"A comprehensive, collaborative elections resource."
National (538 ev)
New/Modified Since
-259200
RACES
Woodbury County, IA Sheriff - 11/5/2024
Woodbury County, IA Supervisor Dist. 1 - 11/5/2024
Woodbury County, IA Supervisor Dist. 3 - 11/5/2024
UT State Senate 08 - R Convention - 4/27/2024
Woodbury County, IA Supervisor Dist. 3 - R Primary - 6/4/2024
UT State Senate 22 - R Convention - 4/27/2024
Woodbury County, IA Supervisor Dist. 5 - 11/5/2024
UT State Senate 24 - R Convention - 4/27/2024
UT SBOE District 12 - R Convention - 4/27/2024
UT SBOE District 03 - R Convention - 4/27/2024
UT SBOE District 10 - R Convention - 4/27/2024
UT State House 12 - R Convention - 4/27/2024
UT State House 66 - R Convention - 4/27/2024
UT State House 68 - R Convention - 4/27/2024
UT State House 69 - R Convention - 4/27/2024
UT District 02 - R Convention - 4/27/2024
UT District 01 - R Convention - 4/27/2024
UT Auditor - R Convention - 4/27/2024
UT Attorney General - R Convention - 4/27/2024
UT Governor - R Convention - 4/27/2024
UT Lt. Governor - R Convention - 4/27/2024
UT State House 67 - R Convention - 4/27/2024
UT SBOE District 15 - R Convention - 4/27/2024
UT District 03 - R Convention - 4/27/2024
UT US Senate - R Convention - 4/27/2024
GA State House 132 - 11/6/2012
Dallas County, IA Auditor - 11/5/2024
ME State House 001 - 11/3/1992
Dallas County, IA Sheriff - 11/5/2024
Dallas County, IA Treasurer - 11/8/2022
ME State House 022 - 11/3/1992
ME State House 023 - 11/3/1992
ME State House 024 - 11/3/1992
ME State House 025 - 11/3/1992
ME State House 026 - 11/3/1992
2027 FIFA Women's World Cup Host - 5/17/2024
Dallas County, IA Treasurer - Appt - 12/5/2023
Dallas County, IA Treasurer - Special - 11/5/2024
Dallas County, IA Attorney - 11/8/2022
Dallas County, IA Attorney - Appt. - 1/3/2023
Dallas County, IA Attorney - Special - 11/5/2024
Dallas County, IA Attorney - R Special Primary - 6/4/2024
NY District 22 - D Primary - 8/20/2024
WI Supreme Court Justice - Primary - 2/18/2025
DE Governor - R Primary - 9/10/2024
Wakefield Metropolitan District Council - Seat Distribution - 5/4/2023
Wakefield Metropolitan District Council - Seat Distribution - 5/5/2022
Walsall Metropolitan Borough Council - Seat Distribution - 5/5/2022
Dallas County, IA Supervisor Dist. 2 - 11/5/2024
Walsall Metropolitan Borough Council - Seat Distribution - 5/4/2023
French National Assembly - Seine 46th - 1st Round - 11/23/1958
French National Assembly - Seine 46th - 2nd Round - 11/30/1958
Wigan Metropolitan Borough Council - Seat Distribution - 5/4/2023
Wigan Metropolitan Borough Council - Seat Distribution - 5/5/2022
Wigan Metropolitan Borough Council - Seat Distribution - 5/6/2021
French National Assembly - Seine 46th - 1st Round - 11/18/1962
French National Assembly - Seine 46th - 2nd Round - 11/25/1962
Wolverhampton City Council - Seat Distribution - 5/5/2022
French National Assembly - Seine 47th - 1st Round - 11/23/1958
Wolverhampton City Council - Seat Distribution - 5/6/2021
French National Assembly - Seine 47th - 2nd Round - 11/30/1958
French National Assembly - Seine 47th - 1st Round - 11/18/1962
French National Assembly - Seine 47th - 2nd Round - 11/25/1962
French National Assembly - Seine 47th - Substitute - 2/9/1966
French National Assembly - Seine 48th - 1st Round - 11/23/1958
French National Assembly - Seine 48th - 2nd Round - 11/30/1958
French National Assembly - Seine 48th - 1st Round - 11/18/1962
French National Assembly - Seine 48th - 2nd Round - 11/25/1962
French National Assembly - Seine 48th - Substitute - 2/9/1966
CA US President - AIP Primary - 3/5/2024
French National Assembly - Seine 49th - 1st Round - 11/23/1958
French National Assembly - Seine 49th - 2nd Round - 11/30/1958
French National Assembly - Seine 49th - 1st Round - 11/18/1962
French National Assembly - Seine 49th - 2nd Round - 11/25/1962
French National Assembly - Seine 50th - 1st Round - 11/23/1958
French National Assembly - Seine 50th - 2nd Round - 11/30/1958
French National Assembly - Seine 50th - 11/18/1962
French National Assembly - Seine 50th - Substitute - 7/12/1964
DE US Senate - D Primary - 9/10/2024
French National Assembly - Seine 51st - 1st Round - 11/23/1958
French National Assembly - Seine 51st - 2nd Round - 11/30/1958
French National Assembly - Seine 51st - 1st Round - 11/18/1962
French National Assembly - Seine 51st - 2nd Round - 11/25/1962
French National Assembly - Seine 52nd - 1st Round - 11/23/1958
French National Assembly - Seine 52nd - 2nd Round - 11/30/1958
French National Assembly - Seine 52nd - 11/18/1962
French National Assembly - Seine 52nd - 5/5/1963
French National Assembly - Seine 53rd - 1st Round - 11/23/1958
French National Assembly - Seine 53rd - 2nd Round - 11/30/1958
ME State House 150 - 11/3/1992
French National Assembly - Seine 53rd - 1st Round - 11/18/1962
ME State House 034 - 11/3/1992
French National Assembly - Seine 53rd - 2nd Round - 11/25/1962
ME State House 035 - 11/3/1992
ME State House 039 - 11/3/1992
French National Assembly - Seine 54th - 1st Round - 11/23/1958
French National Assembly - Seine 54th - 2nd Round - 11/30/1958
French National Assembly - Seine 54th - 1st Round - 11/18/1962
French National Assembly - Seine 54th - 2nd Round - 11/25/1962
French National Assembly - Seine 55th - 1st Round - 11/23/1958
PARTY REGISTRATION
Florida
R
5,243,299
3/31/2024
Florida
D
4,351,265
3/31/2024
Florida
NPA
3,533,149
3/31/2024
Florida
OTH
343,942
3/31/2024
CANDIDATES
Sheehan, Chad
Herrig, John
Carper, Kent T.
