Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

"A historical political resource." 
Email: Password:

  Swinney, John
CANDIDATE DETAILS
AffiliationScottish National  
<-  2016-05-18  
 
NameJohn Swinney
Address
, Perthshire , Scotland
EmailNone
WebsiteNone
Born April 13, 1964 (57 years)
ContributorWishful Thinking
Last ModifedIndyGeorgia
Dec 26, 2017 12:19pm
Tags
InfoBorn in Edinburgh April 1964, John was educated at Forrester High School and the University of Edinburgh. He graduated MA Honours in Politics in 1986.

John was elected as the Member of Parliament for North Tayside on 1st May 1997, with a majority of 4,016 over the Conservatives. The seat had once been the safest Conservative seat in Scotland.

On 6th May 1999 John was elected as the Member of the Scottish Parliament for North Tayside with an increased majority of 4,192. He was appointed as Deputy Leader of Parliamentary Group and Shadow Minister for Enterprise & Lifelong Learning. John was a dual mandate MSP/MP until the Westminster elections of 2001.

John joined the SNP in 1979 at the age of 15 and has held a number of posts within the Party at local and national level and within the Party's youth section. He was the youngest person ever elected as National Secretary of the SNP in 1986 at the age of 22 and held the post for six years. Subsequently he was SNP Vice-Convener for Publicity and in December 1998 was elected as Deputy Leader (Senior Vice-Convener) of the Scottish National Party.

After the resignation of SNP leader Alex Salmond in July 2000, John Swinney was elected by the Scottish National Party as their National Convener on 23rd September 2000 and therefore became the Leader of the Opposition in the Scottish Parliament.
Prior to his election to the Westminster Parliament in 1997, John was employed as Strategic Planning Principal with Scottish Amicable as a business and economic development consultant for five years.

In his leisure time, John enjoys hill walking and cycling.




JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  05/18/2021 Scottish Cabinet Secretary for Covid Recovery Won 100.00% (+100.00%)
  05/06/2021 Scottish Parliament - Perthshire North Won 49.49% (+10.10%)
  05/18/2016 Scottish Cabinet Secretary for Education & Skills Won 100.00% (+100.00%)
  05/05/2016 Scottish Parliament - Perthshire North Won 48.57% (+9.80%)
  11/21/2014 Scottish Cabinet Secetary For Finance, Constitution & Economy Won 100.00% (+100.00%)
  11/19/2014 Scottish Deputy First Minister Won 100.00% (+100.00%)
  05/19/2011 Scottish Cabinet Secetary For Finance, Employment and Sustainable Growth Won 100.00% (+100.00%)
  05/05/2011 Scottish Parliament - Perthshire North Won 60.83% (+34.56%)
  05/03/2007 Scottish Parliament - Tayside North Won 51.65% (+21.43%)
  09/27/2003 Scottish National Party - Leader Won 83.87% (+67.73%)
  05/01/2003 Scottish Parliament - First Minister Lost 20.93% (-31.01%)
  05/01/2003 Scottish Parliament - Tayside North Won 44.89% (+13.51%)
  08/14/2001 UK Prime Minister Lost 0.76% (-61.91%)
  09/26/2000 Scottish National Party - Leader Won 67.12% (+34.23%)
  05/06/1999 Scottish Parliament - Tayside North Won 44.11% (+11.02%)
  05/01/1997 UK Parliament - Tayside North Won 44.85% (+9.12%)
  04/09/1992 UK Parliament - Tayside North Lost 37.48% (-9.19%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  10/13/2016 Scottish National Party - Deputy Leader Lost 0.00% (-52.98%)
ENDORSEMENTS