Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Mailliard, William S.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
 
NameWilliam S. Mailliard
Address
San Francisco, California , United States
EmailNone
WebsiteNone
Born June 10, 1917
DiedJune 10, 1992 (75 years)
Contributoreddy 9_99
Last ModifedUser 490
May 15, 2005 09:46pm
Tags
Infoborn in Belvedere, Marin County, Calif., June 10, 1917; attended elementary and secondary schools in the San Francisco Bay area, and the Taft School, Watertown, Conn., 1933-1935; was graduated from Yale University in 1939; engaged in the banking business with American Trust Co., San Francisco, Calif., in 1940 and 1941; served as assistant naval attach頩n the United States Embassy in London in 1939 and 1940; with Bureau of Naval Personnel, Washington, D.C., in 1941 and 1942; attended the Naval War College in 1942; was assigned to duty on staff of Seventh Amphibious Force as flag lieutenant and aide to Vice Adm. D.E. Barbey in 1943 and released to inactive duty in March 1946 as a lieutenant commander; promoted to commander in 1950 and to rear admiral in 1965 in the Naval Reserve; resumed banking career in 1946 and 1947; assistant to the director of California Youth Authority in 1947 and 1948; unsuccessful Republican candidate for election in 1948 to the Eighty-first Congress; secretary to Gov. Earl Warren 1948-1951; executive assistant to the director of the California Academy of Sciences in 1951 and 1952; elected as a Republican to the Eighty-third and to the ten succeeding Congresses and served from January 3, 1953, until his resignation March 5, 1974; Permanent Representative of the United States to the Organization of American States with the rank of Ambassador, March 7, 1974, to February 1, 1977; nominated by President Gerald R. Ford and confirmed by the United States Senate on December 10, 1975, to be a member of the Board of Directors of the Inter-American Foundation; was a resident of San Francisco, Calif., until his death on June 10, 1992.



JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 7.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  03/07/1974 US Ambassador to the Organization of American States Won 100.00% (+100.00%)
  11/07/1972 CA District 6 Won 52.04% (+4.08%)
  11/03/1970 CA District 6 Won 53.36% (+6.72%)
  11/05/1968 CA District 6 Won 73.37% (+46.74%)
  11/08/1966 CA District 6 Won 76.58% (+53.17%)
  11/03/1964 CA District 6 Won 63.65% (+27.29%)
  11/06/1962 CA District 6 Won 58.69% (+17.39%)
  11/08/1960 CA District 4 Won 65.31% (+30.62%)
  11/04/1958 CA District 4 Won 59.97% (+19.94%)
  06/03/1958 CA District 4 - D Primary Lost 35.12% (-29.77%)
  11/06/1956 CA District 4 Won 61.93% (+23.85%)
  11/02/1954 CA District 4 Won 61.24% (+24.55%)
  06/08/1954 CA District 4 - R Primary Won 93.41% (+86.82%)
  06/08/1954 CA District 4 - D Primary Lost 43.11% (-13.78%)
  11/04/1952 CA District 4 Won 55.00% (+10.00%)
  06/03/1952 CA District 4 - R Primary Won 40.73% (+13.87%)
  06/03/1952 CA District 4 - D Primary Lost 13.43% (-52.10%)
  11/02/1948 CA District 4 Lost 47.66% (-3.34%)
  06/01/1948 CA District 4 - R Primary Won 75.26% (+50.53%)
  06/01/1948 CA District 4 - D Primary Lost 33.90% (-32.20%)
ENDORSEMENTS