Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Lunn, Gary
CANDIDATE DETAILS
AffiliationConservative  
 
NameGary Lunn
Address
Sidney, British Columbia , Canada
EmailLunn.G@parl.gc.ca
Websitehttp://www.garylunn.com/
Born May 08, 1957 (62 years)
ContributorMonsieur
Last ModifedMonsieur
Aug 07, 2006 05:09pm
Tags
InfoThe Honourable Gary Lunn was appointed Minister of Natural Resources by Prime Minister Stephen Harper on February 6, 2006.

Minister Lunn was first elected to the House of Commons in 1997 and re-elected in 2000, 2004 and 2006. Most recently, he served as Critic for Public Works and Government Services and for the Privy Council. Prior to this, he was Critic for Northern Development, Métis and Non-Status Indians, Human Resources Development, International Trade, National Revenue and Fisheries and Oceans.

He served as Vice-Chair of the Standing Committee on Fisheries and Oceans and was a member of numerous other standing committees.

Minister Lunn practised law in Victoria and resides in Sidney, British Columbia. He is a member of the British Columbia Law Society. He is a certified journeyman carpenter and worked as a construction superintendent in mines in British Columbia and the Northwest Territories, and as a safety officer in the forestry industry.

Minister Lunn taught first aid for St. John's Ambulance and CPR for the Canadian Heart Foundation and was a member of the Canadian Ski Patrol. He is an active member of the Knights of Columbus.

Minister Lunn was born in 1957. He attended the University of Victoria where he completed a Bachelor of Law. He and his wife, Alexis, have two children.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  05/02/2011 BC Parliament - Saanich–Gulf Islands Lost 35.59% (-10.67%)
  10/30/2008 CAN Secretary of State (Sport) Won 100.00% (+100.00%)
  10/14/2008 BC Parliament - Saanich–Gulf Islands Won 43.42% (+4.07%)
  02/06/2006 CAN Minister of Natural Resources Won 100.00% (+100.00%)
  01/23/2006 BC Parliament - Saanich–Gulf Islands Won 37.15% (+10.61%)
  06/28/2004 BC Parliament - Saanich–Gulf Islands Won 34.58% (+7.79%)
  12/23/2003 BC Parliament - Saanich–Gulf Islands - Party Switch Won 100.00% (+100.00%)
  09/12/2001 BC Parliament - Saanich–Gulf Islands - Party Switch Won 100.00% (+100.00%)
  11/27/2000 BC Parliament - Saanich–Gulf Islands Won 42.99% (+10.82%)
  03/27/2000 BC Parliament - Saanich–Gulf Islands - Party Switch Won 100.00% (+100.00%)
  06/02/1997 BC Parliament - Saanich–Gulf Islands Won 42.93% (+11.55%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  02/26/2011 BC Liberal Party Leader Lost 0.00% (-52.00%)
ENDORSEMENTS
BC Liberal Party Leader - Feb 03, 2018 LPC Todd Stone
Conservative Party Leader - May 27, 2017 PPC Maxime Bernier
Conservative Party of Canada - Leadership Race - Mar 20, 2004 CPC Stephen Harper