McNaughton, Willard B.
Nelson, Mark
Ryan, Lincoln
Dietrich, David
Vilks, Andris
Cooper, Jerome Gary
Dexter, Edward L.
Skoglund, James G.
Oller, Robert
Adams, Kurt W.
Lemont, Kenneth F.
Snow Jr., Kenneth S.
Infante, Adam M.
Larsen, Peter M.
Verrill Jr., Robinson
Cloutier, Peter A.
Portzen, Summer
Ritchie, Jeannine R.
Guns, Meggan
Forsell, Ronald C.
Helm, Julia
Quinson, Antoine
Febvre, Paul
Garcia, Charles
Appel, René
Blanc, Aimé
Hémon, Jacques
Monteil, André
Vivien, Robert-André
Ménager, Roger
Nungesser, Roland
Talamoni, Louis
Minguet, René
Bourguignon, Christian
Melchior, Henri
Cabot, Justin
Bompard, Pascal
Dijon, Henri
Le Guichaoua, Henri
Ithurbide, René
Vayron, Philippe
Baron, Paul
Noël, Gilbert
Dassibat, André
Rousseau, Jean
Mazaleyrat, François
Privat, Albert
Auger, René
Ribetti, César
Billotte, Pierre
Julien, Charles
Zehnacker, Marcel
Abéla, André
Jehan, Henri
Malleret-Joinville, Alfred
Peytel, Michel
Guérin, Henri
Bleuse, Raoul
Franceschi, Joseph
Bernard-Curtil, Roland
Leclercq, Claude
Jam, André
Thorez, Maurice
Soulivet, Jean
Liger, René
Lapierre, Louis
Catoli, Jean
Besse, Albert
Gosnat, Georges
Gosnat, Pierre
Dupuy, Fernand
Dreyfous-Ducas, Daniel
de Lipkowski, Irène
Falconetti, [FNU]
Moreau, Jacques
Hemmet, Ary
Rotges, Berthe
Tabanou, Pierre
Farine, Philippe
Vaillant-Couturier, Marie-Claude
Lacroix, Antoine
Veyssière, Jacques
Maigne, André
Doridam, Pierre
Causse, André
Sauphar, Roger
Bouvet, Jean
Schneider, Jean
Petit, Albert
Mainguy, Paul
Chopine, Marcel
Mauroy, Pierre
Peters, Suzanne
Faillant, Pierre
Paviot, Lucien
Chamberland, Robert
Figuères, Léo
Ginoux, Henri
Smith, Robert H.
Ducoloné, Guy
Poutier, Raymond
Riond, Georges
Depreux, Édouard
Nice, Deirdre
Manceaux, Irène
Jumel, Pierre
David, Ernest
Blum, Claude
de Peretti, Antoine
Comte-Offenbach, Pierre
Levol, Robert
Salagnac, Léon
Plazanet, René
Sevestre, Alfred
Leroy, André
Desgranges, Louis
Tenger, Robert
Savary, Robert
Barthelet, Maurice
Hemmerdinger, Louis
Dufour, Georges
Parmelan, Roger
Moulun, Michel
Chobeaux, Alfred-Édouard
Villiers, Raymond
Roche, Gabriel
Huet, Jean
Mattéi, Pierre
Levillain, Georges
Belvaux, Robert
Dudach, Armand
Villien, Marie-Louise
Le Trocquer, Jean
Foucard, Roland
Roussineau, Élie
Sergent, Henri
Rice, Deborah Shaw
Suant, Georges
Guldner, Erwin
Dolivet, Maurice
Cushing III, Frank S.
