Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Calvert, Lorne
CANDIDATE DETAILS
AffiliationNew Democratic  
 
NameLorne Calvert
Address
Saskatoon, Saskatchewan , Canada
EmailNone
Website [Link]
Born December 24, 1954 (65 years)
ContributorUser 13
Last ModifedMonsieur
Dec 26, 2006 04:39pm
Tags
InfoLorne Calvert was born, raised and educated in Moose Jaw, Saskatchewan. After high school, he attended university in Regina (economics) and in Saskatoon (theology). Lorne was ordained in the United Church of Canada in 1976 and served congregations in Perdue, Gravelbourg, Bateman, Shamrock, Coderre, and Palmer. He then served as Minister of Zion United Church in Moose Jaw from 1979 until 1986.

Mr. Calvert was first elected to the Saskatchewan Legislature in 1986 as the representative for Moose Jaw South, and was re-elected in 1991 and 1995 as the Member of the Legislative Assembly for Moose Jaw Wakamow. In 2001 he was elected MLA for Saskatoon Riversdale.

In 1992, he was appointed to Cabinet as Associate Minister of Health and Minister Responsible for the Wakamow Valley Authority. From September 1992 until January 1993, he also served as Minister Responsible for SaskPower and SaskEnergy, and sat as Deputy Chair of the Crown Corporations Committee and as a member of the Legislature’s Standing Committee on the Environment.

In February 1995, Mr. Calvert was appointed Minister of Health, and in the fall of that year his Cabinet appointment was changed to that of Minister of Social Services. In that capacity, he was also Minister Responsible for the Public Service Commission and Minister Responsible for Seniors. In 1997, the responsibility for Disabilities Issues was added to his portfolio.

Mr. Calvert was elected Leader of the New Democratic Party of Saskatchewan on January 27, 2001, and assumed the duties of Premier on February 8, 2001.

In November 2003 Mr. Calvert lead his government to a re-election victory, and a fourth consecutive term for the New Democratic Party.

Premier Calvert and his wife Betty have two children.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 8.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/07/2007 SK Premier Lost 34.48% (-31.03%)
  11/07/2007 SK Provincial Legislature - Saskatoon Riversdale Won 56.13% (+23.68%)
  11/05/2003 SK Premier Won 51.72% (+3.45%)
  11/05/2003 SK Provincial Legislature - Saskatoon Riversdale Won 62.72% (+40.08%)
  03/19/2001 SK Provincial Legislature - Saskatoon Riversdale - By-election Won 56.24% (+22.56%)
  01/27/2001 SK Premier Won 100.00% (+100.00%)
  01/27/2001 SK NDP Leader Won 57.60% (+15.19%)
  06/21/1995 SK Provincial Legislature - Moose Jaw Wakamow Won 62.95% (+36.85%)
  10/21/1991 SK Provincial Legislature - Moose Jaw Wakamow Won 67.25% (+47.36%)
ENDORSEMENTS
NDP Leader - Mar 24, 2012 NDP Brian Topp