Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Dowd, Jr., David D.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
  2020-01-01  
 
NameDavid D. Dowd, Jr.
Address
Massillon, Ohio , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born January 31, 1929
DiedAugust 04, 2016 (87 years)
Contributor...
Last Modifed00
Jul 31, 2020 11:15am
Tags
InfoBorn January 31, 1929, in Cleveland, Ohio

Federal Judicial Service:
U. S. District Court, Northern District of Ohio
Nominated by Ronald Reagan on August 24, 1982, to a seat vacated by Leroy John, Jr. Contie;
Confirmed by the Senate on September 22, 1982, and received commission on September 23,1982.
Assumed senior status on June 30, 1996.

Education:
College of Wooster, B.A., 1951
University of Michigan Law School, J.D., 1954

Professional Career:

Private practice, Massillon, Ohio, 1954-1955
U.S. Army JAG Corps (January 1955 to December 1957)
Private practice, Massillon, Ohio, 1957-1975
Councilman-at-large, City of Massillon, Ohio, 1960
Assistant prosecuting attorney, Stark County, Ohio, 1961-1967
Prosecuting attorney, Stark County, Ohio 1967-1975
Judge, Ohio Fifth District Court of Appeals, 1975-1980
Justice, Ohio Supreme Court, 1980-1981
Private practice, Canton, Ohio, 1981-1982
Member of the FJC Board - 1988 to 1992
Member of Criminal Rules Advisory Committee - 1994 to 2001
Liaison Member for Criminal Rules Committee to
Evidence Rules Committee - 1996 to 2001

Professional Career
Private practice, Massillon, Ohio, 1954-1955
U.S. Army JAG Corps (January 1955 to December 1957)
Private practice, Massillon, Ohio, 1957-1975
Councilman-at-large, City of Massillon, Ohio, 1960
Assistant prosecuting attorney, Stark County, Ohio, 1961-1967
Prosecuting attorney, Stark County, Ohio 1967-1975
Judge, Ohio Fifth District Court of Appeals, 1975-1980
Justice, Ohio Supreme Court, 1980-1981
Private practice, Canton, Ohio, 1981-1982
Member of the FJC Board - 1988 to 1992
Member of Criminal Rules Advisory Committee to
Liaison Member for Criminal Rules Committee to
Evidence Rules Committee - 1996 to present


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/04/1980 OH State Supreme Court - Seat 3 Lost 49.42% (-1.15%)
  07/31/1980 OH State Supreme Court - Appointment Won 100.00% (+100.00%)
  05/07/1974 OH Attorney General- R Primary Lost 34.94% (-0.61%)
ENDORSEMENTS