Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Tuckey, Wilson "Ironbar"
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLiberal  
 
NameWilson "Ironbar" Tuckey
Address
, Western Australia , Australia
EmailNone
WebsiteNone
Born July 10, 1935 (84 years)
ContributorKarma Policeman
Last ModifedRBH
Dec 01, 2019 11:25pm
Tags Reactionary - Anti Environment - Convicted -
InfoAssaulted an Aboriginal man in 1967 with an metal cord, hence his nickname and conviction.

Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for O'Connor, Western Australia, 1980, 1983, 1984, 1987, 1990, 1993, 1996, 1998, 2001 and 2004.
Parliamentary Appointments

Member, Advisory Council on Inter- government Relations 1979-80.
Ministerial Appointments

Minister for Forestry and Conservation from 21.10.98 to 26.11.01.

Minister Assisting the Prime Minister from 21.10.98 to 26.11.01.

Minister for Regional Services, Territories and Local Government from 25.1.02 to 07.10.03.
Committee Service

House of Representatives Standing: Aboriginal Affairs from 4.12.80 to 4.2.83; Road Safety from 4.12.80 to 4.2.83; Expenditure from 11.5.83 to 2.6.86; Agriculture, Fisheries and Forestry from 2.12.03; Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 1.12.04.

Joint Statutory: Public Works from 2.9.97 (Chair from 4.9.97) to 31.8.98.

Joint Standing: Treaties from 17.6.96 to 24.9.97.
Conferences, Delegations and Visits
Member, 29th CPA Conference, Nairobi, October-November 1983; 38th CPA Conference, Nassau, The Bahamas, October 1992.

Member, Parliamentary Delegation to Mexico and Central America, July-August 1984.

Member, Parliamentary Delegation to Colombia, September-October 1992.

Member, Veterans' Affairs Delegation to Gallipoli, Turkey, April 1995.

Attended 8th Commonwealth Seminar, Hong Kong, May 1996.

Member, Parliamentary Delegation to USA and Venezuela, July 1997.

Official visit to Finland, the Netherlands, Canada and USA, July-August 1999.

Oman and Malaysia, January 2000.
Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 14.12.84 to 28.10.89 and from 7.4.93 to 11.3.96.

Shadow Minister for Small Business and Administrative Services from 14.12.84 to 1.5.87; Housing and Small Business from 1.5.87 to 14.8.87 and from 12.5.89 to 28.10.89; Health from 14.8.87 to 16.9.88; Employment and Training from 16.9.88 to 12.5.89; Small Business from 7.4.93 to 26.5.94; Veterans' Affairs and Defence Science and Personnel from 26.5.94 to 11.3.96.

Deputy Manager of Opposition Business in the House from 16.9.88 to 12.5.89 and from 7.4.93 to 26.5.94.
Personal

Born 10.7.1935, Perth, WA.

Married.
Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

Businessman; hotelier.
Local Government Service

Councillor, town of Carnarvon 1964; Mayor 1964-65. (The status of Carnarvon changed from town to shire in Feb. 1965).

Shire President 1965-69; Deputy President 1970-71, 1973-77 and 1979-80; Councillor 1969-70, 1971-73 and 1977-79.

Member, Executive Committee of Country Shire Councils' Association 1969-76; Deputy President 1976-78; President 1978-80.

Member, WA Local Government Grants Commission 1976-80.

What do MP Tuckey's colleagues have to say about him?

"Mate, I think he's a disgrace. As far as I'm concerned, he's just a bloody big coward. Anyone who makes a name for himself on the basis of having someone else hold a person down while you hit them is, in my books, a dingo." -MP Graham Edwards (ALP-Cowan)

"He did get under some people's skin; he certainly got under Paul's, if only on that one famous occasion. Nowadays, though, he's more of a joke, a caricature of himself." -MP Stephen Smith (ALP-Perth)

"Shut up! Sit down and shut up, you pig!" -Former Prime Minister Paul Keating

"You piece of criminal garbage." -Paul Keating


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Aug 23, 2003 12:10am News Heckler from hell lives to torment another day  Article Karma Policeman 

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  08/21/2010 WA MP - O'Connor Lost 46.44% (-7.11%)
  11/24/2007 WA MP - O'Connor Won 66.55% (+33.11%)
  10/09/2004 WA MP - O'Connor Won 70.39% (+40.77%)
  11/10/2001 WA MP - O'Connor Won 69.09% (+38.18%)
  10/03/1998 WA MP - O'Connor Won 65.14% (+30.27%)
  03/02/1996 WA MP - O'Connor Won 75.93% (+51.86%)
  03/13/1993 WA MP - O'Connor Won 74.02% (+48.04%)
  03/24/1990 WA MP - O'Connor Won 71.91% (+43.83%)
  07/11/1987 WA MP - O'Connor Won 70.58% (+41.16%)
ENDORSEMENTS