Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Simpson, Michael K. "Mike"
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
<-  2011-01-01  
 
NameMichael K. "Mike" Simpson
Address
Blackfoot, Idaho , United States
EmailNone
Website [Link]
Born September 08, 1950 (69 years)
ContributorBarack O-blame-a
Last ModifedRBH
Jun 26, 2020 01:38am
Tags Caucasian - Conservative - Anti Embryonic Stem Cell Research - Anti Marijuana Legalization - Anti-Affirmative Action - Anti-Gay Marriage - Pro Alaska/Offshore Oil Drilling - Pro School Vouchers - Pro- gun - Pro-Bush Tax Cuts - Pro-Life - Pro-Social Security Privatization - Married - Latter Day Saints (Mormon) -
InfoMichael (Mike) K. Simpson is serving his eleventh term in the House of Representatives for Idaho’s Second Congressional District.

Mike serves on the House Appropriations Committee. He is the Ranking Member for the Subcommittee on Energy and Water Development. He also serves on the Interior and Environment Subcommittee. These committees have jurisdiction over funding for a number of programs critical to Idaho, including the Department of Energy, the Department of the Interior, the Forest Service, our National Parks, the National Endowment for the Arts, and Smithsonian Institute.

Simpson is one of the House’s leading advocates for a new energy policy and a renewed commitment to research and development of improved nuclear energy technologies. Mike has also gained national attention for his bill to split the massive, overburdened 9th Circuit Court of Appeals as well as his Sawtooth National Recreation Area and Jerry Peak Wilderness Additions Act which addresses the concerns of economic growth and stability for rural Idaho and resolves long time wilderness debate over the Boulder-White Clouds and was signed into law in August of 2015. Simpson has long championed a fix to fire borrowing, having authored the Wildfire Disaster Funding Act. Simpson’s leadership led to the passage of the FY18 Omnibus Spending Bill that provided historic forest management reforms, most notably treating wildfires like other natural disasters.

His political career began in 1980, when he was elected to the Blackfoot City Council. In 1984, he was elected to the Idaho Legislature where he served until 1998, the last six years serving as Speaker. Simpson was born in Burley, Idaho and raised in Blackfoot. He graduated from Utah State University and earned his DMD from Washington University School of Dental Medicine in St. Louis, Missouri. After graduation, he joined his father and uncle at the Simpson Family Dental Practice in Blackfoot.

Simpson married his high school sweetheart, Kathy, and they have been married for almost 50 years. He is an avid golfer and reader who also enjoys painting and experiencing the exceptional scenery Idaho has to offer, with Kathy and their dog Charley.

[Link]

JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 7.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/03/2020 ID District 02 ???
  05/19/2020 ID District 02 - R Primary Won 71.99% (+43.97%)
  01/03/2019 US House Appropriations Committee Minority Members Won 6.53% (-0.23%)
  11/06/2018 ID District 02 Won 60.67% (+21.34%)
  05/15/2018 ID District 02 - R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/08/2016 ID District 02 Won 62.93% (+33.52%)
  05/17/2016 ID District 02 - R Primary Won 72.98% (+45.96%)
  11/04/2014 ID - District 02 Won 61.36% (+22.72%)
  05/20/2014 ID District 02 - R Primary Won 61.64% (+23.28%)
  11/06/2012 ID - District 02 Won 65.12% (+30.32%)
  05/15/2012 ID District 02 - R Primary Won 69.55% (+39.10%)
  11/02/2010 ID District 2 Won 68.83% (+44.42%)
  05/25/2010 ID District 2 - R Primary Won 58.29% (+34.22%)
  11/04/2008 ID District 2 Won 70.89% (+42.00%)
  05/27/2008 ID District 2 - R Primary Won 85.16% (+76.76%)
  11/07/2006 ID District 2 Won 62.00% (+27.57%)
  05/23/2006 ID District 2 - R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/02/2004 ID District 2 Won 70.74% (+41.47%)
  05/25/2004 ID District 2 - R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/05/2002 ID District 2 Won 68.18% (+39.14%)
  11/07/2000 ID District 2 Won 70.72% (+44.79%)
  11/03/1998 ID District 2 Won 52.51% (+7.82%)
  05/26/1998 ID District 2 - R Primary Won 40.39% (+4.98%)
ENDORSEMENTS
ID Governor - R Primary - May 15, 2018 R Brad Little
ID US President - R Caucus - Mar 06, 2012 R Mitt Romney
ID US President - R Primary - May 27, 2008 R Mitt Romney
US President - R Primaries - Jun 03, 2008 R Mitt Romney
ID District 1 - R Primary - May 23, 2006 R Sheila Sorensen
ID Superintendent of Public Instruction - R Primary - May 23, 2006 R Steve Casey
US House Majority Leader - Feb 02, 2006 R John A. Boehner
FEC COMMITTEES
C00331397 SIMPSON FOR CONGRESS $ 260303.20