Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Gillard, Julia
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLabor  
<-  2011-01-01  
 
NameJulia Gillard
Address36 Synnot St Werribee
Werribee, Victoria 3030, Australia
EmailJulia.Gillard.MP@aph.gov.au
Websitehttp://www.jgillard.com
Born September 29, 1961 (56 years)
ContributorUser 215
Last ModifedIndyGeorgia
Feb 22, 2012 01:38pm
Tags Anti-Gay Marriage - Pro-Choice - Atheist - Straight -
InfoJulia Gillard, was born in Wales in 1961 and migrated to Australia 1966 with her family.
Julia grew up in South Australia where her father worked as a nurse and her mother
worked in the kitchen of an aged care institution.
Julia moved to Melbourne at the age of 20 in order to serve as a full-time elected official
with the national student organisation and decided to make Melbourne her home. Julia
completed her education at Melbourne University and graduated in 1986 with Law and Arts degrees.
Julia now lives in Altona.

Work History

-Various waitressing and secretarial jobs when a student at high school and University.
-Commenced at Slater & Gordon in 1987 and worked as a lawyer for working people

and their trade unions in the area of industrial law.
-Admitted as a partner of Slater & Gordon in 1990.
-Appointed as John Brumby's Chief of Staff in May 1996.

Political Achievements

-Elected as the Education Vice President of the Students' Association of Adelaide
University in 1980.
-Elected in 1981 as the first student President of the Adelaide University Union which
managed the campus catering and recreational facilities.
-Appointed to the Adelaide University Council in 1981 and invited to give the
graduation address.
-Elected as the National Education Vice President of AUS in 1982.
-Elected as the National President of AUS in 1983 (the second woman to
ever hold the position).
-Member of National Let's Develop Education Commitee in 1982-83.
-Elected to the Administrative Commitee of the Victorian Branch of the
ALP in 1983.
-Co-convener of the Affirmative Action Working Party 1994.
-Elected as the Member for Lalor 1998.
- Shadow Minister for Population and Immigration November 2001 to July 2003.
- Shadow Minister for Reconciliation and Indigenous Affairs Februrary 2003 to July 2003.
- July, 2003, appointed as Shadow Health Minister.
Community Memberships

-Emily's List
-Member of the Werribee Football Club
-Member of the Western Bulldogs
Parliamentary Service
Elected to the House of Representatives for Lalor, Victoria, 1998 and 2001.

Committee Service
House of Representatives Standing: Employment, Education and Workplace Relations from 8.12.98 to 8.10.01.

Joint Statutory: Public Accounts and Audit from 8.12.98 to 11.2.02.

Conferences, Delegations and Visits
Member, Official Australian Observer Mission to the Indonesian Elections, June 1999.

Member, Official Committee Exchange Visit by the House of Representatives Standing Committee on Employment, Education and Workplace Relations, New Zealand, June 2001.

Parliamentary Party Positions
Member, Opposition Shadow Ministry from 22.11.01. Shadow Minister for Population and Immigration from 25.11.01 to 02.07.03. Shadow Minister for Reconciliation and Indigenous Affairs from 18.02.03 to 02.07.03.

Current positions: Deputy Manager of Opposition Business from 19.06.03. Shadow Minister for Health from 02.07.03.

Party Positions
ALP State Conference Delegate (Vic) and various branch positions from 1982.

President, ALP Carlton Branch 1985-89.

Co-Convenor, Affirmative Action Working Party 1993-94.

Member, Administrative Committee (Vic) 1993-97.

Personal
Born 29.9.1961, Barry, Wales.

Single.

Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament
BA, LLB (Melb).

Solicitor 1987-95; Partner 1990-95.

Chief of Staff to the Victorian Leader of the Opposition, J Brumby, MLA 1995-98.

Electorate
Description: Outer metropolitan.

Location: Western outskirts of Melbourne; it includes the centres of Altona, Altona Meadows, Altona North, Ardeer, Balliang East, Cocoroc, Exford, Eynesbury, Hoppers Crossing, Laverton, Laverton North, Little River, Mambourin, Parwan, Point Cook, Quandong, Seabrook, Seaholme, Sunshine West, Tarneit, Truganina, Werribee, Werribee South, and Wyndham Vale.

Area: 653 sq km (approx.).

Electors enrolled: 88 834 (at 10.11.01).

Industries: Petrochemical and heavy industries, small industries, market gardening, grazing and cropping.

State electorates: Lalor includes parts of the Victorian Legislative Assembly electorates of Altona, Sunshine and Werribee





JOB APPROVAL POLLS
DateFirmApproveDisapproveDon't Know
11/15/2012-11/17/2012 Nielsen Poll 47.00% ( 8.0) 48.00% ( 9.0) 5.00% ( 1.0)
08/23/2012-08/25/2012 Nielsen Poll 39.00% ( 0.0) 57.00% ( 0.0) 4.00% ( 0.0)

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Aug 17, 2010 04:00am Opinion PM says Australia should become republic  Article IndyGeorgia 
Jul 22, 2010 07:10pm Event Gillard heckled at climate policy launch  Article Jason 
Nov 29, 2003 12:00am News Gillard backs Latham for Labor leadership  Article User 215 

DISCUSSION
Importance? 10.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  06/26/2013 ALP Parliamentary Leader Lost 44.12% (-11.76%)
  03/21/2013 ALP Parliamentary Leader Won 100.00% (+100.00%)
  02/26/2012 ALP Parliamentary Leader Won 69.61% (+39.22%)
  08/21/2010 Vic MP - Lalor - 2PP Vote & Primary Count Won 72.15% (+44.30%)
  08/21/2010 AUS Prime Minister Won 50.67% (+1.33%)
  06/24/2010 ALP Parliamentary Leader Won 100.00% (+100.00%)
  06/23/2010 AUS Prime Minister - Succession Won 100.00% (+100.00%)
  12/03/2007 AUS Deputy Prime Minister Won 100.00% (+100.00%)
  12/02/2007 AUS Minister for Education, Science, and Training Won 100.00% (+100.00%)
  12/02/2007 AUS Minister for Employment and Workplace Relations Won 100.00% (+100.00%)
  11/24/2007 Vic MP - Lalor - 2PP Vote & Primary Count Won 65.53% (+31.06%)
  10/09/2004 Vic MP - Lalor - 2PP Vote Won 58.79% (+17.57%)
  10/08/2004 Vic MP - Lalor - Primary Count Won 53.25% (+15.80%)
  11/10/2001 Vic MP - Lalor - Primary Count Won 58.10% (+27.96%)
  11/10/2001 Vic MP - Lalor - 2PP Vote Won 65.63% (+31.25%)
  10/03/1998 Vic MP - Lalor - Primary Count Won 61.20% (+35.61%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  01/28/2005 ALP Parliamentary Leader Lost 0.00% (-100.00%)
ENDORSEMENTS
AUS Marriage Law Postal Survey - Nov 07, 2017 YES Yes
US President - D Primaries - Feb 09, 2016 D Hillary Clinton
ALP Parliamentary Leader - Dec 01, 2003 LDP Mark Latham