Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Lagomarsino, Robert J.
CANDIDATE DETAILS
AffiliationRepublican  
<-  1990-01-01  
 
NameRobert J. Lagomarsino
Address
Ventura, California , United States
EmailNone
Website [Link]
Born September 04, 1926
DiedFebruary 07, 2021 (94 years)
ContributorUser 490
Last ModifedDavid
Feb 11, 2021 03:08pm
Tags Catholic -
InfoRobert John "Bob" Lagomarsino

Representative from California; born in Ventura, Ventura County, Calif., September 4, 1926; attended the public schools of Ventura; B.A., University of California at Santa Barbara, 1950; J.D., University of Santa Clara Law School, 1953; admitted to the California bar in 1954 and commenced practice in Ventura; served in the United States Navy 1944-1946; elected to the Ojai City Council, 1958; eight months later was elected mayor; reelected in 1960; elected to the California senate, by special election, October 3, 1961; reelected in 1964; elected in 1966 to represent the newly created Twenty-fourth senatorial district; reelected in 1970; delegate, California State Republican conventions, 1961-1974; delegate, Republican National Convention, 1968 and 1984; elected as a Republican to the Ninety-third Congress, by special election, March 5, 1974, to fill the vacancy caused by the death of Charles M. Teague; reelected to the nine succeeding Congresses and served from March 5, 1974, to January 3, 1993; unsuccessful candidate for renomination in 1992 to the One Hundred Third Congress; is a resident of Ventura, Calif.

[Link]

[Link]

[Link]

JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  06/02/1992 CA District 22 - R Primary Lost 42.78% (-5.77%)
  11/06/1990 CA District 19 Won 54.60% (+10.16%)
  06/05/1990 CA District 19 - R Primary Won 88.78% (+77.56%)
  11/08/1988 CA District 19 Won 50.24% (+1.73%)
  11/00/1988 US House Republican Conference Vice Chair Lost 0.00% (-100.00%)
  11/04/1986 CA District 19 Won 71.88% (+45.13%)
  11/00/1986 US House Republican Conference Secretary Won 100.00% (+100.00%)
  11/06/1984 CA District 19 Won 67.30% (+36.42%)
  11/00/1984 US House Republican Conference Secretary Won 100.00% (+100.00%)
  11/02/1982 CA District 19 Won 61.05% (+25.21%)
  11/04/1980 CA District 19 Won 77.69% (+60.05%)
  11/07/1978 CA District 19 Won 71.73% (+47.46%)
  11/02/1976 CA District 19 Won 64.38% (+28.76%)
  11/05/1974 CA District 19 Won 56.27% (+12.54%)
  06/04/1974 CA District 19 - R Primary Won 91.01% (+82.02%)
  03/05/1974 CA District 13 - Special Election Won 53.64% (+34.89%)
  11/03/1970 CA State Senate 24 Won 66.37% (+34.43%)
  11/08/1966 CA State Senate 24 Won 63.98% (+27.95%)
  11/03/1964 CA State Senate 33 Won 54.56% (+9.13%)
  10/03/1961 CA State Senate 33- Special Election Won 37.71% (+6.46%)
ENDORSEMENTS
CA Controller - R Primary - Jun 06, 2006 R Abel Maldonado
US Vice President - Appointment - Dec 19, 1974 NPA Reject