley J.
Jacobson, Geroge L.
Lowell, Jeffrey Philip
Hastings, Peter G.
Treadwell, Russell P.
Pickett, Robert S.
Therianos, Spero
Therianos, Dorothy P.
Taylor, Craig
Kimball, Kerry E. K.
Brill Jr., Earl E.
Nickerson, Winston L.
Knox, Robert H.
Kozloff, Stanley W.
Campbell, Thomas E.
Ruhlin Jr., James R.
Knox, Barbara Crosby
Hunton, Calvin K.
Powers, Arthur G.
Dexter, Arthur A.
Lavway, Daryl L.
Merrill, Mildred B.
Nickerson, Richard E.
Reed, Ruth
Williams Jr., Roy F.
Bigelow, Joseph A.
Brooks, Ralph J.
Reeves, James W.
Sauer, M. Lee
Eaton, Philip H.
Curtis, Judith H.
Worcester Jr., Verrill R.
Elliott, Walter L.
Plourde, Charles C.
Descoteaux, Arthur G.
Lehoux, Gerard J.
Rioux, Roland A.
Cassette, Robert L.
Brown, Craig S.
Orlando, Gerard F.
Joyce, John J.
Harriman, Frances C.
Boothby, C. Russell
Coolidge, Charles C.
Jalbert, Louis
Goudreau, Jules G.
Coombs, John D.
Albee, Laurence M.
Mulholland, John M.
Dumont, Richard J.
McLaughlin Jr., Charles J.
Plestina, John S.
Caldwell, Robert J.
Isgro, Salvatore
Hayes, Joseph E.
Dansereau, Homere A.
Blanch, James R.
Gonzales, George R.
Swales, William B.
Houghton, John A.
McWhinney, Ted
LeFebvre, Albert P. C.
Cantara, Michael P.
O'Donnell, Peter
Doukas, Andrew J.
Conant, Clinton A.
Conant, Patricia A.
Pelletier, Stephen M.
McCulloh, Jeffrey E.
Lawrence, Roberts K.
Clark, Margaret Pruitt
Perry, James
Mahoney, Virgil Don
Kingman, John R.
Fraser, Charles G.
Markley, Timothy S.
Kennard, Philip E.
Roderick, Roger N.
Sutton, Roland L.
Milay, George H.
Leonard, Ruth E.
Connery, Crispin H.
McKenney, Peter A.
Sears, Bonnie E.
Worcester, Everett
Clark Jr., Quenten
DesIsles, David L.
Bedard, Richard N.
Bubar, Donna C.
Hazelwood, Robert C.
Olszewski, Jr., John A. "Johnny O"
Rivas, Yariel
Pongrekun, Dharma
Sărmas, Sabin
Cristea, Aurelia
Sîrbu, Ilie-Vasile
Hibbert, Brent
Tunseth, Ryan
Ribbens, Peter
Elam, Bill
Ecklund, Cindy
Cooper, Kelly
Cox, Tyson
Johnson, Brent G.
Warren, William P.
Kropp, William J.
Tupper, Mike
Porter, William
Williams, Jack
Russell, Aron R.
Tănasă, Dan
Morgan, Scott
Taylor, Tracy
Henderson, Cheryl Brown
Martin, Phillip W. "Phil"
Bogina, Jr., August "Gus"
Boyd, Brad
Luengo, Juan
McDonald, Nikki L.
Brady, Bill
Chronister, Rochelle
Erickson, Mike
Kejr, Joe
Lawrence, Doug
Marshall, Bob
Merritt, Gary A.
Mollenkamp, Gayle L.
Patton, Fred C.
Goidescu, Ionel
Hutchings, David
McNorton, Kyle
Wolf, William M.
Crețu-Muscalu, Florin
Collins, Kenneth
Jacobs, Trevor
Barth, Carrie
Poetter Parshall, Samantha M.
Goddard, Dan
Croft, Chris
Gardner, Fred
Dogar, Nicolae Florin
Bryce, Ron
Newland, Joe
Miller, Dennis
Hougland, Allison
Bingesser, Matt
Featherston, Linda
Hoye, Jo Ella
Poskin, Mari-Lynn
Vaughn, Lindsay
Ciobanu, Adrian
Ruiz, Susan
Ousley, Jarrod
Xu, Rui
Thomas, Adam
Tarwater, Sr., Sean E.
Turner, Carl
Meyer, Heather
Williams, Laura
Thompson, Mike
Thompson, Mike
Robinson II, Marvin S.
Melton, Lynn
Oropeza, Melissa
Johnson, Timothy H.
Buehler, David
Proctor, Pat
Amyx, Mike
Osman, Dan
Titus, Kenny
Borjon, Jesse
Haskins, Kirk R.