Faure-Dauphin, Roger
Devèze, Gilbert
Durand, Georges
Levindrey, Marcel
Pallut, André
Nataf, François
Pelletier, Jacques
Philippot, William
Uri, Pierre
de la Barre de Nanteuil, Guy
Garel, Jean
Aumont, Robert
Lesein, François
Lamant, Jean-Claude
Steichen, Marie-Claire
Doyez, Jean-Luc
Philippot, Bernard
Brulez, Nicole
Mathieu, Gérard
Moreau, Guy
Ruscica, Robert
Saleck, Michel
Lacombe, Dominique
Degembe, Patrick
Berbal, Michelle
Pernelle, Jean-Loup
Jarno, Philippe
Vignal, Michel
Picqueur, Dominique
Samyn, Jacques
Malpezzi, Philippe
Fournier, Anne-Marie
Marissal, Marc
Lebel, Béatrice
Midelet, Alain
Vachetta, Thomas
Fontaine, Élizabeth
Camu, Christelle
Anthoine, Marie-Angélique
Arribas, Catherine
Devaugerme, Xavier
Blanchard-Douchain, Gaëdic
Dosière, René
Karimet, Fawaz
Roux, Jean-Louis
Delhaye, Éric
Trévillot, Nicolas
Hansen-Catta, Paul-Henry
Brunet, Claudine
Laffiac, Marie-Claude
Legras, Sylvie
Bibaut, Louisette
Matis, Pascal
Bono-Vandorme, Aude
Dragon, Nicolas
Cauchy, Benjamin
Bricout, Edmond
Renard, Adrien
Pierre-Bloch, Jean
Blanchot, Jacques
Huon, Jean
Bienfait, Marcel
Marcos, Robert
Carlier, Yves
Laroche, Pierre
Liagre, Paul
Schall, Gaston
Carrel, Julien
Charuel, Bernard
Braconnier, Jacques
Arnould, Pierre
Collet, Gilbert
Mirochnikoff, Andrée
Le Meur, Daniel
Margueritte, Charles
Blériot, Guy
Valentin, Bernard
Michel, Henri
Labrosse, Jacqueline
Parizano, Gérard
Wattiez, Jacques
Lherminé, Bernard
Lafont, Christine
Bodart, Alfred
Lebrun, Bernard
Bochard, Lucien
Savelli, Vincent
Caron, Daniel
Pagni, Antoine
Picquet, François
Choain, Christian
Baur, Charles
Mennesson, Yves
Boutreux, Jean Robert
Lemire, Corinne
Lefèvre, Denis
Journel, Yves
Huriez, Daniel
Ducamp, Raymond
Hernoux, Didier
Huel, René
Grzegrzulka, Odette
Suchecki, Alix
Boutreux-Potel, Agnès
Froissart, Michel
Roger, Bernard
Bertrand, Xavier
Lelong, Marcel
Tournay, Jean-Luc
Grandin, Alexis
Gaudin, Olivier
Betems, Alain
Voiret, Nadia
Lagrange, Déborah
Ali, Nora Ahmed
Gruny, Pascale
Mousset, Franck
Aurigny, Nicole
Wargnier, Daniel
Guillet, Marie-José
Desjoyaux, Carmel
Grzeziczak, Freddy
Dive, Julien
Saillard-Meunier, Sylvie
Ferreira, Anne
Norel, Éric
Magniez, Michel
Lograda, Belaïdi
Puissant, Lola
Ransquin, Sulyvan
El Ouasdi, Fatima
Amewoui, Cécé
Bécourt, Corinne
Zanditénas, Anne
Lepeuple, Éric
Sauer, Raoul
Alliot, Édouard
Sémal, André
Pouchèle, Édouard
Nollevalle, Michel
Audry, Émile
Alliot, Francis
Risbourg, Jean
Fischer, Raymond
Mahoudeaux, Raymond
Compère, André
Canon, Michel
Brugnon, Maurice
Perreau-Pradier, Jean
Labois, Raymond
Souleyreau, Francis
Beaufort, Claude
Palacio, Dominique
Balligand, Jean-Pierre
Hennebelle, Louis
Boury, Jacques
Rojo, Yvan
Goarin, René
Corniaux, Michel
Meurice, José
Flamant, Michel
Péronne, Claude
Falavigna, Henri-Michel
de La Fontaine, Jacques
Patris, Marcel
Lallement, Patrice
Bizeau, Stéphane
Moyse, Dominique
Garin, Annick
Delahaye, Françoise
Marlant, Yannick
Pailler, Marc
Flamengt, Andrée
Pissot, Annie
Caillot, Nicole
Sene, Danièle
Marcineck, Dominique
Devaux, Ginette
Severac, Dimitri
Delattre, Valérie
Ballot, Véronique
Rémy, Raymonde
Maillet, Isabelle
Choain, Monique
Bricout, Jean-Louis
Dutheil de la Rochère, Bertrand
Lecoyer, Régis
Chabot, Pierre
Vitu, Jean-Pierre
Colpin, Didier
Pagniez, Jean-Claude
Pichonnier, Joël
Hulot, Nicolas
Harper, Laureen
Valenzuela Van Treek, Esteban
Woodward, Charles L.
Lucy, Keith
Madden, John P.
Nelson, Scott E.
Smith, Keith L.
Kennedy, Karol
Lamontagne, Gaetan
Stratton, Kenneth G.
Bott, John C.
Desbordes, Mario
Webb, Ronald G.
Velasquez Ramirez, Jonathan
Videla Castillo, Sebastián
Iriarte Ramírez, Pablo
Ossandón Briceño, Fabián
Díaz Vásquez, Wilson
Verdugo Escobar, María
Soto Alballay, Roberto
Chase, Pamela F.
Fogg, Doug
Roberts, Joan M.
Barraza Vivar, Marcelo
Ramsay, Kirk C.
Bannen González, Carlos
Sharp Fajardo, Jorge
Pierce Jr., Donald E.
Cortés González, Marcela
Cota Jr., Raymond J.
Reyes Stevens, Claudio
Schwaiger Rivera, Luis
Ripamonti Serrano, Macarena
Cashman, John A.
Cashman, David J.
Snyder Jr., Thomas J.
Magendanz, Chad
Hawkins, Matt
Molina Oliva, Andrea
Martin, Lucy
Fitzgerald, Paul H.
Faisal, Latifah A.
Varas Fuentes, Marcela
Vattuone Garcés, Rodrigo
Arriagada Ortiz, Paula
San Cristóbal, Aland Tapia
Escudero Salinas, Jorge
Estay Olguín, Jorge
Olivarí Mayer, Marlén
Faulkner Jr., Raymond S.
Mayorga Hevia, Cristián
Archibald, Gary B.
Motta, Joseph R.
Neira Aburto, Roberto
Cortés Ibarra, Miguel Ángel
Schmidt McLachlan, Daniel
Méndez Canaves, Jessica
Valdebenito Leiva, Felipe
Ramón Godoy, Juan
Agliati Marchant, Raimundo
Cerda Arancibia, Ricardo
Jorquera Vidal, Danilo
González Olea, Marta
Villagra Reyes, Roberto
Jadell Echague, Pamela
Bryant, James H.
