Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A comprehensive, collaborative elections resource." 
Email: Password:

  Magnuson, Warren G.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationDemocratic  
  1930-01-01  
 
NameWarren G. Magnuson
Address
Seattle, Washington , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born April 12, 1905
DiedMay 20, 1989 (84 years)
ContributorRalphie
Last ModifedRBH
Feb 22, 2022 07:33pm
Tags Norwegian - Divorced - Married - Single - Lutheran -
Infoborn in Moorhead, Clay County, Minn., April 12, 1905; attended the public schools, the University of North Dakota at Grand Forks and North Dakota State College; graduated from the University of Washington in 1926, and from the law school in 1929; was admitted to the bar the same year and commenced practice in Seattle, Wash.; secretary of the Seattle Municipal League in 1930 and 1931; served as special prosecuting attorney of King County, Wash., in 1931; member, State house of representatives 1933-1934; delegate to the State constitutional convention in 1933; served in the United States Navy during the Second World War attaining rank of lieutenant commander; United States district attorney in 1934 and prosecuting attorney of King County, Wash., 1934-1936; elected as a Democrat to the Seventy-fifth Congress and to the three succeeding Congresses and served from January 3, 1937, until his resignation on December 13, 1944; appointed to the United States Senate to fill the vacancy caused by the resignation of Homer T. Bone, and served from December 14, 1944, to January 3, 1945; elected in 1944 for the term commencing January 3, 1945; reelected in 1950, 1956, 1962, 1968, and again in 1974, and served from December 14, 1944, to January 3, 1981; served as President pro tempore of the Senate during the Ninety-sixth Congress; unsuccessful candidate for reelection in 1980; chairman, Committee on Interstate and Foreign Commerce (Eighty-fourth through Eighty-seventh Congresses), Committee on Commerce (Eighty-eighth through Ninety-fifth Congresses), Committee on Commerce, Science and Transportation (Ninety-fifth Congress), Committee on Appropriations (Ninety-fifth and Ninety-sixth Congresses); resumed the practice of law; died in Seattle, Wash., May 20, 1989; interment in Acacia Memorial Park.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Apr 14, 2005 08:00am Opinion Warren Magnuson was one of a kind  Article Ralphie 

DISCUSSION
Importance? 7.80000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  12/06/1980 President Pro Tempore Won 100.00% (+100.00%)
  11/04/1980 WA US Senate Lost 45.83% (-8.35%)
  09/16/1980 WA US Senate - Blanket Primary Won 36.57% (+3.66%)
  01/03/1979 President Pro Tempore Won 58.59% (+17.17%)
  11/05/1974 WA US Senate Won 60.70% (+24.63%)
  09/17/1974 WA US Senate - Blanket Primary Won 59.84% (+38.31%)
  11/05/1968 WA US Senate Won 64.41% (+29.15%)
  09/17/1968 WA US Senate - Blanket Primary Won 54.21% (+23.57%)
  11/06/1962 WA US Senate Won 52.09% (+4.79%)
  09/18/1962 WA US Senate - Blanket Primary Won 54.32% (+19.78%)
  11/06/1956 WA US Senate Won 61.09% (+22.18%)
  07/26/1952 US Vice President - D Convention Lost 0.00% (-100.00%)
  11/07/1950 WA US Senate Won 53.40% (+7.42%)
  09/12/1950 WA US Senate - Blanket Primary Won 46.37% (+28.08%)
  12/13/1944 WA US Senate Appoinment Won 100.00% (+100.00%)
  11/07/1944 WA US Senate Won 55.13% (+10.69%)
  07/11/1944 WA US Senate - Blanket Primary Won 34.86% (+15.06%)
  11/03/1942 WA District 1 Won 65.49% (+31.41%)
  11/05/1940 WA District 1 Won 61.58% (+23.17%)
  11/08/1938 WA District 1 Won 61.72% (+23.44%)
  11/03/1936 WA District 1 Won 63.71% (+27.68%)
  09/08/1936 WA District 1 - Blanket Primary Won 33.16% (+21.64%)
ENDORSEMENTS
WA Governor - Blanket Primary - Sep 21, 1976 D Dixy Lee Ray
Supreme Court - Associate Justice - Dec 17, 1975 R John Paul Stevens
Secretary of Housing & Urban Development - Mar 09, 1975 NPA Reject
Supreme Court - Associate Justice - Dec 15, 1971 NPA Reject
Supreme Court - Associate Justice - Dec 09, 1971 D Lewis Franklin Powell, Jr.
Supreme Court - Associate Justice - May 17, 1970 R Harry Blackmun
Supreme Court - Associate Justice - Apr 08, 1970 NPA Reject
Supreme Court - Associate Justice - Nov 21, 1969 NPA Reject
Supreme Court - Chief Justice - Jun 23, 1969 R Warren E. Burger
Supreme Court - Associate Justice - Aug 30, 1967 D Thurgood Marshall