Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Robinson, Joseph Taylor
CANDIDATE DETAILS
AffiliationDemocratic  
 
NameJoseph Taylor Robinson
Address
Lonoke, Arkansas , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born August 26, 1872
DiedJuly 14, 1937 (64 years)
ContributorThomas Walker
Last ModifedRBH
Jan 03, 2015 05:41pm
Tags
InfoJoseph Taylor Robinson, the son of a farmer, was born in Lonoke County, Arkansas, on 26th August, 1872. After graduating from the University of Arkansas he entered the law department of the University of Virginia and was admitted to the bar in 1895.

Robinson worked as a lawyer in Lonoke, Arkansas. A member of the Democratic Party, he was elected to the 58th Congress in 1902. He held his seat until resigning to become Governor of Arkansas in January 1913. After only three months as governor he was elected to the Senate.

Robinson was minority leader (1923-1933) and was chairman of the Committee on Public Lands. Alfred Smith chose Robinson as his vice presidential candidate in 1928. However, Herbert Hoover, the Republican Party candidate, won with 21,391,381 votes to 15,016,443.

In 1933 Robinson became majority leader and this brought him into conflict with Huey Long. Robinson opposed Long's Share Our Wealth campaign. Long responded by claiming that Robinson was under the control of big business. Accused of corruption, Robinson had on a couple of occasions to be physically restrained from assaulting Long on the Senate floor.

During his period in the Senate he was chairman of the Committee on Expenditures in the Treasury Department and served on the Committee on Claims. Joseph Taylor Robinson died in Washington on 14th July, 1937.

ROBINSON, Joseph Taylor, a Representative and a Senator from Arkansas; born on a farm near Lonoke, Lonoke County, Ark., August 26, 1872; attended the common schools, the University of Arkansas at Fayetteville, and the law department of the University of Virginia at Charlottesville; was admitted to the bar in 1895 and commenced practice in Lonoke, Ark.; member, State general assembly 1895; presidential elector on the Democratic ticket in 1900; elected as a Democrat to the Fifty-eighth and to the four succeeding Congresses and served from March 4, 1903, to January 14, 1913, when he resigned, having been elected Governor; chairman, Committee on Public Lands (Sixty-second Congress); Governor of Arkansas from January to March 1913, when he resigned, having been elected Senator; elected to the United States Senate in 1913 to fill the seat vacated by the death of Senator Jeff Davis; reelected in 1918, 1924, 1930, and 1936 and served from March 4, 1913, until his death; minority leader 1923-1933; majority leader 1933-1937; chairman, Committee on Expenditures in the Treasury Department (Sixty-third and Sixty-fourth Congresses), Committee on Claims (Sixty-fifth Congress); unsuccessful candidate for Vice President of the United States on the Democratic ticket in 1928; died in Washington, D.C., July 14, 1937; funeral services were held in the Chamber of the United States Senate; interment in Roselawn Memorial Park in Little Rock, Ark.




JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY
Wife Rachel Robinson 00, 0000-

INFORMATION LINKS
RACES
  01/03/1937 Majority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  11/03/1936 AR US Senate Won 84.08% (+69.01%)
  08/11/1936 AR US Senate - D Primary Won 72.67% (+54.52%)
  01/03/1935 Majority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  01/03/1933 Majority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  03/03/1931 Minority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  11/04/1930 AR US Senate Won 100.00% (+100.00%)
  08/12/1930 AR US Senate - D Primary Won 76.59% (+53.19%)
  03/03/1929 Minority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  11/06/1928 US Vice President Lost 16.38% (-67.23%)
  06/29/1928 US Vice President - D Convention Won 83.26% (+76.25%)
  03/03/1927 Minority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  03/03/1925 Minority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  11/04/1924 AR US Senate Won 73.52% (+47.04%)
  07/09/1924 US President - D Convention Lost 1.44% (-24.90%)
  12/03/1923 Minority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  07/06/1920 US President - D Convention Lost 0.05% (-35.52%)
  11/05/1918 AR US Senate Won 100.00% (+100.00%)
  03/14/1913 AR Senate Won 100.00% (+100.00%)
  09/09/1912 AR Governor Won 64.74% (+37.36%)
  11/08/1910 AR District 6 Won 81.56% (+63.12%)
  11/03/1908 AR District 6 Won 100.00% (+100.00%)
  11/06/1906 AR District 6 Won 84.42% (+68.84%)
  11/08/1904 AR District 6 Won 61.95% (+23.90%)
  11/04/1902 AR District 6 Won 89.31% (+78.61%)
ENDORSEMENTS
Supreme Court - Associate Justice - May 07, 1930 NPA Reject