Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Ambrose, Rona
CANDIDATE DETAILS
AffiliationConservative  
<-  2014-01-01  
 
NameRona Ambrose
Address
Edmonton, Alberta , Canada
Emailambror1a@parl.gc.ca
Website [Link]
Born March 15, 1969 (48 years)
ContributorMonsieur
Last ModifedIndyGeorgia
Nov 12, 2017 10:48am
Tags Moderate-to-Conservative -
InfoRona Ambrose was elected as the first Member of Parliament for the newly created constituency of Edmonton-Spruce Grove on June 28, 2004. She was subsequently appointed as the Conservative Official Opposition’s Senior Intergovernmental Affairs Critic on July 22, 2004.

Prior to her election, Ms. Ambrose held the post of Senior Intergovernmental Officer with the International and Intergovernmental Relations department of the Government of Alberta. In this position, she focused on fiscal, social and constitutional policy issues, including the 2003 Canada Health Accord, Alberta’s position on the Kyoto Protocol, Senate Reform, and federal-provincial discussions surrounding the development of electronic government options. Ms. Ambrose was a political columnist and has also owned and operated her own consulting firm, Ambrose Consulting, Ltd.

Ms. Ambrose holds a Bachelor of Arts from the University of Victoria, and a Masters of Arts from the University of Alberta. Her Masters thesis focused on the impact of emerging policy issues on Canadian politics. Some of the topics she researched include privacy legislation, electronic government, and information/telecommunications delivery options available to governments in Canada. Ms. Ambrose speaks Spanish, Portuguese, and intermediate French.

Ms. Ambrose has a long history of volunteering in the Edmonton area, particularly for the Edmonton Women’s Shelter.

Rona Ambrose was born in Valleyview, Alberta, and grew up both overseas and in Parkland County, Alberta. She has lived in Edmonton for the past 11 years with her husband Bruce.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/05/2015 CAN Leader of the Opposition Won 64.29% (+35.71%)
  11/05/2015 Conservative Party Leader - Interim Won 100.00% (+100.00%)
  10/19/2015 AB Parliament - Sturgeon River—Parkland Won 70.23% (+54.66%)
  07/15/2013 CAN Minister of Health Won 100.00% (+100.00%)
  05/02/2011 AB Parliament - Edmonton–Spruce Grove Won 71.08% (+55.30%)
  11/05/2010 CAN Minister of Western Economic Diversification Won 100.00% (+100.00%)
  04/09/2010 CAN Minister Responsible for Status of Women Won 100.00% (+100.00%)
  01/19/2010 CAN Minister of Public Works & Government Services Won 100.00% (+100.00%)
  10/30/2008 CAN Minister of Labour Won 100.00% (+100.00%)
  10/14/2008 AB Parliament - Edmonton–Spruce Grove Won 68.55% (+56.07%)
  01/04/2007 CAN President of the Queen's Privy Council Won 100.00% (+100.00%)
  01/04/2007 CAN Minister of Intergovernmental Affairs Won 100.00% (+100.00%)
  01/04/2007 CAN Minister of Western Economic Diversification Won 100.00% (+100.00%)
  02/06/2006 CAN Minister of Environment Won 100.00% (+100.00%)
  01/23/2006 AB Parliament - Edmonton–Spruce Grove Won 66.83% (+50.00%)
  06/28/2004 AB Parliament - Edmonton–Spruce Grove Won 60.40% (+34.83%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  05/27/2017 Conservative Party Leader Lost 0.00% (-50.95%)
  09/17/2011 AB PC Party Leader Lost 0.00% (-40.76%)
ENDORSEMENTS
United Conservative Party - Leader - Oct 28, 2017 UCP Jason Kenney
AB PC Party Leader - Mar 18, 2017 UCP Jason Kenney