Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Duncan, John
CANDIDATE DETAILS
AffiliationConservative  
 
NameJohn Duncan
Address
Campbell River, British Columbia , Canada
EmailNone
Websitehttp://www.duncanmp.com/
Born December 19, 1948 (70 years)
ContributorUser 13
Last ModifedMonsieur
Aug 08, 2006 03:52pm
Tags
InfoEducation: Holds a B.Sc. in forestry from the University of British Columbia

Profession: Forester

Marital Status: Married
Name of Spouse: Mary
Children: Adrienne, Ian and Natalie

Career Background: From 1976 - 1993, he was a divisional forester and contract supervisor for MacMillan Bloedel on Vancouver Island and the Queen Charlotte Islands. He was also president of the Queen Charlotte Islands Chamber of Commerce, and is founding president of the Port Clements Historical Society.

Electoral History
Municipal: From 1982-1983, served as alderman for Ucluelet Village council
Federal: Elected in North Island-Powell River in 1993; elected in Vancouver Island North in 1997, 2000 and 2004

Political History
Committee: Former vice-chair: Fisheries and Oceans. Former member: Fisheries and Oceans; Natural Resources and Government Operations; Foreign Affairs and International Trade. Member: Aboriginal Affairs, Northern Development and Natural Resources
Caucus: Has served as chair of the B.C. Caucus. Former critic for: Aboriginal Affairs; Fisheries and Oceans Critic; Forestry and Mining; International Trade. Became the Conservative party Indian Affairs and Northern Development critic in January 2004


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  10/19/2015 BC Parliament - Courtenay—Alberni Lost 28.22% (-9.83%)
  07/15/2013 CAN Government Whip Won 100.00% (+100.00%)
  05/02/2011 BC Parliament - Vancouver Island North Won 46.12% (+3.05%)
  08/06/2010 CAN Minister of Indian Affairs & Northern Development Won 100.00% (+100.00%)
  08/06/2010 CAN Federal Interlocutor for Métis and Non-Status Indians Won 100.00% (+100.00%)
  10/14/2008 BC Parliament - Vancouver Island North Won 45.78% (+4.40%)
  01/23/2006 BC Parliament - Vancouver Island North Lost 40.64% (-1.09%)
  06/28/2004 BC Parliament - Vancouver Island North Won 35.41% (+0.91%)
  12/23/2003 BC Parliament - Vancouver Island North - Party Switch Won 100.00% (+100.00%)
  11/27/2000 BC Parliament - Vancouver Island North Won 51.04% (+26.20%)
  03/27/2000 BC Parliament - Vancouver Island North - Party Switch Won 100.00% (+100.00%)
  06/02/1997 BC Parliament - Vancouver Island North Won 47.38% (+24.17%)
ENDORSEMENTS
Conservative Party Leader - May 27, 2017 CPC Andrew Saxton