Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Barbour, Philip P.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationDemocratic  
 
NamePhilip P. Barbour
Address
Gordonsville, Virginia , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born May 25, 1783
DiedFebruary 25, 1841 (57 years)
ContributorRalphie
Last ModifedRBH
Jun 27, 2015 04:02pm
Tags
InfoIndependent Democratic nominee for Vice President with Andrew Jackson, 1832. The ticket ran slates of presidential electors in five southern states but lost each one. Barbour specifically withdrew from the race in Virginia (not the other four states) because of unfounded fears that a divided Jackson vote would give the state to Henry Clay.

Served on the US Supreme Court from 1836 to 1841, was appointed by President Jackson.


BARBOUR, Philip Pendleton, (brother of James Barbour and cousin of John Strode Barbour) , a Representative from Virginia; born at “Frascati,” near Gordonsville, Orange County, Va., May 25, 1783; attended common and private schools; was graduated from the college of William and Mary, Williamsburg, Va., in 1799; studied law; was admitted to the bar in 1800 and commenced practice in Bardstown, Ky.; returned to Virginia in 1801 and practiced law in Gordonsville, Orange County; member of the State house of delegates 1812-1814; elected as a Republican to the Thirteenth Congress to fill the vacancy caused by the death of John Dawson; reelected as a Republican to the Fourteenth through the Seventeenth Congresses, reelected as a Crawford Republican to the Eighteenth Congress and served from September 19, 1814, to March 3, 1825; Speaker of the House of Representatives (Seventeenth Congress); was not a candidate for renomination in 1824; offered the professorship of law in the University of Virginia in 1825, but declined; appointed a judge of the general court of Virginia and served for two years, resigning in 1827; elected as a Jacksonian to the Twentieth and Twenty-first Congresses and served from March 4, 1827, until his resignation on October 15, 1830; chairman, Committee on the Judiciary (Twentieth Congress); president of the Virginia constitutional convention in 1829; appointed by President Jackson, June 1, 1830, judge of the United States Circuit Court for the Eastern District of Virginia, declining the chancellorship and the post of attorney general; refused nominations for judge of the court of appeals, for Governor, and for United States Senator; appointed Associate Justice of the United States Supreme Court and served from March 15, 1836, until his death in Washington, D.C., February 25, 1841; interment in Congressional Cemetery.

[Link]

JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 9.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  03/15/1836 Supreme Court - Associate Justice Won 73.17% (+46.34%)
  11/06/1832 US Vice President Lost 0.00% (-66.08%)
  05/23/1832 US Vice President - D Convention Lost 17.31% (-56.18%)
  04/00/1829 VA District 11 Won 100.00% (+100.00%)
  12/03/1827 US House Speaker Lost 1.95% (-48.78%)
  04/30/1827 VA District 11 Won 100.00% (+100.00%)
  12/01/1823 US House Speaker Lost 23.20% (-53.59%)
  04/00/1823 VA District 11 Won 100.00% (+100.00%)
  12/04/1821 US House Speaker Won 28.21% (+3.53%)
  04/00/1821 VA District 11 Won 100.00% (+100.00%)
  04/00/1819 VA District 11 Won 100.00% (+100.00%)
  04/00/1817 VA District 11 Won 100.00% (+100.00%)
  04/00/1815 VA District 11 Won 100.00% (+100.00%)
  06/00/1814 VA District 11 Special Election Won 100.00% (+100.00%)
ENDORSEMENTS