Schlingensiepen, Tobias
Schmoe, Rebecca
Bloom, Lewis "Bill"
Underhill, Jeff
Dodson, Mike
Butler, Nathan "Nate"
Sanders, Clarke
Hill, Scott
Vasile, Marian Constantin
Howe, Steven K.
Anderson, Avery
Owens, Stephen
Smith, Eric L.
Williams, Kristey S.
Essex, Robyn R.
Roth, Webster T.
Rhiley, Bill
Jianu, Florin
Howell, Leah
Carr, Ford
Penn, Patrick A.
Miller, Silas
Coraș, Daniel Marius
Estes, Susan Oliver
Pickert, Sandy
Maughan, Carl
Bergkamp, Brian
Kessler, Tom
Hoheisel, Nick
Howerton, Cyndi
Humphries, Susan
Probst, Jason
Martinez, Angela
Waggoner, Paul
Moser, Lisa M.
Waymaster, Troy L.
Rahjes, Ken
Wasinger, Barbara K.
Fairchild, Brett
Murphy, Michael
White, Gary
Turk, Adam
Minnix, Jim
Goetz, Jason W.
Smith, Adam W.
Clifford, Bill
Lewis, Bob
Younger, David
Moroianu, Dumitru
Pittman, Jeff
Corson, Ethan
Holscher, Cindy
Gossage, Beverly
Warren, Kellie
Fagg, Michael A.
O'Shea, Kristen
Kloos, Richard
Dietrich, Brenda
Baș, Ana-Marcela
Reddi, Usha
Ware, Mary
Blasi, Chase
Olajos, Raul
Erickson, Renee
McGinn, Carolyn
Straub, Alicia
Steffen, Mark
Wilborn, Richard
Doll, John
DeVries, Edna B.
Gergely, Marc J.
Stiens, Angela
Kiegerl, S. "Mike"
Lee, Tatum
Capps, Michael
Carlson, Susan L. "Suzi"
Esau, Charlotte
French, David W.
Helmer, Cheryl
Lynn, Megan
Lynn, Julia
Warfield, Freda
Reynolds, Kim
Smith, Gerry
Raisi, Ebrahim
Amir-Abdollahian, Hossein
Siri, Giuseppe
Krawiecki, Robert
Thompson, Jason
Frazier, Jason
Cross, Shawn
Bagheri Kani, Ali
Democratic Option,
Martínez Verdugo, Arnoldo
Independent Revolutionary Party,
Mohiuddin, Ali
Turner, Vickie B.
Dabro, Josip
Anušić, Ivan
Butković, Oleg
Primorac, Marko
Glavina, Tonči
Šipić, Ivan
Parhar, Amrit
Šušnjar, Ante
Stewart, Don
Jandroković, Gordan
Erlić, Šime
Butkovic, Oleg
Fuchs, Radovan
Gaudin, Jean-Claude
Grlić-Radman, Gordan
Klutse, Kwassi
Beroš, Vili
Pratter, Gene E.K.
Ulianovschi, Tudor
Potvin, Richard P.
Church, Leslie
Gouin, Donald H.
Holman, Marshall H.
Miller, Tiimothy
Barton, Robert
Joseph Jr., John M.
Paxton, Jane P.
Gould, David Francis
Meyers, Felicity
White, Linwood E.
Dill, Dennis E.
Hunter, James
Starbird Jr., S. Glenn
McLaughlin, Betty L.
Khan, Iftikhar Mohammed
McKinney, John D.
Volle, Paul A.
Carter Jr., Elmer L.
Schmid, Jr., Clarence J.
Webber Jr., Claude E.
Mansfield, Sr., Woodrow D.
Ridenour, Cliff
Lawrence, William F.
Bell, J. B.
Ramsey, Paul E.
Lloyd, Darrell J.
Gould, E. A. "Doc"
Roach, Donald E.
Adams, Arthur M.
Brown, Loyd R.
Broome, Milton "Sam"
Bouchard, Raymond P.
Bernier, L. Philip
Tousignant, Roger A.
Morong, Frank
Usinger, Mark R.
Philbrook, Robert F.
McKenzie, Gayton
Steenhuisen, John
Dorler, Virginia D.
Carrier, J. Robert
Quinn, Agnes V.
Miller, Robert J.
Trafton, Lloyd K.
Cyr, George E.
Oglesby, Jr., Rickey N.
Brown, Cobie Lyrix
Merletti, Phillip R.
Ferrell, Bobby B.
Mills, Ray
Bowman, Bruce A.
Perreault, Ginette M.
Merrill, Robert L.