Prevoir, Ronald B.
Codina Powers, Germán
González, Rodrigo
Escanilla Benavides, Luis
Toledo Herrera, Matías
Leitao Álvarez-Salamanca, Carolina
Jones, Paul
Dion, Gary L.
Carson, Jeffrey
Overby, Lucas
Severance, I. Benjamin
Anthony, Mark
Day, Eric R.
Lowell, Jeffrey Philip
Dowling, Daniel T.
Jacobs, Thomas E.
Peaco, Neal G.
Brown, Gregory B.
Frank, Joseph C.
Concha Manso, Miguel
Guanca Vallejos, Lautaro
Alarcón Castro, Carlos
Moraga , Daniel
Aravena Pérez, Salvador
Vodanovic, Tomás
Barriga Guerra, Cathy
Graham, Rockie
Ramírez Cortés, Danilo
Bustamante Neira, Alejandra
Delgado Riquelme, Viviana
Adams, Mary Ryan
Hodgkins, Sonja L.
Wiles, Kent C.
Landford III, Frank Warren
Damborg, Peter M.
Cahill, James M.
Pfeiffer, Peter
Brearley, David
Ridlon, Steven L.
Cooper, John
Thompson, Todd
Lane, Douglas A.
Dayton, Elias
Hennin, Patricia K.
Calhoun, Anne K.
Biddle, Joseph
Peñaloza, Daniela
de la Carrera Correa, Gonzalo
Cubillos Hevia, Marcela
Lawrence, Elisha
Paterson, William
Preuss Herrera, Nicolás
Valenzuela Maureira, Catalina
Howell, Richard
Dickson, Gary A.
Stunell, Andrew
González Camus, Rafael
Pecchenino, Antonella
Herer, Jack
Siler, Charles L.
Metcalf, Wayne M.
Hennessey, Maurice
Story, Ruben Hernandez
Alpert, Soli
Auerbach, Elana
Chang, James
Lunaparra, Cecilia
Alpert, Herb
Pemberton, Ivan
Mansart, Étienne
Clary, Maurice
Taylor, James
Catalifaud, Albert
Béal, Julien
Cerf, Norbert
Courcy, Henri
Renard, Roland
Houser, Melvyn J.
Lalonde, Marcel
Brinon, Yves
Dwornik, Jacques
Herbaut, Marie-Anne
Crilly, Karris
Kintzler, Catherine
Houser, Adam
Johnson, Charlie
Cremey, Michel
Villelongue, Philippe
Cropsal, Michel
Shea, Brian
Wichman, Tim
de Brosses, Jacques
Desallangre, Jacques
Pryor, Charles R. "Chuck"
Lefranc, Bernard
Bleuze, Pierre
Bouquillon, Emmanuelle
Carreau, Michel
Colpin, Alain
Grosz, Arlette
Vallas, Patrick
Garault, Jean-Claude
Craighero, Yvette
Taupin, Martine
Prevot, Achille
Errasti, Édith
Bochand, Édith
Ansart, Karine
Gauger, Frédéric
Voisin, Laëtitia
Mussat, Philippe
Kubiak, Gabrielle
Debret, Régine
Thuin, Brigitte
Le Flecher, Claire
Letrillart, Isabelle
Sable, Yannick
Natanson, Dominique
Bocquet, Vincent
Lienaux, Henri
Enguehard, Philippe
Besbas, Houssens
Ruelle, Évelyne
Law de Lauriston, Charles-Édouard
Lebée, Stéphanie
Sapori, Michelle
Beaurain, José
Delatte, Marc
Gall, Aurélien
Bobin, David
Vicente, Vanessa
Créon, Damien
Bouillaguet, Flora
Messiha, Jean
Lefranc, Raymond
Rossi, André
de Novion, André
de Massary, François
Daujat, Max
Giovanetti, Raymond
Vincent, Louis
Pénit, Robert
Lemret, Pierre
Tranié, Pierre-Robert
Hérody, Michel
Moquet, Jacques
de la Rocque, Bertrand
Poindron, Michel
Lédée, Rémi
Donsimoni, Antoine-François
Crépin, Aliette
Laurent, Marc
Stachowiak, André
Pirois, Louis
Cottinet, Gilbert
Rousseau, Marcel
Potel, Hubert
Fecci-Pinatel, Colette
Gérak, Jean-François
Troubady, Éliane
Trocmé, Daniel
Mouilleseaux, Michel
Dutreil, Renaud
Lalot, Gérard
Bouché, Jean-Claude
Rey, Marc-Hervé
Fourny, Sylvain
Jourdain, Dominique
Briffaut, Franck
Vasseur, Isabelle
Krabal, Jacques
Bourdat, Bernadette
Potin, Marie-Jeanne
Allioux, Jean-Luc
Chasseuil, Serge
Thomassin, Nicole
Passenhove, Romuald
Brézillon, Agnès
Fraillon, Olivia
Gard, Daniel
Belliere, Renaud
Fourquet, Brigitte
Chambaud, Marie-Thérèse
Papritz, Olivier
Deryckere, Annick
Basso, Jean-Dominique
Ausecache, Mireille
Géret, Sylvie
Poiret, Jean-Claude
Dessigny, Jocelyn
Independent Union,
Doyez-Roussel, Jeanne
Eugène, Sébastien
Gilquin, Jade
Triboulet, Florence
Vacca, Françoise
Bollée, Joffrey
Garcia, Francis
de Saint-Just, Wallerand
Maridet, Paul
Gozard, Gilles
Puyet, André
Boyer, René
Noguès, André
Dubois, Pierre
Cherrier, Robert
Guyot, Marcel
Pligot, Jacques
Marjolin, Robert
Ferrière, Pierre
Cluzel, Jean
Lavau, Pierre
Billaud, Jean
Rolland, Hector
Bardin, Jean
Desgranges, Jean
Desplats, Roseline
Guillaumin, Pierre
Brat, Joseph
Desgranges, Jean-Paul
Mainville, Josiane
Boulet, Robert
Pin, Dominique
Martin, Jean-Paul
Colcombet, François
Mairal, Jean-Claude
de Salvert, Danièle
Holt, Maria Glen
Périssol, Pierre-André
Chiroux, René
Bréant, Alain
Barakat, Rosine
Small, Mary E.
