Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Sorenson, Kevin
CANDIDATE DETAILS
AffiliationConservative  
 
NameKevin Sorenson
Address
Killam, Alberta , Canada
EmailNone
Website [Link]
Born November 03, 1958 (60 years)
ContributorUser 13
Last ModifedMonsieur
Mar 25, 2006 08:55am
Tags
InfoKevin Sorenson, first elected in 2000, is the Member of Parliament for the riding of Crowfoot.

Kevin was re-elected in the 2004 federal election with an overwhelming majority of 80.21%. Following the election, Kevin was appointed Associate Critic for Public Safety and Emergency Preparedness. He presently serves as Vice-Chair of the Standing Committee on Foreign Affairs and International Trade.

He has served previously as the Official Opposition's Senior Solicitor General Critic and Deputy Critic for Justice.

Born and raised in Killam, Alberta, Kevin, his wife Darlene and their children Kristen and Ryan still reside on a farm within a few miles of his family home. Prior to first being elected, Kevin owned and operated a small auction company after obtaining his Auctioneer Diploma in Billings, Montana.



JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  10/19/2015 AB Parliament - Battle River - Crowfoot Won 80.91% (+71.55%)
  05/02/2011 AB Parliament - Crowfoot Won 83.94% (+74.79%)
  10/14/2008 AB Parliament - Crowfoot Won 82.03% (+74.15%)
  01/23/2006 AB Parliament - Crowfoot Won 82.56% (+75.15%)
  06/28/2004 AB Parliament - Crowfoot Won 80.21% (+72.51%)
  12/23/2003 AB Parliament - Crowfoot - Party Switch Won 100.00% (+100.00%)
  11/27/2000 AB Parliament - Crowfoot Won 70.56% (+56.40%)
ENDORSEMENTS
United Conservative Party - Leader - Oct 28, 2017 UCP Jason Kenney
Conservative Party Leader - May 27, 2017 CPC Andrew Scheer