Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Ritz, Gerry
CANDIDATE DETAILS
AffiliationConservative  
 
NameGerry Ritz
Address
North Battleford, Saskatchewan , Canada
EmailRitz.G@parl.gc.ca
WebsiteNone
Born August 19, 1951 (67 years)
ContributorUser 13
Last ModifedMonsieur
Jul 29, 2006 10:21pm
Tags
InfoGerry Ritz was first elected to the House of Commons in 1997. He was re-elected in 2000, 2004 and 2006.

During the course of his career, Mr. Ritz has run his own farming operation, owned and operated a general contracting business, and co-owned a weekly newspaper. Prior to entering Parliament, Mr. Ritz worked as constituency co-ordinator for former Saskatchewan MP, Elwin Hermanson.

As a parliamentarian, Mr. Ritz has served as Agriculture critic, Public Works and Government Operations critic and Question Period co-ordinator.

Gerry Ritz and his wife, Judy, have two adult children. Mr. Ritz enjoys outdoor sports and tinkering with machinery.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Sep 18, 2008 07:00am News All eyes on Harper as Tories wrestle with Ritz listeriosis controversy  Article Monsieur 

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  10/19/2015 SK Parliament - Battlefords—Lloydminster Won 61.01% (+43.40%)
  05/02/2011 SK Parliament - Battlefords–Lloydminster Won 66.90% (+39.84%)
  10/14/2008 SK Parliament - Battlefords–Lloydminster Won 60.11% (+34.81%)
  08/14/2007 CAN Minister of Agriculture & Agri-Food Won 100.00% (+100.00%)
  08/14/2007 CAN Minister Responsible for the Wheat Board Won 100.00% (+100.00%)
  01/04/2007 CAN Secretary of State (Small Business and Tourism) Won 100.00% (+100.00%)
  01/23/2006 SK Parliament - Battlefords–Lloydminster Won 53.96% (+38.16%)
  06/28/2004 SK Parliament - Battlefords–Lloydminster Won 58.25% (+38.01%)
  12/23/2003 SK Parliament - Battlefords–Lloydminster - Party Switch Won 100.00% (+100.00%)
  11/27/2000 SK Parliament - Battlefords–Lloydminster Won 60.23% (+42.85%)
  03/27/2000 SK Parliament - Battlefords–Lloydminster - Party Switch Won 100.00% (+100.00%)
  06/02/1997 SK Parliament - Battlefords–Lloydminster Won 42.62% (+14.91%)
ENDORSEMENTS
SK Leader - Jan 27, 2018 SP Jeremy Harrison
Conservative Party Leader - May 27, 2017 CPC Andrew Scheer