Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Sensenbrenner, Jr., F. James "Jim"
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
<-  2011-01-03  
 
NameF. James "Jim" Sensenbrenner, Jr.
AddressN78 W14726 Northpoint Drive
Menomonee Falls, Wisconsin 53051, United States
EmailNone
Website [Link]
Born June 14, 1943 (76 years)
ContributorRP
Last ModifedRBH
Jan 16, 2017 07:39pm
Tags Caucasian - Conservative - Very Conservative - Anti Embryonic Stem Cell Research - Anti Environment - Anti Marijuana Legalization - Anti-Affirmative Action - Anti-Civil Unions - Anti-Gay Marriage - Anti-Labor - Pro Free Trade - Pro School Vouchers - Pro- gun - Pro-Bush Tax Cuts - Pro-Capital Punishment - Pro-Life - Pro-Missile Defense - Pro-Smaller Government - Pro-Social Security Privatization - Pro-Tort Reform - Married - Cancer - Catholic - Christian - Episcopalian - Protestant - Straight -
InfoF. James Sensenbrenner, Jr., (Jim), is a Republican Member of Congress representing the Fifth Congressional District of Wisconsin. He was elected to Congress in November of 1978, after serving ten years in the Wisconsin State Legislature. Congressman Sensenbrenner was elected Chairman of the House Committee on the Judiciary beginning in the 107th Congress. He has established a strong record on crime, constitutional, and intellectual property issues as a long-serving member of the Judiciary Committee. Previously, Congressman Sensenbrenner also served as Chairman of the House Committee on Science, where he solidified his reputation as an independent leader on science issues, as well as oversight.

Throughout his public life, Congressman Sensenbrenner has been at the forefront of efforts to eliminate wasteful government spending and protect the interests of American taxpayers. He has regularly been cited by the National Taxpayers Union as one of the most fiscally responsible House Members.

THE FIFTH DISTRICT

The Fifth District of Wisconsin forms an arc surrounding Milwaukee to the North and West. This area includes parts of Jefferson, Milwaukee and Waukesha counties, and all of Ozaukee and Washington counties.

COMMITTEE ASSIGNMENTS

Committee on the Judiciary, Chairman
Committee on Homeland Security

PUBLIC CAREER

Member of Congress, January 1979 to present
Wisconsin State Senator, April 1975 to January 1979; Assistant Minority Leader, 1976 to January 1979
Wisconsin State Representative, January 1969 to April 1975

ORGANIZATIONAL AFFILIATIONS

State Bar of Wisconsin
Waukesha County Republican Party
Riveredge Nature Center
American Philatelic Society
Friends of the Museum
Episcopal Church

ACHIEVEMENTS/AWARDS

Taxpayers' Friend Award -- National Taxpayers Union (1979-2002) -- Ranked "first" in the House (1985, 1989, and 1991); tied (1993-1995); ranked "second" in the House, voted for least new spending (1999)
Taxpayers' Hero Award -- Council for Citizens Against Government Waste (1991-1997, 1999) -- Tied for "first" in the House (1993, 1994)
Taxpayer Hero (1999); Treasury Guardian (2000) -- Taxpayers for Common Sense
Friend of the Taxpayer Award (1997-1998); Hero of the Taxpayer Award (1999-2002) -- Americans for Tax Reform
Friend of the Shareholder Award (2001, 2002) -- American Shareholders Association
Eagle Award -- Associated Builders and Contractors (106th Congress)
Guardian of Small Business -- National Federation of Independent Business (96th, 97th, 98th, 99th, 100th, 101st, 102nd, 103rd, 104th, 105th, 106th, 107th Congress)
Deficit Hawk Award (1993-1995, 1997); Fiscal Responsibility Honor Roll (1999, 2000) -- The Concord Coalition
Spirit of Enterprise Award -- U.S. Chamber of Commerce (1988-1993, 1995-1999, 2001)
Golden Bulldog Award -- Watchdogs of the Treasury, Inc. (1979-1995, 1999-2000)
Jefferson Award -- Citizens for a Sound Economy (104th, 105th, 107th Congress)
Tax Fighter Award -- The National Tax-Limitation Committee (1996, 1999-2000)
Guardian of Seniors' Rights Award (2001-2002); Super Friend of Seniors Award (1996-1998); Benjamin Franklin Award (1997) -- The 60 Plus Association
Thomas Jefferson Award -- Food Distribution Industry (1997, 1999, 2002)
Excellence in Oversight Award -- House Majority Leader Armey (105th Congress)
Humane Legislators in 2000 -- American Humane Association (2000)
Small Business Advocate (1999); Champion of Small Business (2001, 2002) -- Small Business Survival Committee
Senior Legislative Achievement Award --The Seniors Coalition (106th Congress)

