Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Huffman, Jared W.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationDemocratic  
  2013-01-01  
 
NameJared W. Huffman
Address999 Fifth Ave
San Rafael, California , United States
EmailNone
Website [Link]
Born February 18, 1964 (56 years)
ContributorSummer Intern
Last ModifedRBH
Dec 26, 2019 10:33pm
Tags Liberal - Anti Alaska/Offshore Oil Drilling - Pro Environment - Pro Marijuana Legalization - Pro-Gay Marriage - Pro-Gun control - Atheist -
InfoRepresentative Jared Huffman (D-San Rafael) was sworn in as a member of the 113th Congress on January 3, 2013 to represent California’s second district. The district spans from the Golden Gate Bridge north to the Oregon border, covering six counties including all of Marin, Mendocino, Humboldt, Trinity, and Del Norte, and much of Sonoma Counties.

Huffman is a member of the Committee on Natural Resources and the House Budget Committee.

Prior to his election to Congress in November of 2012, Huffman served six years in the California State Assembly where he authored more than 60 pieces of successful legislation and received numerous awards for his legislative leadership. Huffman chaired the Water, Parks, and Wildlife Committee, served on the Budget Committee and was co-chair of the Legislative Environmental Caucus.

In the Assembly, Huffman distinguished himself as a legislator who tackles complex public policy challenges, works tirelessly, and gets results – often by forging bipartisan consensus on difficult issues. He played a leading role in crafting and passing the historic package of water reforms in 2009. Other notable laws authored by Huffman include California’s pioneering lighting efficiency standards (AB 1109) which were subsequently adopted into federal law; the nation’s largest programs for solar hot water heating (AB 1470) and paint recycling (AB 1343); reforms that improve California’s State Parks system (AB 1589) and Department of Fish and Wildlife (AB 2402); and creation of a new voluntary type of corporation, California Benefit Corporations, to promote corporate social responsibility (AB 361).

Prior to his election to public office, Huffman was a Senior Attorney for the Natural Resources Defense Council (NRDC). One of his proudest accomplishments at NRDC was helping forge an agreement to restore a 153-mile stretch of the San Joaquin River in California’s Central Valley.

Before he joined NRDC, Huffman was a successful public interest attorney whose victories included several major jury verdicts in gender discrimination and race discrimination trials. He also served 12 years in local government as a Director of Marin County’s largest special district, the Marin Municipal Water District (MMWD), from 1994 to 2006.

Huffman graduated magna cum laude from the University of California at Santa Barbara, where he was also a three-time NCAA All-American volleyball player. He went on to play for the USA Volleyball Team in 1987 when the team was ranked #1 in the world, before attending and graduating cum laude from Boston College Law School.

Huffman lives in Marin with his wife Susan and their two children, Abby (age 12) and Nathan (age 9). In his free time, Huffman enjoys all types of fishing, as well as tennis and home winemaking.

[Link]

JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

TWITTER
 
DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/03/2020 CA District 02 Won 78.26% (+56.53%)
  03/03/2020 CA District 02 - Open Primary Won 67.69% (+48.84%)
  11/06/2018 CA District 02 Won 77.01% (+54.02%)
  06/05/2018 CA District 02 - Open Primary Won 72.48% (+51.54%)
  11/08/2016 CA District 02 Won 76.85% (+53.70%)
  06/07/2016 CA District 02 - Open Primary Won 68.30% (+52.65%)
  11/04/2014 CA - District 02 Won 74.99% (+49.98%)
  06/03/2014 CA - District 02 - Open Primary Won 67.91% (+45.58%)
  11/06/2012 CA - District 02 Won 71.24% (+42.49%)
  06/05/2012 CA - District 02 - Open Primary Won 37.49% (+22.45%)
  11/02/2010 CA State Assembly 06 Won 70.45% (+40.91%)
  06/08/2010 CA State Assembly 06- D Primary Won 81.03% (+62.06%)
  11/04/2008 CA State Assembly 06 Won 69.45% (+45.50%)
  06/03/2008 CA State Assembly 06 - D Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/07/2006 CA State Assembly 06 Won 65.84% (+38.74%)
  06/06/2006 CA State Assembly 06 - D Primary Won 32.47% (+4.36%)
ENDORSEMENTS
CA District 10 - Open Primary - Jun 05, 2018 D Virginia Madueno
DNC Party Chair - Feb 25, 2017 D Keith M. Ellison
CA District 17 - Open Primary - Jun 07, 2016 D Mike Honda
Proposition 19 - Legalizes Marijuana Under California but not Federal Law - Nov 02, 2010 YES Yes
CA Attorney General - D Primary - Jun 08, 2010 D Kamala Harris
CA - District 10 - Special Election - Sep 01, 2009 D Mark DeSaulnier
CA District 32 - Special Election - May 19, 2009 D Judy Chu
CA US President - D Primary - Feb 05, 2008 D Barack Obama
FEC COMMITTEES
C00491746 Huffman for Congress 2012 $ 186429.91
C00536680 Huffman for Congress $ 887185.94