Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Watson, Diane
CANDIDATE DETAILS
AffiliationDemocratic  
<-  2009-01-01  
 
NameDiane Watson
Address
Los Angeles, California , United States
EmailNone
Website [Link]
Born November 12, 1933 (86 years)
ContributorBarack O-blame-a
Last ModifedRBH
Oct 11, 2016 09:05pm
Tags Single - Catholic -
InfoCongresswoman Diane E. Watson, born in Los Angeles, is a lifetime resident of the 33rd California Congressional District. After graduating from Dorsey High School, Congresswoman Watson attended Los Angeles City College and matriculated at UCLA where she received her B.A. in Education. She also holds an M.A. in School Psychology from California State University, Los Angeles, and a PhD in Educational Administration from the Claremont Graduate School.

Her lifetime commitment to education stems from her involvement in the Los Angeles public schools where she worked as an elementary school teacher and school psychologist. She has lectured at both California State Universities at Los Angeles and Long Beach.

In 1975, Congresswoman Watson became the first African-American woman to be elected to the Los Angeles Unified School District Board of Education. Her legacy there includes efforts to expand school integration and toughen academic standards.

The year 1978 marked her election to the California State Senate where she was chosen to chair, from 1981 to 1998, the Senate Health and Human Services Committee. She also served on the Senate Judiciary Committee.

During her tenure in the California State Senate, Congresswoman Watson became a statewide and national advocate for health care, consumer protection, women, and children. In 1993, she authored the California Birth Defects Monitoring Program Act, which led to pioneering research into the causes of birth defects, and the Residential Care Facilities Act, to ensure that senior citizens receive quality care in nursing and assisted living homes. In 1997, she introduced legislation to toughen food health safety requirements for restaurants. She also played a key role in the enactment of legislation to promote breast cancer research.

Congresswoman Watson has also been an advocate for commonsense welfare reform in the state of California. She played a major role in formulating the state of California?s TANF program , which provides education, child care, and employment to welfare recipients. She sought funding to help teen mothers complete their education and gain jobs through the Cal-Learn program.

In 1998, Congresswoman Watson served as the United States Ambassador to the Federated States of Micronesia until 2001 when she ran for Congress in a special election after the death of Congressman Julian Dixon, who held the seat for 22 years. In November 2002, Congresswoman Watson won reelection to the 108th Congress.

Congresswoman Watson currently serves on the International Relations and Government Reform Committees.




JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  11/04/2008 CA - District 33 Won 87.57% (+75.14%)
  06/03/2008 CA District 33- D Primary Won 88.13% (+80.80%)
  11/07/2006 CA - District 33 Won 100.00% (+100.00%)
  06/06/2006 CA District 33 - D Primary Won 90.96% (+81.92%)
  11/02/2004 CA - District 33 Won 88.58% (+77.15%)
  11/05/2002 CA District 33 Won 82.55% (+68.45%)
  06/05/2001 CA District 32 - Special Won 74.81% (+54.93%)
  04/10/2001 CA District 32 - Special Election Won 32.87% (+6.49%)
  07/07/1999 US Ambassador to Micronesia Won 100.00% (+100.00%)
  11/08/1994 CA State Senate 26 Won 82.93% (+69.31%)
  11/03/1992 Los Angeles County Supervisor - District 2 - Runoff Lost 49.69% (-0.63%)
  06/02/1992 Los Angeles County Supervisor - District 2 - Primary Won 44.70% (+4.15%)
  11/06/1990 CA State Senate 28 Won 85.19% (+70.37%)
  11/04/1986 CA State Senate 28 Won 78.57% (+57.13%)
  11/02/1982 CA State Senate 28 Won 74.59% (+49.17%)
  11/07/1978 CA State Senate 30 Won 69.11% (+38.22%)
ENDORSEMENTS
CA District 24 - Open Primary - Jun 07, 2016 D Helene Schneider
CA - District 44 - Open Primary - Jun 05, 2012 D Janice Hahn
CA District 36 - Special Open Primary - May 17, 2011 D Janice Hahn
CA Attorney General - D Primary - Jun 08, 2010 D Kamala Harris
CA - District 10 - Special Election - Sep 01, 2009 D John Garamendi
CA US President - D Primary - Feb 05, 2008 D Hillary Clinton
CA Governor - D Primary - Jun 06, 2006 D Steve Westly
DNC Party Chair - Feb 12, 2005 D Howard Dean
CA US President - D Primary - Mar 02, 2004 D Howard Dean
US President - D Primaries - Jun 09, 2004 D Dennis J. Kucinich