PERSONAL

Born: June 14, 1943, in Chicago, Illinois
Education: B.A. degree, Political Science, Stanford University, 1965;
J.D. degree, University of Wisconsin-Madison, 1968

Married Cheryl Warren, (1977); Children: Frank, (1981), and Bob, (1984)

Permanent Residence: Menomonee Falls, Wisconsin

Occupation: Full-time legislator; formerly a practicing attorney



JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Dec 22, 2011 11:40pm General Wisconsin US Rep. Sensenbrenner apologizes to Michelle Obama for ‘big butt’ comment   Article Monsieur 
Jun 10, 2010 03:00pm News GOP lawmaker with BP stock has role in spill probe  Article The Sunset Provision 
Sep 01, 2009 09:00am General Sensenbrenner says prostate cancer won't slow him down   Article Monsieur 
Apr 18, 2009 12:00am General Voting Rights Act has passionate, strong advocate in Sensenbrenner   Article Penguin 
Sep 07, 2007 12:50am General Millionaire U.S. congressman [Sensenbrenner] lucky in lottery; wins for 3rd time  Article Monsieur 
May 19, 2006 11:00am News 'He doesn't get it'  Article Thomas Walker 

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  08/11/2020 WI District 05 - R Primary ???
  11/06/2018 WI District 05 Won 61.93% (+23.95%)
  08/14/2018 WI District 05 - R Primary Won 81.15% (+62.34%)
  11/08/2016 WI District 05 Won 66.70% (+37.41%)
  08/09/2016 WI District 05 - R Primary Won 99.71% (+99.42%)
  11/04/2014 WI - District 05 Won 69.45% (+39.05%)
  08/12/2014 WI - District 05 - R Primary Won 99.81% (+99.62%)
  11/06/2012 WI - District 05 Won 67.72% (+35.67%)
  08/14/2012 WI - District 05 - R Primary Won 99.40% (+98.81%)
  11/02/2010 WI - District 05 Won 69.32% (+41.96%)
  09/14/2010 WI - District 05 - R Primary Won 99.56% (+99.11%)
  11/04/2008 WI - District 05 Won 79.58% (+59.43%)
  09/09/2008 WI - District 05 - R Primary Won 78.27% (+56.55%)
  11/07/2006 WI - District 05 Won 61.76% (+26.09%)
  09/12/2006 WI District 05 - R Primary Won 99.80% (+99.61%)
  11/02/2004 WI - District 05 Won 66.61% (+34.83%)
  09/14/2004 WI - District 05 - R Primary Won 100.00% (+100.00%)
  11/05/2002 WI District 5 Won 86.13% (+72.81%)
  11/07/2000 WI District 9 Won 74.04% (+48.16%)
  11/03/1998 WI District 9 Won 91.27% (+82.73%)
  11/05/1996 WI District 9 Won 74.44% (+48.96%)
  11/08/1994 WI District 9 Won 99.76% (+99.53%)
  11/03/1992 WI District 9 Won 69.69% (+41.74%)
  11/06/1990 WI District 9 Won 99.70% (+99.40%)
  11/08/1988 WI District 9 Won 74.91% (+49.81%)
  11/04/1986 WI District 9 Won 78.22% (+56.44%)
  11/06/1984 WI District 9 Won 73.36% (+47.25%)
  11/02/1982 WI District 9 Won 100.00% (+100.00%)
  11/04/1980 WI District 9 Won 78.39% (+56.79%)
  11/07/1978 WI District 9 Won 61.15% (+22.30%)
  09/12/1978 WI District 9 - R Primary Won 43.30% (+0.86%)
  11/02/1976 WI State Senate 04 Won 100.00% (+100.00%)
  04/01/1975 WI State Senate 04 - Special Election Won 72.63% (+45.26%)
  11/05/1974 WI State House 10 Won 72.19% (+44.37%)
ENDORSEMENTS
WI US Senate - R Primary - Aug 14, 2018 R Leah Vukmir
US House Majority Leader - Feb 02, 2006 R John Shadegg
FEC COMMITTEES
C00083428 Sensenbrenner Committee $ 369404.12