Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Sparkman, John J.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationDemocratic  
<-  1972-01-01  
 
NameJohn J. Sparkman
Address
Huntsville, Alabama , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born December 20, 1899
DiedNovember 16, 1985 (85 years)
ContributorRP
Last ModifedRBH
Feb 03, 2017 02:06am
Tags Conservative -
Infoborn on a farm near Hartselle, Morgan County, Ala., December 20, 1899; attended the rural schools and helped on the family farm; during the First World War was a member of the Students Army Training Corps; graduated from the University of Alabama at Tuscaloosa in 1921 and from its law school in 1923; was admitted to the bar in 1925 and commenced practice in Huntsville, Madison County, Ala.; instructor at Huntsville (Ala.) College 1925-1928; elected as a Democrat to the Seventy-fifth and to the five succeeding Congresses and served from January 3, 1937, to November 5, 1946, when he resigned; majority whip in 1946; was reelected to the Eightieth Congress on November 5, 1946, and at the same time was elected to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of John H. Bankhead II for the term ending January 3, 1949; following the election resigned from the House of Representatives and began duties in the Senate November 6, 1946; reelected in 1948, 1954, 1960, 1966, and again in 1972, and served from November 6, 1946, to January 3, 1979; was not a candidate for reelection in 1978; chairman, Select Committee on Small Business (Eighty-first, Eighty-second, and Eighty-fourth through Ninetieth Congresses), co-chairman, Joint Committee on Inaugural Arrangements (Eighty-sixth Congress), chairman, Committee on Banking and Currency (Ninetieth and Ninety-first Congresses), co-chairman, Joint Committee on Defense Production (Ninety-first and Ninety-third Congresses), Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs (Ninety-second and Ninety-third Congresses), Committee on Foreign Relations (Ninety-fourth and Ninety-fifth Congresses); representative of the United States to the Fifth General Assembly of the United Nations in 1950; unsuccessful Democratic nominee for Vice President of the United States in 1952; died in Huntsville, Ala., November 16, 1985; interment in Maple Hill Cemetery, Huntsville, Ala.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 9.50000 Average

FAMILY
Wife Ivo Hall Sparkman 00, 0000-

INFORMATION LINKS
RACES
  11/07/1972 AL US Senate Won 62.27% (+29.20%)
  05/02/1972 AL US Senate - D Primary Won 50.25% (+20.77%)
  11/08/1966 AL US Senate Won 60.07% (+21.07%)
  05/03/1966 AL US Senate - D Primary Won 56.98% (+36.92%)
  11/08/1960 AL US Senate Won 70.24% (+40.49%)
  05/03/1960 AL US Senate - D Primary Won 83.08% (+70.31%)
  07/01/1956 US President - D Primaries Lost 0.00% (-50.70%)
  11/02/1954 AL US Senate Won 82.47% (+64.95%)
  05/04/1954 AL US Senate - D Primary Won 58.26% (+20.81%)
  11/04/1952 US Vice President Lost 16.76% (-66.48%)
  07/26/1952 US Vice President - D Convention Won 100.00% (+100.00%)
  11/02/1948 AL US Senate Won 84.00% (+68.00%)
  05/04/1948 AL US Senate- D Primary Won 75.73% (+56.01%)
  11/05/1946 AL US Senate - Special Election Won 100.00% (+100.00%)
  11/05/1946 AL - District 8 Won 92.38% (+84.77%)
  07/30/1946 AL US Senate - D Special Primary Won 50.14% (+22.57%)
  11/07/1944 AL District 8 Won 100.00% (+100.00%)
  11/03/1942 AL District 8 Won 100.00% (+100.00%)
  11/05/1940 AL District 8 Won 100.00% (+100.00%)
  11/08/1938 AL District 8 Won 100.00% (+100.00%)
  11/03/1936 AL District 8 Won 99.69% (+99.38%)
  06/09/1936 AL District 8 - D Runoff Won 51.31% (+2.63%)
  05/05/1936 AL District 8 - D Primary Won 28.89% (+0.00%)
ENDORSEMENTS
Supreme Court - Associate Justice - Dec 17, 1975 R John Paul Stevens
US Secretary of the Interior - Jun 11, 1975 R Stanley K. Hathaway
Supreme Court - Associate Justice - Dec 15, 1971 R William H. Rehnquist
Supreme Court - Associate Justice - Dec 09, 1971 D Lewis Franklin Powell, Jr.
Supreme Court - Associate Justice - May 17, 1970 R Harry Blackmun
Supreme Court - Associate Justice - Apr 08, 1970 R G. Harrold Carswell
Supreme Court - Associate Justice - Nov 21, 1969 R Clement Furman Haynsworth, Jr.
Supreme Court - Chief Justice - Jun 23, 1969 R Warren E. Burger
Supreme Court - Associate Justice - Aug 30, 1967 NPA Reject