Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Beazley, Kim C.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLabor  
 
NameKim C. Beazley
Address1/18 Council Avenue
Rockingham, Western Australia 6168, Australia
EmailKim.Beazley.MP@aph.gov.au
Website [Link]
Born December 14, 1948 (70 years)
ContributorUser 215
Last ModifedKarma Policeman
Oct 12, 2007 10:16pm
Tags
InfoParliamentary Service
Elected to the House of Representatives for Swan, Western Australia, 1980, 1983, 1984, 1987, 1990 and 1993.

Re-elected following 1994 electoral redistribution for Brand, Western Australia, 1996, 1998 and 2001.

Ministerial Appointments
Minister for Aviation from 11.3.83 to 13.12.84.

Special Minister of State from 14.7.83 to 21.1.84.

Minister Assisting the Minister for Defence from 11.3.83 to 13.12.84.

Minister for Defence from 13.12.84 to 4.4.90.

Vice-President of the Executive Council from 15.2.88 to 1.2.91.

Minister for Transport and Communications from 4.4.90 to 9.12.91.

Minister for Finance from 9.12.91 to 27.12.91.

Minister for Employment, Education and Training from 27.12.91 to 23.12.93.

Minister for Finance from 23.12.93 to 11.3.96.

Deputy Prime Minister from 20.6.95 to 11.3.96.

Committee Service
House of Representatives Standing: Privileges from 15.2.88 to 29.1.96.

Joint Statutory: Public Accounts from 26.11.80 to 4.6.81; ASIO, ASIS and DSD from 21.3.02.

Joint Standing: Foreign Affairs and Defence from 4.12.80 to 4.2.83 and from 20.3.02.

Conferences, Delegations and Visits
Parliamentary Delegation to Saudi Arabia, Oman and the United Arab Emirates, January 1982.

Member, Australian Delegation to the South Pacific Commission, Pago Pago, October 1982.

Official visits to China, September 1984; New Zealand, March-April 1985; USA and Canada, August-September 1985; Indonesia, April-May 1986; Sweden, Germany and USA, May 1986; USA, August 1986; New Zealand, April 1987 and September 1987; South Pacific, October 1987; Malaysia, Singapore, Thailand and Brunei, November 1987; Malaysia, April 1988; UK, Sweden and USA, June-July 1988; Papua New Guinea, July 1988; Malaysia, Singapore and Indonesia, September 1988; Papua New Guinea, October-November 1988; New Zealand, December 1988 and February 1989; USA, Europe and UK, June 1989; Papua New Guinea, January 1990; Turkey, April 1990; Singapore, Japan and South Korea, April 1991; USA and Hong Kong, September-October 1991; USA, July-August 1992; New Zealand, September 1992; Singapore and Indonesia, November 1992; USA, UK, Malaysia and Indonesia, June 1993; Fiji, February 1995; USA, October 1995; Indonesia, December 1995; India, Singapore and Indonesia, November 1996; Hong Kong, Jordan, Israel, UK and Singapore, July 1997; East Timor, December 1999.

Parliamentary Delegate to the Australian Constitutional Convention, Canberra, February 1998.

Parliamentary Party Positions
Leader of the House from 15.2.88 to 11.3.96.

Deputy Leader of the Federal Australian Labor Party from 20.6.95 to 19.3.96.

Leader of the Federal Australian Labor Party from 19.3.96 to 22.11.01.

Leader of the Opposition from 19.3.96 to 22.11.01.

Party Positions
Member, ALP State Executive (WA) 1967-73 and from 1976.

Vice-President, ALP (WA) 1970-73.

Treasurer, ALP (WA) 1977-80.

Secretary, ALP Committee on Foreign Affairs and Defence 1980-83.

Member, National Executive Foreign Affairs and Defence Committee from 1978.

Member, ALP Administrative Committee (WA) 1980-82.

Delegate, ALP National Conference from 1980.

Member, ALP National Executive from 1991.

Personal
Born 14.12.1948, Perth, WA.

Married.

Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament
MA (UWA), MPhil (Oxon).

Rhodes Scholar (WA 1973).

Tutor, Murdoch University 1976-79.

Lecturer in Social and Political Theory, Murdoch University, Western Australia 1980.

Publications
The Politics of Intrusion�the Superpowers in the Indian Ocean (with I. Clark), Sydney: Alternative Publishing Cooperative, 1979.

Electorate
Description: Provincial.

Location: South of Perth; it includes the centres of Kwinana, Mandurah and Rockingham.

Area: 430 sq km (approx.).

Electors enrolled: 77 732 (at 10.11.01).

Industries: Heavy industry in the Kwinana industrial area, alumina refining, tourism and the naval base, HMAS Stirling, on Garden Island.

State electorates: Brand includes parts of the Western Australian Legislative Assembly electorates of Mandurah and Rockingham, and parts of Cockburn, Dawesville, Peel, Roleystone and Southern River.



JOB APPROVAL POLLS
DateFirmApproveDisapproveDon't Know
05/27/2005-05/29/2005 Newspoll (Australia) 47.00% ( 0.0) 36.00% ( 0.0) 0.00% ( 0.0)
05/13/2005-05/15/2005 Newspoll (Australia) 47.00% ( 0.0) 36.00% ( 5.0) 0.00% ( 0.0)
04/29/2005-05/01/2005 Newspoll (Australia) 47.00% ( 0.0) 31.00% ( 0.0) 0.00% ( 0.0)

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 9.00000 Average

FAMILY
Daughter Hannah Beazley 0000-
Father Kim Edward Beazley 1917-2007

INFORMATION LINKS
RACES
  09/17/2009 AUS Ambassador to the United States Won 100.00% (+100.00%)
  12/04/2006 ALP Parliamentary Leader Lost 44.32% (-11.36%)
  01/28/2005 ALP Parliamentary Leader Won 100.00% (+100.00%)
  01/27/2005 AUS Leader of the Opposition Won 100.00% (+100.00%)
  10/09/2004 WA MP - Brand - 2PP Vote Won 54.65% (+9.30%)
  10/09/2004 WA MP - Brand - Primary Count Won 47.09% (+7.19%)
  12/01/2003 ALP Parliamentary Leader Lost 48.91% (-2.17%)
  06/16/2003 ALP Parliamentary Leader Lost 36.96% (-26.09%)
  11/10/2001 WA MP - Brand - 2PP Vote Won 60.05% (+20.10%)
  11/10/2001 AUS Prime Minister Lost 43.33% (-11.33%)
  11/10/2001 WA MP - Brand - Primary Count Won 46.07% (+15.42%)
  10/03/1998 WA MP - Brand - Primary Count Won 52.01% (+24.28%)
  10/03/1998 AUS Prime Minister Lost 45.27% (-8.78%)
  03/19/1996 ALP Parliamentary Leader Won 100.00% (+100.00%)
  03/18/1996 AUS Leader of the Opposition Won 100.00% (+100.00%)
  03/02/1996 WA MP - Brand - Primary Count Won 43.86% (+1.30%)
  06/19/1995 AUS Deputy Prime Minister Won 100.00% (+100.00%)
ENDORSEMENTS
WA Labor Party Leader - Mar 15, 2016 ALP Mark McGowan
(1999) Title 1: Constitutional Alteration (Republic) - Nov 06, 1999 N For