Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A comprehensive, collaborative elections resource." 
Email: Password:

  Marumoto, Barbara C.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
 
NameBarbara C. Marumoto
AddressHawai'i State Capitol, 19th Representative District , 415 South Beretania Street, Room 304
Honolulu, Hawai'i 96813, United States
Emailrepmarumoto@capitol.hawaii.gov
Website [Link]
Born July 21, 1939 (83 years)
ContributorWishful Thinking
Last ModifedWishful Thinking
Jun 19, 2004 11:44am
Tags Asian - Japanese -
InfoBarbara Marumoto has served in the Hawai'i House of Representatives since 1978 and has served as the House Minority Leader in 1984 to 1986 and in 1998 to 2000. Prior to serving in the House of Representatives, she was elected to the Hawai'i State Constitutional Convention in 1978.

President George W. Bush appointed her in 2001 to serve on the Presidentís Advisory Commission on Asian American & Pacific Islanders. She has served on a number of federal commissions including the Small Business Administration, Department of Defense, Department of Agriculture, and Department of Education. She also served under Presidents Ronald Reagan and George H.W. Bush in the 1980s.

A prominent link between President George W. Bush and Hawai'i, she has served as Chairman of the Bush for President Hawai'i Committee in 2000 and 2004.

Marumoto is an American of Japanese Ancestry [AJA], born in San Francisco. Although US citizens, Marumoto and her parents were interned with other Japanese families at Tanforan Race Track just south of San Francisco at the onset of World War II. She is married to Richard A. Coons and has several children.

She attended the University of Hawai'i at Manoa where she obtained a Bachelor of Art degree in sociology. She continued her education at University of California in Berkeley and Los Angeles and at San Francisco State University.

Marumoto is a commercial real estate associate by trade. She has also been a State Senate Republican Office Aide for State Rep. John Carroll and State Sen. Fred Rohlfing.

In 1992, the National Republican Legislators Association named Marumoto Legislator of the Year. In 1994 she received the Outstanding Women Leader in Public Sector Award.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  02/05/2019 Honolulu Council 4 - Interim Lost 0.00% (-100.00%)
  01/19/2011 HI State House Minority Policy Leader Won 100.00% (+100.00%)
  11/02/2010 HI State House 19 Won 100.00% (+100.00%)
  11/04/2008 HI State House 19 Won 59.14% (+18.27%)
  11/07/2006 HI State House 19 Won 57.24% (+14.47%)
  11/02/2004 HI State House 19 Won 55.17% (+10.34%)
  01/04/2003 HI District 2 - Special Election Lost 5.95% (-37.72%)
  11/05/2002 HI State House 19 Won 66.36% (+32.71%)
  11/07/2000 HI State House 17 Won 100.00% (+100.00%)
  11/16/1998 HI State House Minority Leader Won 100.00% (+100.00%)
  11/03/1998 HI State House 17 Won 86.92% (+73.85%)
  08/18/1997 HI State House Minority Floor Leader Won 100.00% (+100.00%)
  11/05/1996 HI State House 17 Won 85.01% (+70.01%)
  11/08/1994 HI State House 17 Won 86.22% (+72.44%)
  11/03/1992 HI State House 17 Won 85.39% (+70.78%)
  11/06/1990 HI State House 23 Won 52.14% (+4.28%)
  11/08/1988 HI State House 23 Won 100.00% (+100.00%)
  11/04/1986 HI State House 23 Won 85.00% (+70.00%)
  11/06/1984 HI State House 23 Won 59.98% (+19.97%)
  11/02/1982 HI State House 12 Won 59.14% (+18.27%)
  09/18/1982 HI State House 12 - R Primary Won 79.49% (+58.97%)
  11/04/1980 HI State House 08 Won 44.24% (+0.00%)
  11/07/1978 HI State House 08 Won 31.43% (+4.64%)
  10/07/1978 HI State House 08 - R Primary Won 37.44% (+0.00%)
ENDORSEMENTS