Canard, Guy
Dufour, Georges
Debeaud-Laforest, Odile
Talon, Martine
Savel, Cathy
Schlafly, Phyllis
Velez, Jean-Louis
Delvincourt, Dominique
Beaussaron, Joseph
Rahmani, Khamssa
Tranchant, Emmanuel
Tabarovsky, Christian
Feuillebois, Michel
Leclerc, Daniel
de Portebane, Marie-Claude
Chambefort, Guy
Mayrargue, Delphine
Hanley, Peter K.
Cabanne, Jacques
Demure, Danielle
de Condé, Carla
Beaunieux, Michèle
Miallet, Michelle
Auvray, Hugues
Genot, Judith
Deville, Serge
Corgie, Suzanne
Lacarin, Marie-Françoise
Lecrique, Yves
Matichard, Gérard
Guillaumin, Gérard
Lebel, Bernard
Dufrègne, Jean-Paul
Mallot, Jean
Poinambalom, Luderce
Monnet, Yannick
Védrines, Henri
Bourgeois, Pierre
Bargy, Pierre
Driver, Jake
Jourdain, Paul
Bouchardon, Henri
Lauxerois, Pierre
Nègre, Jean
Soroguère, Marcel
Drake, Marilyn Jo
Pilger, Marsha
Randolph, Bartholomew
Berthon, Marc
Ferrand, Robert
Brun, Maurice
Grobe, Lynn
Eyquem, Marie-Thérèse
Bodeau, André
Loux, Michelle
Goldberg, Pierre
Hill, Art
Chaubard, Albert
Goulemot, Jean-Pierre
Rossi, Guy
Gozard, Roger
Keithley, Dennis
Mac Clenihan, Charles
Danker, Arlyn E.
Danker, Jefferey D.
Flouzat, Jacky
Paquet, Gérard
Guillaumin, Monique
Lachaise, Jacques
Goux, Ginette
Vuarchex, Lucette
Gérinier, André
Missonnier, Jacques
Dugléry, Daniel
Fleurat, Dominique
Gravier, Jean
Fabre, Vincent
Alamargot, Pierre
Dujon, Dominique
Fournier, Jean-Pierre
Boethas, François
Pisani, Marcel
Bournet, André
Lesterlin, Bernard
Schurch, Mireille
Legoutière, Pierre-Antoine
Falcon, Agnès
Aubert-Dassé, Claudy
Nguyen, Christian
Albert, Michel
Dreyfus, Véronique
Raynaud, Michel
Nicod, Marie-Thérèse
Cornet, Monique
Moret, Jean-Paul
Lazarevic, Vesna
Vitti, Georges
Bourduge, Luc
Courty, Pascal
Couval, Marie
Taillandier, Bernard
Casilla, René
Vanceunebrock, Laurence
Bovet, Jorys
Villon, Pierre
Magne, Charles
Papineau, Susan M.
Nigay, Pierre
Paul, Gaston
Gaillard, Maurice
Poliak, Daniel
Dumas, Louis
Kuntz, Édouard
Tardivat, Henri
Lacroix, Antoine
Dye, Jean
Katz, Joseph
Southon, Roger
Sarron, Henri
Dupuydauby, Jacques
Forge, Robert
Lajoinie, André
Weymouth, Norman E.
Maupoil, Edmond
Maëder, René
Limoges, Roger
Costes, Yvette
Huguet, Louis
Coulon, Bernard
Candille, Jean-Claude
Genest, Philippe
Mayadoux, Jacques
Durant, Michel
Sousa-Lopes, Sylvie
Chabuel, Pierre-Yves
Compagnon, Alain
Moury, Danièle
de Vaulx, François
Bernard, Jacques
Simon, Yves
Baudriller, Jean-Louis
de Veauce, Arnaud
Bourrel, Olivier
Parisel, Danièle
Bidet, Dominique
Joly, Claude
Boyer, Marc
Chambeau, Anne-Marie
Gaillardon, Françoise
Deris-Targon, Véronique
Marnay, Mireille
Castanier, Charles
Charasse, Gérard
Malhuret, Claude
Lopez, Claudine
Semet, Pascale
Babian-Lhermet, Anne
Rasile, Silvie
Javerliat, Pascal
Rucar, Patrice
Carcassin, Jean-Marc
Roche, Monique
Peyrol, Bénédicte
Ray, Nicolas
Coulon, Pierre
Péronnet, Gabriel
Guillaumin, Jacques
Castaing, Henry
Faure, Pierre
Mallet, Théodore
Letort, Serge
Besson, Antonin
Riboulet, René
Cointot, Charles
Julia, Pierre
Lambert, Gérard
Lapalus, Jacques
Marcilly, Charles
Guillaumin, Axel
Pruneyre, André
Chabrol, Jean
Belorgey, Jean-Michel
Waterlot, Jean-Claude
Bourry, Marie-Christine
André, Brigitte
Saissac, [FNU]
Bardet, René
Meaudre, Roger
Lacarin, Jacques
Lamoureux, André
Frélastre, Georges
Gosp, Gérard
Boaziz-Rossi, Claude
Wirth, Thierry
Mathias, Raymond
Szybura, Richard
Muler, Gabriel
Aunac-Roberjot, Geneviève
Quilleret, Jean
Debrabant, Jean-Luc
de Condé, Louis
Moran, Jésus
Devoucoux du Buysson, Bernard
Barraud, Marie-Christine
Dumouchel, Frédéric
Geoffroy, Dominique
Glogowski, Erec
Bege, Sophie
Rondepierre, Daniel
Vacheron, Thomas
Peyron, Albert
Picouleau, Nadine
de Portebane, Marc-Claude
Vitti, Louis
Voss, Lea A.
