Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Scarpaleggia, Francis
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLiberal  
<-  2015-08-01  
 
NameFrancis Scarpaleggia
Address
Pointe-Claire, Qu├ębec , Canada
EmailScarpaleggia.F@parl.gc.ca
WebsiteNone
Born June 06, 1957 (62 years)
ContributorMonsieur
Last ModifedIndyGeorgia
Sep 17, 2015 09:14pm
Tags
InfoFrancis Scarpaleggia (born June 6, 1957) is the Canadian Member of Parliament for the Lac-Saint-Louis riding in Quebec. He was first elected in the Canadian federal election, 2004 representing the Liberal Party of Canada.

Born in Montreal, Quebec, he has a bachelor's degree from McGill University. He has worked for Petro-Canada, Comterm, Bristol-Myers Squibb, Dawson College, and his own company. From 1993 until 2004 he was Parliamentary Assistant to Clifford Lincoln, his predecessor in his riding.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  10/19/2015 QC Parliament - Lac-Saint-Louis Won 64.14% (+46.71%)
  05/02/2011 QC Parliament - Lac-Saint-Louis Won 34.11% (+4.07%)
  10/14/2008 QC Parliament - Lac-Saint-Louis Won 46.39% (+22.87%)
  01/23/2006 QC Parliament - Lac-Saint-Louis Won 48.17% (+21.50%)
  06/28/2004 QC Parliament - Lac-Saint-Louis Won 63.91% (+51.81%)
ENDORSEMENTS