Merrill, Robert A. "Bob"
Howe, Stanley R.
Bellwood, Jeffrey A.
Jones, Rendle A.
Mann, Henry
Monroe Sr., Richard L.
Webber, Richard
Lloyd, Merle
Lombard, Curtis
McKinley, Martha M.
Cunniff, John J.
Voor U,
Recycle,
Anticapitalists,
Chasse, Michael A.
Johnson, Kevin A.
Rhames, Richard A.
Panagakos, Petros W.
Richardson, N. Thomas
Albert, Lawrence M.
Perspectives. Freedom. Progress.,
Torres, Joseph L.
Rowe, G. Steven
Townsend, Elizabeth
Gerry, Audrey A.
McKeen, Elden
Bradley Jr., Edward F.
Brown, Ada K.
Foote, Thomas O.
Frank, Joseph C.
Agora,
Seaton, Michael D.
Lambert, Roger M.
Yates, Danielle J.
Bellows, Stacey A.
BLANK Party,
Bernier, Renee M.
Lecomte, Normand B.
l'Unie,
Toussaint Louverture, François-Dominique
Lefebvre, Joseph C.
Gilpatrick, Waldo E.
Pelletier, Gilman R.
Poulin, Thomas E.
Golob, Louis A.
Pieriboni, Jane M.
Cheeseman, Alice C.
MacArthur, Elaine M.
Hill, Jennifer
Saxl, Jane W.
Worster, Anthony R.
Bruce, Vanessa Nutter
Cummings, Fern P.
Dudley, James T.
Kamougué, Wadal Abdelkader
Nelson, Norman W.
Casey, Charles
White, Linda
Girard, Rachelle M.
Daigle, Laurel J.
Levesque, Clarence
Moulton, David R.
Trott, Bruce P.
Young, Steven A.
Conant, Ben E.
Gushee, Linnette C.
Savage, Elmer N.
Ellis, Michael J.
Wiand, H. Frederick
Folsom, Farnham
Suplicy, Marta
Huber, Jennifer L.
Stinchfield, Brenda F.
Jones, Kathleen M.
Cross, Ruel P.
Brown, Douglas L.
Lindahl, David A.
Eames, G. Clifton
Bair, James T.
Carroll, James R.
Nutter, Brian C.
Shadrack, Gracia
Lougee, Leonard R.
McKenney, Verne B.
Clements, Homer M.
Weatherly, Sr., George O.
Holliday, Harold L.
Voorhis, Horace Jeremiah "Jerry"
Andrews, Thomas H.
Wyman, Jasper S. "Jack"
Longley Jr., James B.
Rand, Theodore T.
Greenlaw, Hollis M.
Mitchell, James F.
Howaniec, James P.
Lorenzo, Rosemary J.
Yeaton, Lorraine
Monteith, John C.
Libby, Sherwood
Ayotte Sr., Ronald E.
Anthony, Mark
LaFountain III, Lloyd P.
Lizotte, J. P. Marcel
Peck, Dana P.
Byram, Nadine
Totman, Raymond G.
Kennedy, Gerald P.
Davidson, Thomas M.
Smith, David B.
Shiah, David C.
Lokocz, Hilda
Chartrand, Paul
Dow Sr., Thomas C.
Ladderbush, David M.
Moreau, Albert A.
Tracy, Richard H. C.
Meres, June C.
Ham, F. Fay
Moore, Kathleen R.
Berube, Robert A.
Bouffard, Gerald N.
Tiner, Erik M.
Sanborn, Kenneth C.
Cloutier, Lucille L.
Patterson, Helen Elizabeth
Anderson, Janet
Shorette, Louise M.
Watson, Joseph R.
Narlean, Charles
Bauknight, Jeff
Morales, Jaime
Valenzuela, Juan Manuel
Meyer, Carla
Neumayer, Wilbur G.
Hudson, David C.
Lowe, David
McCrary, Marilyn
Poduje, Iván
Vattuone, Rodrigo
Pavez, Valentina
Mardones, Aldo
Argo, James
De la Barra, Andrea
Binneboese, Donald H.
Negrete, Boris
Torgerson, Julien L.
Sullivan, Charles M.
Wagner, James B.
Gwinn, Richard S.
Lasell, John M.
Grant, Wayne G.
George, William E.
Goodwin, Albion D.
Greenhalgh, Glenn D.
Dean, W. Harper
Dunleavy, James P.
Duque, Aldo
Dunleavy, James M.
Grant, Martha A.
San Martín, Catalina
Vittori, Christian
Muñoz Balanzár, Karla Irasema
Sakharov, Andrei Dmitrievich
Habsburg (Philip II), Philip of