Blount, Flory
Lund, Brian
Danker, Paula
Samal, Manmohan
Pattanayak, Sarat
Citizen Action Party-Sikkim,
Tamang, Prem Singh
Rai, Ganesh Kumar
Sheets, Kimberly
Chettri, Gopal
Thapa, Dilli Ram
People's Party of Arunachal,
Tuki, Nabam
Wangham, Thangwang
Saaya, Likha
Naidu, N. Chandrababu
Sharmila, Y. S.
Reddy, Y.S. Jagan Mohan
Calvarese, Trisha
Swift, Tom
Borrelli, Philip
Reeves, Kathy
Mahler, Robert
Williams, Dave
Strong, James W.
Mayo, Joseph W.
Tiffany, Shawn
Thompson, Vernon L.
Gayle, Katherine "Kat"
Kingsbury, Donald W.
Livingston, Jeff K.
Riggs, Elizabeth
Fowlie Jr., Clayton L.
Garlington, William R. "Bill"
Koester, Jan
Pierson, Michael
Boddie, Peter
Cox, Ed
Hunt, Evan S.
Patty, Jeffrey
Lecourt, Robert
Julian, Gaston
Richaud, Joseph
Lamber, Édouard
Joisson, Roger
Cazelles, Ernest
Ailhaud, Émile
Barniaudy, Armand
Didier, Émile
Le Calloc'h, Bernard
Morel, Étienne
Grandmont, Jean
Benedetti, Marc
Arrighi de Casanova, Émile
Lesbros, Marcel
Kiepe, Tony
Bernard-Reymond, Pierre
Grimaud, Pierre
Chamboulive, Georges
Chelha, Mustapha
Bonacossa, Jacques
Ferrero, Jean-Jacques
Roux, Pierre
Vieillard, Roger
Serres, René
Plasseraud, Jacques
Ratte, Jean
Bellini, Angèle
Rolland, Gérard
Chevallier, Daniel
Pernot, Henri
Marcoux, Alain
Martinez, Henriette
Chappa, Jean-Claude
Lelièvre-Maaziz, Martine
Roux, Christine
Royer, Henri
Daudon, Jacques
Masse, Daniel
Blache, Jean-Pierre
Đurić, Marko
Gašić, Bratislav
Mali, Siniša
Phillips, Jacqueline "Jacque"
Vesić, Goran
Miller, Jeff
Leatherbury, Jennifer
Pitchforth, Heidi
Đedović Handanović, Dubravka
Rutinel, Tonty "Manny"
Martinez, Michael
Sullivan, Craig
Žarić Kovačević, Jelena
Knoll, Lee J.
Dačić, Ivica
Begović, Jelena
Moore, Danny D.
Lončar, Zlatibor
McKenna, Rob
Burcham, Matt
Starović, Nemanja
Martinović, Aleksandar
Memić, Husein
Nilemo, Alyssa
Cox, Chad
Swearingen, Kim
Mascarenas, Christina Rae
Glišić, Darko
Krkobabić, Milan
Mattei, Michel
Vercueil, Florence
Marsauche, Patrick
Arnaud, Claude
Chelli, Lina
Leo, Corinne
Bulthuis, Elizabeth
Arnaud, Jean-Michel
Geiger, Jean-Louis
Faure, Patrick
Ferrante, Steve
Leroy, Gérard
Devant, Nathalie
Boulfroy, Michel
Thomas, Élisabeth
Martin, Sophie
Zurfluh, Chantal
Minéo, Christine
Janczak, Anne-Marie
Gimenez, Anita
Vulin, Aleksandar
Berger, Karine
Eyraud, Jean-Claude
Tarbouriech, Marie
Faure, Colette
Krief, Brigitte
Leforestier, Aurore
Dupré, Denis
Monier, Élodie
Blanc, Guy
Derbez, Bernard
Pajot, Thierry
Fay, Danielle
Ristić, Dejan
Hadji, Guy
Rosay, Fabrice
Boyer, Pascale
Deroin, Patrick
Flandin, Éléonore
Passeron, Jean-Marc
Villard, Pierre
Coyret, Jean-Pierre
Buchlin-Schwendemann, Marcelle
Bourg, Brigitte
Cvetkovic, Slobodan
Sarlin, Eric
Para, Kévin
Hours, Patricia
Gamerre, Christine
Herbaut, Camille
Scaramozzino, Roland
Buisson, Véronique
Pratali, Fabienne
Recotillet, Lise
Bénard, François-Marie
Garraud, Robert
Dominici, Étienne
Taix, André
Jegou, Lucien
McKeen, Sarah
Dijoud, Paul
Navetta, Alessandra A.
Chapuis, Jean
Hurth, Jean-Michel
Silvestre, Jean-Louis
Papet, Marcel
de Caumont, Robert
Chabas, Georges
Chrétien, Francis
Carico, Joe
Craig, Clark
Wursteisen, Claude
Semple, Andrea
Ollier, Patrick
Faure-Brac, Bernard
Stewart, Katie
Pracherstorfer, Dominique
Teodorovici, Eugen
Hutchinson, Randy
Bickers-Garcia, Vanessa
Boussouar, Belkacem
Gasdon, Hervé
Marin, Michel
Dimatteo, Alain
Moy, Luis A.
