Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Baird, John
CANDIDATE DETAILS
AffiliationConservative  
  2011-06-01  
 
NameJohn Baird
Address
Nepean, Ontario , Canada
EmailNone
Website [Link]
Born May 26, 1969 (49 years)
ContributorMonsieur
Last ModifedIndyGeorgia
Jan 25, 2018 08:20pm
Tags Disputed -
InfoThe Honourable John Baird was elected as the Member of Parliament for the riding of Ottawa West-Nepean on January 23, 2006. On February 6, 2006, Mr. Baird was appointed to the Privy Council as President of the Treasury Board in Prime Minister Stephen Harper's first cabinet. Mr. Baird's Cabinet committee responsibilities include the Priorities and Planning and Operations committees.

Prior to being elected as a federal Member of Parliament, Mr. Baird served as the Member of Provincial Parliament for the ridings of Nepean and Nepean-Carleton from 1995-2005.

During his time in Ontario provincial politics, Mr. Baird served in a number of capacities including Minister of Community and Social Services, Minister Responsible for Children, Deputy House Leader, Chief Government Whip, Minister of Energy and Government House Leader. He was known for championing the cause of people with developmental disabilities, and greatly expanded the Ontario work-for-welfare program. Mr. Baird also served as Parliamentary Assistant for the Ministries of Labour, Management Board, and Finance.

Prior to his election as an MPP, Mr. Baird was Special Assistant to the Honourable Perrin Beatty, the then federal Minister of Communications and Secretary of State for External Affairs.

Mr. Baird is a long-standing member of the Royal Canadian Legion (Bell's Corners Branch), an honourary member of the Nepean Kiwanis and a lifetime member of Canada's largest Association for Community Living.

Mr. Baird is a life-long resident of Nepean, Ontario. He has an Honours Bachelor of Arts degree in political studies from Queen's University.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Feb 13, 2013 06:00pm Announcement ‘Canada will never be a safe haven for zombies,’ Foreign Minister John Baird tells House of Commons  Article RBH 

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  05/18/2011 CAN Minister of Foreign Affairs Won 100.00% (+100.00%)
  05/02/2011 ON Parliament - Ottawa West–Nepean Won 44.56% (+13.07%)
  11/05/2010 CAN Minister of the Environment Won 100.00% (+100.00%)
  08/06/2010 CAN Leader of the Government in the House of Commons Won 100.00% (+100.00%)
  10/14/2008 ON Parliament - Ottawa West–Nepean Won 44.98% (+8.86%)
  01/04/2007 CAN Minister of the Environment Won 100.00% (+100.00%)
  02/06/2006 CAN President of the Treasury Board Won 100.00% (+100.00%)
  01/23/2006 ON Parliament - Ottawa West–Nepean Won 43.07% (+9.01%)
  10/02/2003 ON Legislative Assembly - Nepean–Carleton Won 54.06% (+18.41%)
  06/03/1999 ON Legislative Assembly - Nepean–Carleton Won 61.95% (+28.94%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  03/10/2018 ON PC Party Leader Lost 0.00% (-50.62%)
  01/26/2018 ON PC Party Leader - Interim Lost 0.00% (-100.00%)
  05/27/2017 Conservative Party Leader Lost 0.00% (-50.95%)
ENDORSEMENTS
Toronto Mayor - Oct 22, 2018 PC John Tory
US President - D Primaries - Feb 09, 2016 D Hillary Clinton
ON PC Party Leader - Jun 25, 2009 PC Tim Hudak
ON PC Party Leader - Sep 18, 2004 CPC Jim Flaherty