Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Cardin, Serge
CANDIDATE DETAILS
AffiliationParti Québécois  
 
NameSerge Cardin
Address
Sherbrooke, Québec , Canada
EmailNone
WebsiteNone
Born July 02, 1950 (69 years)
ContributorUser 13
Last ModifedCampari_007
Oct 04, 2012 03:56pm
Tags
InfoSerge Cardin is a Canadian Member of Parliament for the Bloc Québécois. He has represented the riding of Sherbrooke since 1998. He is the current Bloc critic to the Minister of Natural Resources, and has been since 1999. He is an accountant. He was a city councillor in Sherbrooke from 1986 to 1998.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 4.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  04/07/2014 QC National Assembly - Sherbrooke Lost 30.98% (-5.46%)
  09/04/2012 QC National Assembly - Sherbrooke Won 42.42% (+7.81%)
  05/02/2011 QC Parliament - Sherbrooke Lost 35.98% (-7.00%)
  10/14/2008 QC Parliament - Sherbrooke Won 50.08% (+30.55%)
  01/23/2006 QC Parliament - Sherbrooke Won 52.20% (+31.48%)
  06/28/2004 QC Parliament - Sherbrooke Won 58.74% (+27.73%)
  11/27/2000 QC Parliament - Sherbrooke Won 46.53% (+4.69%)
  09/14/1998 QC Parliament - Sherbrooke - By-Election Won 43.60% (+0.59%)
ENTERED, DROPPED OUT
  10/04/2004 CAN Speaker Lost 0.00% (-100.00%)
ENDORSEMENTS
Parti Québécois Leader - Oct 07, 2016 PQ Jean-François Lisée