Musson, Alain
Predoiu, Silviu
Giraud, Joël
Guardabascio, Antoine
Pierre, Jean-Luc
Marcelli, Jacques
Tanniou, Gérald
Johnson, Dusty A.
Dusserre, Jean-Yves
Samat, Nicole
Labande, François
Pierre, Marie-Christine
Bouteille, Jean-Pierre
Joshua, Marie-Alberte
Urdiales, Brian
Gribout, Isabelle
Begue, Georges
Poissonnier, Jean-Claude
Carenzo, Sylviane
Vigilante, Isabelle
Alvarado, Charles
Leffre, Jean-Philippe
Russeil, Marc
Matthews, Mark K.
Bayrou, Alain
Gușă, Cozmin
Leroy, Pierre
Pellion, Michel-Louis
Schuller, Christian
Chaboy, Vincent
Garcia, André
Bobin, Claude
Gollion, Jacques
Sauge, Gérard
Briand, Sophie
Guigli, Catherine
Daerden, Francine
Faidy, Sandrine
Perrin-Czekalski, Monique
de Chateaubriand, François-René
Ben-Haïm, Michel
Bouchet, Claire
Murgia, Arnaud
Tassaux, Christophe
Leguem, Laurence
Eymeoud, Chantal
Antoine, Agnès
Demmel, Florian
Espinosa, Yann
Albrand, Louis
Amorim, Rodrigo
Hagenbuch, Brent
Taylor, Anthony C.
Yarbrough, Jace
Heath, Michael S.
Townsend, Louise
Knox, Stanley E.
Shafik, Minouche
Gargan, Jack
Théophile, Me Bongoro Bebzouné
Shores, James E.
Folsom, Farnham
Taylor, Michael
Curtis, Kenneth A.
Christen, Donald
Harvey, Peter B.
Goodwin, Alfeia DeVaughn
Young, Neil
Dale, Nicholas J.
Atkinson, Jim
Willson, David L.
Farnham, Elizabeth R.
Womer, Zach
Matlage, Mark
Sollars, Ben
Zuercher, Jacob T.
Arnold, Brian C.S.
Beauvais, Kala
Davis, Eddie
DeKock, Aaron
Snell, Mark H.
DeWitt, Travis
Aber, Kyle S.
Colacecchi, Jane
Martens, Eric
Kickbush, Mark Allan
Erickson, Stephanie
Hayden, Andrew J.
McIntyre, Crystal
Beck, Tony
Lipinski, Daniel W.
Gatel, Maud
Grégoire, Olivia
Reed, Jeremy E.
Haddad, Benjamin
Legrain, Sarah
Burleigh, Jason P.
Utting, Frank J.
Bailey, Thomas R.
Ballou, John W.
Sullivan, Mary E.
Horton, Matthew R.
Grant, Wayne G.
Troester, David
Van Lancker, Eric
Greenwalt, Bill
George, Erin Land
Weiskircher, David E.
VanderLinden, Tibe
Riess, Quinn
Harris, Kamala
Neal Jr., Robert S.
Schneider, Kim
Sauer, Scott
Mather, Nathan
Stuart, R. Cullen
Thompson, Gene A.
Mallar, Robert L.
Martin, Arthur J.
Peterborough First,
Dodge, Kenneth A.
Chance, Clint M.
Cilley, Lonny R.
Barrera Torre, Diana
Verma, Petrie
Elder, Ernest I.
Bell, Catherine B.
Martin, Dale H.
Mahany, Carolyne T.
Howard, Philip E.
Gardner, David B.
Cyr, Bernard R.
Leib, Bryan E.
Doty, Hugh
Royals, Tom
Romanov (Catherine II), Sophia Augusta Fredericka
Rashid, Chauhdry Abdul
Massot, Marcel
Diet, Roger
Berrin, Maxime
Bruschini, Gaston
Reymond, Guy
Jourdan, Marc
Savornin, Henri
Philippe, Raymond
Domenech, Gabriel
Granat-Rutter, Alain
Rinaldi, Pierre
Lequette, Louis
Collombon, Jean-Marie
Froidevaux, Pascal
Chetaille, Jacqueline
Fenestraz, Martine
Bonnet, F.
Massot, François
Galizi, Francis
Pansiéri, Jules-Henri
Ducoffe, Robert
Lachamp, Jean-Jacques
Falque de Bezaure, Bernard
Paul, Gérard
Cambefort, Pierre-Alain
Legrand, Marguerite
Weyrich, Catherine
d'Ornano, Mireille
Bianco, Jean-Louis
Naegellen, Bernard
Bozec-Cirgue, Brigitte
Espic, Roger
Triolet, Jean
Roche, Claude
Signoret, Michelle
Escanez, José
Durey, Valérie
Scaramelli, Christophe
Goislard de Monsabert, Anne-Laure
Parian, Muriel
Tripelon, Olivier
Tonelli, Richard
Chauvin, Gaud
Delapierre, Gérard
Germain, Marcel
Tabet, Ouerdia
Jouzier-Berges, Mireille
Hernandez, Aurore
Vallon, Martine
Lafon, Venise
Daniel, Monique
Silvy, Jean-Claude
Lorenzelli, Marie-France
Panisse, Micheline
Alonso, Caroline
Jeanselme, Bernard
Piechota, Catherine
Milanovic, Jean
Sauvan, Gilbert
Aubert, Ghislaine
Pin, Jean-Louis
de Meester, Gérard
Ragolski, Daniel
Santiago, Frédéric
Cabassut, Hubert
Carle, Mireille
Evano, Ludivine
Girard, Christian
Suidani, Daniel
Wedmore, Adam
Koob, Brian
Hepperly, David
Klunder, Matt
Lapointe, Timothy L.
