Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Scott, Jr., Hugh D.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
 
NameHugh D. Scott, Jr.
Address
Philadelphia, Pennsylvania , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born November 11, 1900
DiedJuly 21, 1994 (93 years)
ContributorMr. Techno
Last ModifedRBH
Apr 25, 2016 07:40pm
Tags
InfoSCOTT, Hugh Doggett, Jr., a Representative and a Senator from Pennsylvania; born in Fredericksburg, Spotsylvania County, Va., on November 11, 1900; attended public and private schools; graduated, Randolph-Macon College, Ashland, Va., 1919 and the law department of the University of Virginia at Charlottesville 1922; admitted to the bar in 1922 and commenced practice in Philadelphia, Pa.; during the First World War enrolled in the Student Reserve Offices’ Training Corps and the Students’ Army Training Corps; assistant district attorney of Philadelphia, Pa., 1926-1941; member of the Governor’s Commission on Reform of the Magistrates System 1938-1940; during the Second World War was on active duty for two years with the United States Navy with final rank of commander; author; vice president of the United States Delegation to the Interparliamentary Union; elected as a Republican to the Seventy-seventh Congress; reelected to the Seventy-eighth Congress (January 3, 1941-January 3, 1945); unsuccessful candidate for reelection in 1944 to the Seventy-ninth Congress; resumed the practice of law; chairman of the Republican National Committee 1948-1949; elected to the Eightieth Congress; reelected to the five succeeding Congresses (January 3, 1947-January 3, 1959); was not a candidate for reelection but was elected in 1958 to the United States Senate; reelected in 1964 and 1970 and served from January 3, 1959, to January 3, 1977; was not a candidate for reelection in 1976; Republican whip 1969; minority leader 1969-1977; chairman, Select Committee on Secret and Confidential Documents (Ninety-second Congress); lawyer; was a resident of Washington, D.C., and later, Falls Church, Va., until his death there on July 21, 1994; interment in Arlington National Cemetery, Arlington, Va.

[Link]

JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 9.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  01/03/1975 Minority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  01/03/1973 Minority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  01/03/1971 Minority Leader Won 54.55% (+9.09%)
  11/03/1970 PA US Senate Won 51.43% (+6.05%)
  09/24/1969 Minority Leader Won 55.81% (+11.63%)
  01/03/1969 US Senate Assistant Minority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  11/03/1964 PA US Senate Won 50.59% (+1.47%)
  04/28/1964 PA US Senate - R Primary Won 89.10% (+78.20%)
  11/04/1958 PA US Senate Won 51.21% (+2.83%)
  05/20/1958 PA US Senate - R Primary Won 74.01% (+58.47%)
  11/06/1956 PA - District 06 Won 51.54% (+3.07%)
  11/02/1954 PA - District 06 Won 50.59% (+1.19%)
  11/04/1952 PA - District 06 Won 51.66% (+3.45%)
  11/07/1950 PA - District 06 Won 49.98% (+0.27%)
  11/02/1948 PA - District 06 Won 56.97% (+13.93%)
  00/00/1948 RNC Chair Won 100.00% (+100.00%)
  11/05/1946 PA - District 06 Won 58.54% (+17.07%)
  11/07/1944 PA - District 06 Lost 49.20% (-1.51%)
  11/03/1942 PA - District 07 Won 55.71% (+11.41%)
  11/05/1940 PA - District 07 Won 50.95% (+2.16%)
ENDORSEMENTS
Supreme Court - Associate Justice - Dec 17, 1975 R John Paul Stevens
Supreme Court - Associate Justice - Dec 15, 1971 R William H. Rehnquist
Supreme Court - Associate Justice - Dec 09, 1971 D Lewis Franklin Powell, Jr.
Supreme Court - Associate Justice - May 17, 1970 R Harry Blackmun
Supreme Court - Associate Justice - Apr 08, 1970 R G. Harrold Carswell
Supreme Court - Associate Justice - Nov 21, 1969 NPA Reject
Supreme Court - Chief Justice - Jun 23, 1969 R Warren E. Burger
Supreme Court - Associate Justice - Aug 30, 1967 D Thurgood Marshall