Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Kopp, Quentin L.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationIndependent  
 
NameQuentin L. Kopp
Address
San Francisco, California , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born August 11, 1928 (92 years)
ContributorRMF
Last ModifedDavid
Dec 20, 2020 02:40pm
Tags Jewish - Straight -
InfoThe Honorable Quentin L. Kopp was appointed to the San Mateo Superior Court on January 1, 1999 by Governor Pete Wilson and was administered the oath of judicial office on January 2, 1999.

Judge Kopp retired effective January 31, 2004, but was immediately accepted in the Assigned Judges Program of the California Judicial Council. By order of the Chief Justice of the California Supreme Court, Judge Kopp has been assigned almost continuously to the San Mateo Superior Court since February 1, 2004, with intermittent assignments to the Los Angeles Superior Court, Humboldt Superior Court, Sonoma Superior Court, Napa Superior Court and Santa Cruz Superior Court.

On June 13, 2006, the State Senate appointed him to the California High Speed Rail Authority, charged with implementing high rail service from Los Angeles to San Francisco at 200 miles per hour. He was elected chairman of the Authority on August 9, 2006.

Prior to judicial appointment, Judge Kopp practiced trial law in San Francisco and Northern California. He served in the California State Senate from December 1, 1986 until December 7, 1998, and as a member of the San Francisco Board of Supervisors to which he was first elected in November 1971 and re-elected four times thereafter. He was President of such Board in 1976, 1977, 1978 and 1982.

Judge Kopp’s election to the California State Senate on November 4, 1986 represented election of the first non-incumbent Independent to the Senate since 1878. His re-election in 1990 constituted the first time in California history an Independent was re-elected to the legislature. That historical milestone was reiterated by his re-election as an Independent to a third term in the Senate in 1994.

Judge Kopp served as an ex-officio member of the California Transportation Commission from 1988 until 1998, as a member of the California Law Revision Commission from 1995 until 1998 and a member of the Little Hoover Commission from 1996 until 1998. As an elected local and state legislator for 27 years, Judge Kopp also served as a leader on virtually every regional governmental policy-making body affecting the Bay Area, including:

Board of Supervisors representative to the Metropolitan Transportation Commission (MTC), 1976-1986, and Chairman of MTC, 1983-1985;
Member, Bay Area Rapid Transit (BART) Board of Directors, 1973-1974;
San Francisco designee to the Board of Directors of the County Supervisors Association of California (CSAC), 1976-1986 and President of CSAC, 1980-1981;
Member of the Board of Directors of the Golden Gate Bridge, Highway and Transportation District, 1977-1986, and Vice President, 1984-1986;
Board of Supervisors representative to the Bay Area Air Quality Management District, 1978-1979;
Board of Supervisors representative to the San Francisco Bay Conservation and Development Commission (BCDC), 1972-1978.
Judge Kopp was the founder and chairman of the Bay Area Super Bowl Task Force which brought Super Bowl XIX to Stanford Stadium in January 1985.

Judge Kopp is also past president of the San Francisco and California Junior Bar Associations, a former director of the Bar Association and Lawyers’ Club of San Francisco, and a lecturer for 10 years at the annual State Bar Convention. He served from 1962 until 1965 in the American Bar Association House of Delegates as a delegate from the Young Lawyers Association.

Judge Kopp maintained his own radio talk show on KGO-AM Radio in San Francisco from 1982 until 1992 and was a weekly commentator on KTVU-TV in Oakland from 1992 until his appointment to the bench. He was born in Syracuse, New York, educated at Dartmouth College and Harvard Law School, and served as a lieutenant in the United States Air Force from 1952 until 1954.

Judge Kopp is married to the former Mara Sikaters. He has three children, sons Shepard of the law firm of Geragos & Geragos in Los Angeles and Bradley, a musician and ferryboat deck hand, and daughter Jennifer, Executive Director of the Napa Valley Grape Growers.



[Link]

JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/08/1994 CA State Senate 08 Won 63.53% (+43.58%)
  11/06/1990 CA State Senate 08 Won 72.70% (+54.70%)
  11/04/1986 CA State Senate 08 Won 46.89% (+1.37%)
  11/06/1984 San Francisco Board of Supervisors Won 10.89% (-0.56%)
  12/11/1979 San Francisco Mayor - Runoff Lost 46.04% (-7.92%)
  11/06/1979 San Francisco Mayor Won 44.71% (+0.00%)
  11/08/1977 SF Board of Supervisors - District 10 Won 100.00% (+100.00%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  08/28/1986 San Francisco Board of Supervisors - Appointment Won 0.00% (+0.00%)
ENDORSEMENTS
San Francisco Mayor - Nov 05, 1991 D Frank Jordan
San Francisco Mayor - Nov 03, 1987 D Roger Boas