Watts, Chris
Ginapp, Lori M.
Ginapp, Carl
Williams, Daniel B.
Kasprzak, Susan
Chase, Peter D.
Landry, Sally
Stevens, Kathleen A.
Stanwood, Robert E.
Gillis, Barry G.
Sanborn, Laura J.
O'Neal, Gary
Sirois, Rosaire J.
Ahearne, Douglas J.
Joyce, Steven
Pendleton Jr., Robert E.
Winn, Julie
Jones, Kyle W.
Layton, James D.
Driscoll, Joseph D.
Lane, Priscilla
Paul, Norman R.
Oliver, James V.
Mesarović, Adrijana
O'Brien, Lillian LaFontaine
Heino, Charles H.
Marshall, John P.
Zukorlić, Usame
Libby, Jack L.
Poirier, Theodore M.
Popović, Nenad
Throumoulos, Peter P.
Macura, Tatjana
Johnson, Birger T.
Richardson, Fred L.
Reed, Gary W.
Dunn, Burchard A.
Hartnett, Robert R.
Mitchell, James
Benedikt, Edmund E.
Rice, Chester A.
Simoneau, Richard N.
Gates, Gordon P.
Birney, Brenda
Aikman, Rosalie H.
Dore, Susan E.
Heeschen, Conrad
Damren, Catharine L.
Pouliot, Roger M.
Ricker, George F.
Butler, Rosemarie Cote
Guerrette, William
Joseph, Ruth
Jacques, Paul F.
Chase, Gail M.
Tufts, Robert L.
Whitcomb, Walter E.
Stone, Richard I.
Lumbra, Lisa
Keane, Robert E.
Yackobitz, Robert E.
Carr, Ralph T.
Reed, William F.
Union of Francophones,
Rosebush, Jon M.
Robichaud, Julie-Marie
Relf, Matt
Gean, Donald H.
Caron Jr., Edward L.
Roy, Normand E.
Plourde, Charles C.
Dutremble, Lucien A.
Simonds, Stephen P.
Hoglund, Annette M.
United States of Europe,
Hillock, Gerald A.
Larrivee, Anne M.
Kutasi Jr., Leslie
Foss, Judith
Rydell, Charlene B.
Peace Land Dignity,
Pfeiffer, Sophia D.
Carroll, Donnell P.
Territorial Equity Movement,
Erwin, Phyllis R.
Pineau, Edward L.
Cote, Constance D.
Aliberti, John A.
Beam, Joline Landry
Freedom,
Brodeur, Alfred L.
Chonko, Lorraine N.
Coles, James Reed
Melendy, Rita B.
Nash, Lawrence F.
Paradis, Patrick E.
Farnsworth, Susan
Marsh, John F.
Norton, Omar P.
Ketterer, Andrew
Hussey Jr., Robert R.
Clement, Arthur Hanson
Gray, Glenith C.
Zirnkilton, Stephen M.
Farren, Frank H.
Walker, Ellen W.
Salisbury, Deale B.
Coffman, Ralph I.
Jalbert, John
Italian Animalist Party–Italexit,
Thompson, Calvin A.
MacBride, Mary H.
Young, Paul R.
Martin, Hilda C.
Sovereign Popular Democracy,
Pinette, Elizabeth
Sheltra, Carl F.
Waterman, Merton C.
Anthony, Cushman D.
Manning, Peter J.
Gurney, Christopher S.
Hastings, Peter G.
Powers, Basil L.
Byers, Bernard "Bj"
Boutilier, Bradford E.
Savage, Elmer N.
Parent, Paul
Hepburn, Michael F.
Merrill, Kathryn D.
Marsano, Francis C.
Guido, Kristopher "Kris"
Crowley Sr., Nathaniel J.
Richards, John H.
Lebowitz, Catharine Koch
Duffy, Thomas A.
Stevens, Patricia M.
Garland, Joseph A.
Tupper, Helen M.
Carroll, John H.
Duplessis, Susan Dubay
Tammaro, Antonio J.
Bowers, Rodney V.
Popular Alternative,
Pines, Susan J.
Bell, Wilfred J.
McHenry, Edward A.
Wysong, William "Bill"
Donald, Harvey C.
Curran, Philip E.
Strout, Barbara E.
Jackson, Philip C.
Walker, Joseph G.
Telow, John
Brewer Jr., Arnold
McCormick Jr., John S.
Burke, Christine F.
Hickey, Daniel B.
Dellert, Jean T.
Smith, Ian
Marston, Bertram
McAllister-Bell, Rob
Richard, Alexander
Sherburne, Weston R.
Pederson, Everett O.
Johnson, Douglas
Garcia, Raymond
Teodosijević, Dušan
Moholland, Fred W.
For a Green Belgrade,
Smith, Carl B.
Lisnik, John
Duncan, Keane
Cunliffe-Lister, Felicity
Foster, Kevin
Boelens Jr., James R.
Keltie, Rebecca
Haslam, Paul
Padden, Amy
Skaith, David
Manele, Jeremiah
Hopkins, Jr., Duncan T.
Tordoff, Keith
Herrick, John D.
Lallement, Joshua
Lipman, Sumner
Schiffman, Steven M.
Recycle,
Helgelien, Elizabeth
Johnson, Drew
Wallace, II, David D. "Dave"
Dimmock, Aaron
Davis, Wendy
Kenworthy, Jon
Whalen, Eric
Bucher, Grant
Jones, Sumner A.
O'Donnell, Sherry
Lucas, Cary
Independence Movement,
Hudson, Paul
Hudson, Anthony J.
Junge, Paul
Barrett, Tom
Valdostan Rally,
Kenilorea, Jr., Peter
Recycle,
Thaon di Revel, Paolo
Naegelen, Marcel-Edmond
Girardot, Pierre
Vial, Jean