Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Nicholson, Rob
CANDIDATE DETAILS
AffiliationConservative  
<-  2016-01-01  
 
NameRob Nicholson
Address
Niagara Falls, Ontario , Canada
EmailNone
Website [Link]
Born April 29, 1952 (67 years)
ContributorWishful Thinking
Last ModifedM@
Jan 24, 2016 12:14am
Tags
InfoRob was recently named Chief Whip for the Official Opposition. Prior to this, Rob served as the Party's Transport Critic.

Rob was the federal M.P. for Niagara Falls, from 1984 - 1993. During that time, Rob served as Vice-Chair of the House of Commons Justice Committee, and as the Parliamentary Secretary to the Minister of Justice. In 1993 he was appointed Minister of Science and Minister Responsible for Small Businesses.

As an MP, Rob was instrumental in the passage of federal Anti Child Pornography legislation, as well as legislation protecting the airspace over Niagara Falls.

Perhaps Rob's greatest achievement and source of pride is his family. He has been married to Arlene for over 25 years. Together they have raised three wonderful children. Rob Jr. is a recent university graduate, Peter is still attending university and his youngest daughter, Christine, is now in high school.

Rob has always been very active in his church and as a volunteer throughout the community. He has a well-earned reputation for honesty, integrity, accessibility and reliability.

In addition to his federal public service record, Rob spent six years on Niagara Regional Council and in the 2003 municipal election he captured the highest vote total of all of Niagara Region’s politicians - 18,200 votes!

Rob is also a former School Board Trustee, a member of the Board of Directors of the Niagara Peninsula Conservation Authority, a member of the Advisory Board at Project Share and was a Niagara Escarpment Commissioner for six years.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/05/2015 Conservative Party Leader - Interim Lost 0.00% (-100.00%)
  10/19/2015 ON Parliament - Niagara Falls Won 42.09% (+7.60%)
  02/09/2015 CAN Minister of Foreign Affairs Won 100.00% (+100.00%)
  07/15/2013 CAN Minister of National Defence Won 100.00% (+100.00%)
  05/02/2011 ON Parliament - Niagara Falls Won 53.24% (+29.77%)
  10/14/2008 ON Parliament - Niagara Falls Won 46.70% (+19.74%)
  01/04/2007 CAN Minister of Justice and Attorney General Won 100.00% (+100.00%)
  02/06/2006 CAN Minister Responsible for Democratic Reform Won 100.00% (+100.00%)
  02/06/2006 CAN Leader of the Government in the House of Commons Won 100.00% (+100.00%)
  01/23/2006 ON Parliament - Niagara Falls Won 40.36% (+5.83%)
  06/28/2004 ON Parliament - Niagara Falls Won 38.70% (+2.21%)
  06/02/1997 ON Parliament - Niagara Falls Lost 23.81% (-14.22%)
  06/25/1993 CAN Minister for Science Won 100.00% (+100.00%)
  06/25/1993 CAN Minister for Small Businesses Won 100.00% (+100.00%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  05/27/2017 Conservative Party Leader Lost 0.00% (-50.95%)
ENDORSEMENTS
ON PC Party Leader - Mar 10, 2018 PC Caroline Mulroney
ON PC Party Leader - Jun 25, 2009 PC Tim Hudak