Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Quay, Matthew S.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
 
NameMatthew S. Quay
Address
Beaver, Pennsylvania , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born September 30, 1833
DiedMay 28, 1904 (70 years)
ContributorThomas Walker
Last ModifedRBH
Aug 20, 2015 07:51pm
Tags
InfoQUAY, Matthew Stanley, a Senator from Pennsylvania; born in Dillsburg, York County, Pa., on September 30, 1833; attended Beaver and Indiana Academies and graduated from Jefferson College, Canonsburg, Pa., in 1850; taught school; studied law; admitted to the bar in 1854 and commenced practice in Beaver, Pa.; prothonotary of Beaver County 1856-1860; during the Civil War, served as a colonel of the One Hundred and Thirty-fourth Regiment, Pennsylvania Volunteers, lieutenant colonel, assistant commissary general, military State agent at Washington, private secretary to the Governor, and major and chief of transportation and telegraphs; awarded the Congressional Medal of Honor in 1888 for voluntarily resuming duty, although out of active service, on the eve of the Battle of Fredericksburg, Virginia, December 13, 1862; member, State house of representatives 1865-1867; owned and edited the Beaver Radical 1867-1872; secretary of the Commonwealth 1872-1878, 1879-1882; recorder of the city of Philadelphia; State treasurer 1885-1887; elected in 1887 as a Republican to the United States Senate; reelected in 1893 and served from March 4, 1887, to March 3, 1899; unsuccessful candidate for reelection in 1899; appointed by the Governor to the United States Senate to fill the vacancy in the term commencing March 4, 1899, caused by the failure of the legislature to elect, but by resolution of the Senate on April 24, 1900, was declared not entitled to the seat; elected on January 15, 1901, to fill the existing vacancy, and served from January 16, 1901, until his death; chairman, Committee to Examine Branches of the Civil Service (Fiftieth Congress), Committee on Transportation Routes to the Seaboard (Fifty-first and Fifty-second Congresses), Committee on the Library (Fifty-second Congress), Committee on Public Buildings and Grounds (Fifty-fourth and Fifty-fifth Congresses), Committee on the Organization, Conduct, and Expenditures of Executive Departments (Fifty-seventh and Fifty-eighth Congresses); died in Beaver, Pa., May 28, 1904; interment in Beaver Cemetery.



[Link]

JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  01/15/1901 PA US Senate - Special Election Won 52.42% (+29.84%)
  12/00/1898 PA US Senate Won 100.00% (+100.00%)
  06/18/1896 US President - R Convention Lost 6.86% (-66.37%)
  00/00/1895 PA R Party Chair Won 100.00% (+100.00%)
  01/17/1893 PA US Senate Won 64.96% (+33.46%)
  00/00/1888 RNC Chair Won 100.00% (+100.00%)
  01/18/1887 PA US Senate Won 65.74% (+33.86%)
ENDORSEMENTS