Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Trost, Brad
CANDIDATE DETAILS
AffiliationConservative  
<-  2016-11-01  
 
NameBrad Trost
Address
Saskatoon, Saskatchewan , Canada
EmailNone
Websitehttp://www.bradtrost.ca/
Born May 15, 1974 (47 years)
ContributorMonsieur
Last ModifedCampari_007
Sep 28, 2020 01:36pm
Tags Christian -
InfoBradley R. "Brad" Trost

Brad Trost is a Conservative Member of Parliament in the Canadian House of Commons, representing the riding of Saskatoon—Humboldt. He was elected in the 2004 election, then re-elected in 2006 Canadian Federal Election.

In 2004, in what was the closest 4-way race in the country, Trost received only 417 more votes than the next leading candidate, Nettie Wiebe, 435 votes ahead of the third candidate, Patrick Wolfe, and 2368 votes ahead of former Member of Parliament Jim Pankiw.

In 2006, Trost fell less than 1% below getting a majority of the popular vote, handily defeating the second place NDP, Andrew Mason and third place Liberal, Peter Stroh.

Before being elected, Trost worked as an exploration and mining Geophysicist.

Trost currently serves as a member of the Parliamentary Standing Committee on Industry, Science, Technology and Natural Resources.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Jul 21, 2021 12:30pm News Former Conservative MP Brad Trost aims for a comeback  Article IndyGeorgia 

DISCUSSION
[View All
1
Previous Messages]
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  03/10/2018 SK Parliament - Saskatoon—University - CPC Nomination Lost 0.00% (-100.00%)
  05/27/2017 Conservative Party Leader Lost 0.00% (-50.95%)
  10/19/2015 SK Parliament - Saskatoon—University Won 41.53% (+10.00%)
  05/02/2011 SK Parliament - Saskatoon—Humboldt Won 52.67% (+17.57%)
  10/14/2008 SK Parliament - Saskatoon—Humboldt Won 53.80% (+25.96%)
  01/23/2006 SK Parliament - Saskatoon—Humboldt Won 49.07% (+19.62%)
  06/28/2004 SK Parliament - Saskatoon—Humboldt Won 26.75% (+1.18%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  08/21/2020 Conservative Party Leader Lost 0.00% (-57.02%)
  01/27/2018 SK Party Leader Lost 0.00% (-53.87%)
ENDORSEMENTS
Conservative Party Leader - Aug 21, 2020 IND Derek Sloan
Conservative Party Leader - Aug 21, 2020 CPC Leslyn Lewis
ON PC Party Leader - Mar 10, 2018 PC Tanya Granic Allen
SK Party Leader - Jan 27, 2018 SP Ken Cheveldayoff