Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  DeGette, Diana
CANDIDATE DETAILS
AffiliationDemocratic  
<-  2015-01-03  
 
NameDiana DeGette
Address290 Elm St
Denver, Colorado , United States
EmailNone
Website [Link]
Born July 29, 1957 (61 years)
ContributorBarack O-blame-a
Last ModifedIndyGeorgia
Mar 17, 2018 10:43pm
Tags Liberal - Pro Embryonic Stem Cell Research - Pro-Choice - Presbyterian -
InfoU.S. Representative Diana DeGette has been a member of the United States Congress from Colorado since 1996, and won her last election with 69% of the vote. Currently in her third term, she serves on the House Energy & Commerce Committee, an exclusive congressional committee with vast jurisdiction over trade, business, technology and consumer protection. She has used her position to introduce legislation improving health care for children, protecting Americans from gun violence, increasing the regulation of tobacco and smoking, and expanding protections for the environment.

Earlier this year, she was selected to serve on three leading subcommittees of the House Energy & Commerce Committee. She serves on the Subcommittee on Telecommunications and the Internet, the Subcommittee on Commerce, Trade and Consumer Protection, and the Subcommittee on Oversight and Investigations.

Rep. DeGette's commitment to children has positioned her as a leading critic of the tobacco industry. Her legislation to eliminate federal crop insurance for the cultivation of tobacco fell a mere seven votes short of eliminating $80 million in subsidies for the nation's cigarette producers.

As an urban legislator, Rep. DeGette will continue to focus on urban land use and suburban sprawl. She sponsored a successful amendment to increase funding for the EPA's Brownfields program to cleanup and rehabilitate abandoned urban spaces. In 1999, she introduced legislation to preserve and protect 1.4 million acres of Colorado's unique open spaces and wilderness.

Rep. DeGette was also elected to leadership posts within the Democratic party and now serves as an At-large Whip in the House of Representatives. She is the co-chair of the Congressional Diabetes Caucus, the largest congressional member caucus, and the Bipartisan Pro-Choice Caucus.

Rep. DeGette received her B.A. magna cum laude from Colorado College in 1979 and her J.D. from New York University School of Law in 1982, where she was a Root-Tilden Scholar and a recipient of the Vanderbilt Medal and the Jack Kroner Award. From 1982-1984 she was a Deputy State Public Defender.

Active in Denver politics for many years, Representative DeGette was elected in 1992 to the Colorado House of Representatives. In 1994, she was elected Assistant Minority Leader. She was a member of the Judiciary, Local Government and Legal Services Committees. Just last year, the United States Supreme Court in a 6-3 decision upheld the "bubble bill," a clinic access law she authored while serving in the Colorado State House.

Congresswoman DeGette is a fourth generation Denverite. She was educated at Denver's South High School. She is married to attorney Lino Lipinsky and has two daughters



JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 7.50000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/28/2018 US House Majority Whip ???
  11/06/2018 CO District 01 Won 71.53% (+45.55%)
  06/26/2018 CO District 01 - D Primary Won 68.43% (+36.86%)
  04/14/2018 CO District 01 - D Assembly Won 62.65% (+25.29%)
  11/08/2016 CO District 01 Won 67.87% (+40.16%)
  06/28/2016 CO District 01 - D Primary Won 86.44% (+72.89%)
  11/04/2014 CO - District 01 Won 65.81% (+36.84%)
  06/24/2014 CO District 01 - D Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/06/2012 CO - District 01 Won 68.23% (+41.46%)
  06/26/2012 CO District 01 - D Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/02/2010 CO - District 01 Won 67.42% (+38.66%)
  08/10/2010 CO District 01- D Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/04/2008 CO District 01 Won 71.94% (+48.16%)
  08/12/2008 CO District 01 - D Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/07/2006 CO - District 01 Won 74.59% (+55.67%)
  08/08/2006 CO District 01 - D Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/02/2004 CO - District 01 Won 76.23% (+54.70%)
  08/10/2004 CO - District 01 - D Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/05/2002 CO District 1 Won 66.28% (+36.68%)
  08/13/2002 CO District 1 - D Primary Won 73.48% (+46.95%)
  11/07/2000 CO District 1 Won 68.71% (+41.44%)
  11/03/1998 CO District 01 Won 66.90% (+36.81%)
  11/05/1996 CO District 1 Won 56.93% (+16.73%)
  08/13/1996 CO District 1 - D Primary Won 55.94% (+11.88%)
  11/08/1994 CO State House 06 Won 100.00% (+100.00%)
ENDORSEMENTS
CO US President - D Caucus - Mar 01, 2016 D Hillary Clinton
US President - D Primaries - Feb 09, 2016 D Hillary Clinton
CO Governor - D Primary - Aug 10, 2010 D John Hickenlooper
CO US Senate - D Primary - Aug 10, 2010 D Michael Bennet
CO US President - D Caucus - Feb 05, 2008 D Hillary Clinton
CO US Senate - D Primary - Aug 10, 2004 D Ken Salazar
Denver District Attorney - D Primary - Aug 10, 2004 D Beth McCann
FEC COMMITTEES
C00311639 Diana DeGette for Congress $ 183424.09