Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Munt, Tessa
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLiberal Democrats  
 
NameTessa Munt
Address Yarrow Orchard Yarrow Road, Mark
Highbridge, TA9 4LW, United Kingdom
Emailtessa@tessa4wells.com
Website [Link]
Born October 16, 1959 (59 years)
ContributorSome say...
Last ModifedUser 215
Apr 25, 2005 09:38am
Tags English -
InfoTessa Munt is the Liberal Democrat Parliamentary Spokesman for Wells Constituency.

Tessa Munt was born in 1959 in Surrey, the eldest of four children. Initially convent educated, she attended a girls' grammar school before finishing her education at an independent school and college.

Tessa married Martin in 1992. They live on the Somerset Levels with Martin's daughter, their two younger children and two dogs.

Tessa was the candidate for Suffolk South in the 2001 General Election and for Ipswich in the November 2001 Parliamentary by-election.

Tessa works part-time for a London law firm. She is vegetarian, listing among her interests reading, horseriding, walking, listening to music and radio, entertaining, East African history and researching her family's history.

Date of Birth

16.10.1959

Parliamentary Experience

2001 general election Suffolk South, Nov 2001 by-election in Ipswich


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  06/08/2017 UK Parliament - Wells Lost 37.65% (-12.46%)
  05/07/2015 UK Parliament - Wells Lost 32.80% (-13.33%)
  05/06/2010 UK Parliament - Wells Won 45.35% (+1.48%)
  05/05/2005 UK Parliament - Wells Lost 37.82% (-5.74%)
  11/22/2001 UK Parliament - Ipswich - By-election Lost 22.43% (-20.93%)
  06/07/2001 UK Parliament - Suffolk South Lost 24.92% (-16.52%)
ENDORSEMENTS
Liberal Democrats Party Leader - Jul 22, 2019 LD Jo Swinson
Liberal Democrats Party Leader - Jul 15, 2015 LD Norman Lamb
Liberal Democrats - Deputy Leader - Jun 09, 2010 LD Tim Farron