Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Smith, Linda
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
<-  1997-01-01  
 
NameLinda Smith
Address
Vancouver, Washington , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born July 16, 1950 (70 years)
ContributorRalphie
Last ModifedPaul
Dec 01, 2012 01:37pm
Tags Assemblies of God -
InfoBorn in LaJunta, Otero County, Colo., July 16, 1950; graduated Fort Vancouver High School, Vancouver, Wash.; manager of seven tax preparation offices; member, Washington State house of representatives, 1983-1986; member, Washington State senate, 1987-1994; elected as a Republican to the One Hundred Fourth and One Hundred Fifth Congresses (January 3, 1995-January 3, 1999); was not a candidate in 1998 for reelection to the U.S. House of Representatives but was an unsuccessful candidate for election to the United States Senate.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Sep 24, 2006 08:00am Profile Red-light crusader [Linda Smith]  Article Ralphie 

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/03/1998 WA US Senate Lost 41.59% (-16.83%)
  09/15/1998 WA US Senate - Blanket Primary Won 32.31% (+0.00%)
  11/05/1996 WA District 3 Won 50.18% (+0.36%)
  09/10/1996 US Vice President - REF Selection Lost 0.00% (-100.00%)
  11/08/1994 WA District 3 Won 52.01% (+7.46%)
  09/20/1994 WA District 3 - Blanket Primary Won 28.56% (+0.00%)
  11/03/1992 WA State Senate District 18 Won 58.00% (+15.99%)
  11/08/1988 WA State Senate District 18 Won 60.92% (+21.83%)
  11/03/1987 WA State Senate District 18 - Special Won 52.20% (+4.39%)
  11/04/1986 WA State House District 18 Seat 1 Won 52.55% (+5.10%)
  11/06/1984 WA State House District 18 Seat 1 Won 54.80% (+9.61%)
  11/08/1983 WA State House District 18 Seat 1 - Special Won 51.86% (+3.71%)
ENDORSEMENTS
US House Speaker - Jan 07, 1997 R Robert S. Walker
WA Initiative 120 - Revision of Abortion Law - Nov 05, 1991 NO No