Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Hatfield, Mark O.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
<-  1985-01-01  
 
NameMark O. Hatfield
Address
Salem, Oregon , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born July 12, 1922
DiedAugust 07, 2011 (89 years)
ContributorInspectorMorse
Last ModifedSouthern Moderate
May 05, 2019 06:30pm
Tags Caucasian - Liberal - Moderate-to-Liberal - Anti-Death Penalty - Anti-Missile Defense - Anti-Term Limits - Pro-Life - Baptist - Christian -
InfoMark O. Hatfield was governor of the State of Oregon from January 12, 1959 to January 9, 1967.

Hatfield was born in Dallas, Oregon, on July 12. 1922, to Charles Dolen and Dovie Odem Hatfield. He graduated with a B.A. from Willamette University in 1943 and an M.A. degree Stanford University in 1948.

From 1943 to 1946 Hatfield served in the United States Naval Reserve as a lieutenant junior grade. During World War II he served in the Pacific in landing craft operations. His trip into Hiroshima a month after the bomb had been dropped formed his view against nuclear war and nuclear weapons. After World War II he was assigned to French Indochina (Vietnam). This experience shaped his views about imperalism and colonialism and his strong stand against the Vietnam War.

Hatfield taught political science and was dean of students at Willamette University, Salem, Oregon from 1949 to 1956.

Hatfield began his political career in the Oregon legislature in 1951. He served in the Oregon House of Representatives from 1951-1955 and in the Oregon Senate from 1955-1957. He became the youngest Secretary of State in Oregon history in 1957, and held that office for two years, until he was elected governor in 1958.

Hatfield, a Republican, defeated Democrat incumbent Robert D. Holmes. Among the major accomplishments of Hatfield's administration were the passage of a tax cut in 1959, the establishment of a state-backed birth control system, the prohibition of capital punishment in the state, and the reapportionment of the state's congressional districts. Hatfield was reelected in 1962, defeating Democratic challenger Robert Y. Thornton.

Temporary Chairman and keynote speaker of the Republican National Convention of 1964

Hatfield served as U.S. Senator from Oregon from 1967 to 1996. He consistently voted against military appropriations, voted to end the war in Vietnam, co-sponsored a nuclear freeze resolution with Senator Edward Kennedy and called for a Code of Conduct to regulate US arms sales. Senator Hatfield served as chairman of the Appropriations Committee.

Hatfield married Antoinette Kuzmanich on July 8, 1958 and has four children.




JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Aug 07, 2011 09:50pm News Mark O. Hatfield, former Oregon governor and senator, died tonight  Article RBH 
Sep 24, 2004 12:00am Event [Mark] Hatfield injured in fall  Article InspectorMorse 

DISCUSSION
Importance? 8.75000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/06/1990 OR US Senate Won 53.68% (+7.49%)
  05/15/1990 OR US Senate- R Primary Won 78.29% (+56.99%)
  11/06/1984 OR US Senate Won 66.55% (+33.11%)
  05/15/1984 OR US Senate- R Primary Won 78.53% (+68.69%)
  11/07/1978 OR US Senate Won 61.66% (+23.40%)
  05/23/1978 OR US Senate- D Primary Lost 0.39% (-57.93%)
  05/23/1978 OR US Senate- R Primary Won 65.66% (+47.83%)
  11/07/1972 OR US Senate Won 53.72% (+7.56%)
  05/23/1972 OR US Senate- R Primary Won 61.15% (+38.40%)
  06/11/1968 US President - R Primaries Lost 0.00% (-37.93%)
  11/08/1966 OR US Senate Won 51.73% (+3.51%)
  05/24/1966 OR US Senate - R Primary Won 75.90% (+62.78%)
  07/01/1964 US President - R Primaries Lost 0.00% (-38.28%)
  11/06/1962 OR Governor Won 54.20% (+12.57%)
  05/18/1962 OR Governor - R Primary Won 82.18% (+64.64%)
  11/04/1958 OR Governor Won 55.32% (+10.66%)
ENDORSEMENTS
OR US President - Nov 02, 2004 R George W. Bush
Supreme Court - Associate Justice - Jul 29, 1994 D Stephen G. Breyer
U.S. Surgeon General - Sep 07, 1993 D M. Joycelyn Elders
Supreme Court - Associate Justice - Aug 03, 1993 D Ruth Bader Ginsburg
Supreme Court - Associate Justice - Oct 15, 1991 R Clarence Thomas
Supreme Court - Associate Justice - Oct 02, 1990 R David Souter
Supreme Court - Associate Justice - Feb 03, 1988 R Anthony M. Kennedy
Supreme Court - Associate Justice - Oct 23, 1987 R Robert H. Bork
Supreme Court - Chief Justice - Sep 17, 1986 R William H. Rehnquist
Supreme Court - Associate Justice - Sep 17, 1986 R Antonin Scalia
Supreme Court - Associate Justice - Sep 21, 1981 R Sandra Day O'Connor
Supreme Court - Associate Justice - Dec 17, 1975 R John Paul Stevens
Supreme Court - Associate Justice - Dec 15, 1971 R William H. Rehnquist
Supreme Court - Associate Justice - Dec 09, 1971 D Lewis Franklin Powell, Jr.
Supreme Court - Associate Justice - May 17, 1970 R Harry Blackmun
Supreme Court - Associate Justice - Apr 08, 1970 NPA Reject
Supreme Court - Associate Justice - Nov 21, 1969 NPA Reject
Supreme Court - Chief Justice - Jun 23, 1969 R Warren E. Burger
OR US Senate - Nov 05, 1968 R Robert W. "Bob" Packwood
Supreme Court - Associate Justice - Aug 30, 1967 D Thurgood Marshall