Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Regan, Geoff
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLiberal  
  1993-00-00  ->
 
NameGeoff Regan
Address
Bedford, Nova Scotia , Canada
EmailNone
Website [Link]
Born November 22, 1959 (61 years)
ContributorUser 13
Last ModifedCampari_007
Nov 20, 2020 12:43am
Tags
InfoOn July 20, 2004, Geoff Regan was re-appointed as the Minister of Fisheries and Oceans and as the Regional Minister for Nova Scotia, positions he has held since December 12, 2003.

Geoff is currently serving as the Member of Parliament for Halifax West.

Geoff also sits on six Cabinet committees: Domestic Affairs; Aboriginal Affairs; Global Affairs; Security, Public Health and Emergencies; the ad-hoc committee on Sustainability and the Environment; and the Treasury Board sub-committee on Service Canada.

Geoff is a proud Nova Scotian who has dedicated his life to serving the people of his province. He has earned a reputation as an open, accessible and hardworking Member of Parliament and Cabinet Minister.

Before entering public life, Geoff practiced law and was an active community volunteer.

Geoff obtained his Bachelor of Laws from Dalhousie University in 1983 and was admitted to the Nova Scotia Barrister's Society in 1984. Prior to that, he completed a Bachelor of Arts degree from St. Francis Xavier University in 1980.

Geoff and his wife Kelly live in Bedford with their three children and continue to be very active in their community.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY
Wife Kelly Regan 00, 0000-
Father Gerald Regan 1929-2019

INFORMATION LINKS
RACES
  12/05/2019 CAN Speaker Lost 0.00% (-100.00%)
  10/21/2019 NS Parliament - Halifax West Won 49.46% (+30.17%)
  12/03/2015 CAN Speaker Won 100.00% (+100.00%)
  10/19/2015 NS Parliament - Halifax West Won 68.65% (+53.00%)
  05/02/2011 NS Parliament - Halifax West Won 35.92% (+5.43%)
  10/14/2008 NS Parliament - Halifax West Won 41.56% (+11.96%)
  01/23/2006 NS Parliament - Halifax West Won 49.36% (+24.93%)
  07/20/2004 CAN Minister of Fisheries & Oceans Won 100.00% (+100.00%)
  06/28/2004 NS Parliament - Halifax West Won 47.50% (+19.55%)
  12/12/2003 CAN Minister of Fisheries & Oceans Won 100.00% (+100.00%)
  11/27/2000 NS Parliament - Halifax West Won 39.21% (+9.22%)
  06/02/1997 NS Parliament - Halifax West Lost 30.89% (-3.74%)
  10/25/1993 NS Parliament - Halifax West Won 46.00% (+22.54%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  02/06/2021 NS Liberal Party Leader ???
  05/25/2011 Interim Leader - Liberal Party Lost 0.00% (-100.00%)
ENDORSEMENTS