Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Paulus, Norma
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
 
NameNorma Paulus
Address
Salem, Oregon , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born March 13, 1933
DiedFebruary 28, 2019 (85 years)
ContributorInspectorMorse
Last ModifedRBH
Nov 22, 2021 08:24pm
Tags
InfoNorma Paulus is an American attorney and former politician in the state of Oregon. A native of Nebraska, she was raised in Eastern Oregon before becoming a lawyer. A Republican, she first held political office as a representative in the Oregon House of Representatives, and then became the first woman to hold a statewide elected office in Oregon when she became Oregon Secretary of State in 1977. Paulus later served as Oregon Superintendent of Public Instruction for nine years. She had failed bids to become Governor of Oregon and United States Senator. She lives in Portland where she is involved with several non-profit groups and sponsored a ballot measure to create open primaries in Oregon's statewide elections.

[Link]

JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  12/05/1995 OR US Senate - Special R Primary Lost 25.14% (-37.88%)
  05/17/1994 OR Superintendant of Public Instruction Won 61.49% (+41.67%)
  05/15/1990 OR Superintendent of Public Instruction Won 66.49% (+45.17%)
  11/04/1986 OR Governor Lost 47.85% (-4.01%)
  05/20/1986 OR Governor - R Primary Won 77.04% (+64.27%)
  11/04/1980 OR Secretary of State Won 68.09% (+41.08%)
  05/20/1980 OR Secretary of State - R Primary Won 80.20% (+60.40%)
  11/02/1976 OR Secretary of State Won 60.34% (+20.72%)
  05/25/1976 OR Secretary of State - R Primary Won 55.76% (+11.71%)
  11/05/1974 OR State House 31 Won 69.74% (+39.47%)
  11/07/1972 OR State House 31 Won 68.58% (+37.15%)
  11/03/1970 OR State House 11- Position 4 Won 53.74% (+7.47%)
ENDORSEMENTS
OR Treasurer - D Primary - May 20, 2008 D Ben Westlund