Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

"A historical political resource." 
Email: Password:

  Left
POLITICAL PARTY DETAILS
Color    
AbbreviationV
Websitehttp://www.vansterpartiet.se/
CountrySweden
Established1917-05-13
Disbanded0000-00-00
ContributorSome say...
Last EditedIndyGeorgia - July 30, 2021 11:03pm
DescriptionSocialist, far left party once known as the Left Party Communists from 1967 to 1990, the Swedish Communist Party from 1921 and the Swedish Social Democratic Left Party, launched after the Bolshevik takeover in Russia in 1917. Party quickly hardened its Marxist-Leninist core and drove away its 'social democrat' element in 1921. Party's calcification and indications of direct rule from the Soviet Communist Party forced it onto the fringe for 70 years until Socialist "innovators" upon the disappearance of the Soviet Union took control and deleted 'Communism' from all of its literature. The party then moved from pariah to now the 5th largest in Parliament. The party leader since October 31, 2020 is Nooshi Dadgostar.

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
INFORMATION LINKS

USERS
None

MOST RECENT RACES
09/11/2022 Sweden Prime Minister Nooshi Dadgostar ???
09/01/2022 Sweden Riksdag - Popular Vote Left Party ???
05/26/2019 Sweden EU Parliament - Party Standings Left Party Lost 5.00% (-20.00%)
05/26/2019 Sweden EU Parliament - Popular Vote Left Party Lost 6.80% (-16.68%)
09/09/2018 Sweden Riksdag - Party Control Left Party Lost 8.02% (-20.63%)
09/09/2018 Sweden Riksdag - Popular Vote Left Party Lost 8.01% (-20.26%)
09/09/2018 Sweden Riksdag - Party Standings Left Party Lost 8.02% (-20.63%)
09/09/2018 Sweden Prime Minister Jonas Sjöstedt Lost 0.00% (-33.33%)
09/14/2014 Sweden Riksdag - Popular Vote Left Party Lost 5.72% (-25.30%)
09/14/2014 Swedish Riksdag - Party Control Left Party Lost 6.02% (-26.36%)
09/14/2014 Swedish Riksdag - Party Standings Left Party Lost 6.02% (-26.36%)
09/14/2014 Sweden Prime Minister Jonas Sjöstedt Lost 0.00% (-45.56%)
05/25/2014 EU Parliament - Sweden (Popular Vote) Left Party Lost 6.30% (-17.89%)
09/19/2010 SWE Riksdagen - Popular Vote Left Party Lost 5.60% (-25.06%)
09/19/2010 Swedish Riksdag - Party Control Left Party Lost 5.44% (-25.21%)
09/17/2006 Riksdag Party Standing Left Party Lost 6.30% (-30.95%)
09/17/2006 Swedish Riksdag - Party Control Left Party Lost 6.30% (-21.49%)
10/01/2002 Member of the Riksdag - Seat 55 Mats Einarsson Won 100.00% (+100.00%)
10/01/2002 Member of the Riksdag - Seat 60 Sermin Özürküt Won 100.00% (+100.00%)
09/15/2002 Swedish Prime Minister Gudrun Schyman Lost 9.04% (-34.34%)