Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Vandenberg, Arthur H.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
 
NameArthur H. Vandenberg
Address
Grand Rapids, Michigan , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born March 22, 1884
DiedApril 18, 1951 (67 years)
ContributorThomas Walker
Last ModifedRBH
Jun 17, 2015 02:22am
Tags
InfoArthur Vandenberg was born in Grand Rapids on 22nd March, 1884. After studying law at the University of Michigan he went into publishing. Between 1906 and 1928 Vandenberg was editor of the Grand Rapids Herald.

A member of the Republican Party, Vandenberg was elected to the Senate in March 1928. Over the next few years Vandenberg campaigned to take the profits out of war.

On 8th February, 1934, Gerald Nye submitted a Senate Resolution calling for an investigation of the munitions industry by the Senate Foreign Relations Committee under Key Pittman of Nevada. Pittman disliked the idea and the resolution was referred to the Military Affairs Committee. It was eventually combined with one introduced earlier by Vandenberg.

The Military Affairs Committee accepted the proposal and as well as Nye and Vandenberg, the Munitions Investigating Committee included James P. Pope of Idaho, Homer T. Bone of Washington, Joel B. Clark of Missouri, Walter F. George of Georgia and W. Warren Barbour of New Jersey. John T. Flynn, a writer with the New Republic magazine, was appointed as an advisor and Alger Hiss as the committee's legal assistant.

Public hearings before the Munitions Investigating Committee began on 4th September, 1934. In the reports published by the committee it was claimed that there was a strong link between the American government's decision to enter the First World War and the lobbying of the the munitions industry. The committee was also highly critical of the nation's bankers. In a speech in 1936 Nye argued that "the record of facts makes it altogether fair to say that these bankers were in the heart and center of a system that made our going to war inevitable".

Vandenberg was a delegate to the United Nations Conference at San Francisco in 1945 and served on the Committee on Foreign Relations (1947-49). He was a member of Congress until his death on 18th April, 1951.




JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 8.75000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  07/01/1952 US President - R Primaries Lost 0.00% (-35.84%)
  01/03/1951 President Pro Tempore Lost 48.96% (-2.08%)
  01/03/1949 President Pro Tempore Lost 43.75% (-12.50%)
  07/01/1948 US President - R Primaries Lost 0.66% (-26.33%)
  06/21/1948 US President - R Convention Lost 3.44% (-57.30%)
  01/03/1947 President Pro Tempore Won 53.12% (+6.25%)
  11/05/1946 MI US Senate Won 67.06% (+35.07%)
  11/05/1940 MI US Senate Won 52.65% (+5.67%)
  09/10/1940 MI US Senate - R Primary Won 89.88% (+79.75%)
  07/28/1940 US President - R Convention Lost 3.62% (-43.97%)
  07/01/1940 US President - R Primaries Lost 3.12% (-46.64%)
  07/01/1936 US President - R Primaries Lost 0.06% (-44.39%)
  11/06/1934 MI US Senate Won 51.32% (+4.30%)
  01/04/1932 President Pro Tempore Lost 0.00% (-100.00%)
  11/06/1928 MI US Senate Won 71.79% (+44.14%)
  11/06/1928 MI US Senate - Special Election Won 72.03% (+44.25%)
  03/31/1928 MI US Senate Appointment Won 100.00% (+100.00%)
ENDORSEMENTS
Supreme Court - Associate Justice - Aug 18, 1949 NPA Reject
US Attorney General - Jan 02, 1939 NPA Reject
Supreme Court - Associate Justice - May 07, 1930 NPA Reject