Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Burke, Tony
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLabor  
 
NameTony Burke
Address
Kingsgrove, New South Wales , Australia
EmailNone
WebsiteNone
Born November 04, 1969 (51 years)
ContributorKarma Policeman
Last ModifedKarma Policeman
Jun 11, 2007 01:45pm
Tags
InfoParliamentary service
State: elected to the New South Wales Legislative Council 22.3.03. Resigned 24.6.04.

Federal: elected to the House of Representatives for Watson, New South Wales, 2004.
Parliamentary appointments
State: Legislative Council (NSW) Representative on the Council of the University of Technology, Sydney from 7.5.03 to 24.6.04.
Parliamentary positions
State: Temporary Chair of Committees from 7.5.03 to 24.6.04.
Parliamentary Party Positions
Shadow Minister for Immigration from 24.6.05
Committee service
State: Standing: Law and Justice from 21.5.03 to 24.6.04; State Development from 21.5.03 to 24.6.04.

Federal: House of Representatives Standing: Employment, Workplace Relations and Workforce Participation from 1.12.05.
Parliamentary party positions
Member, Opposition Shadow Ministry from 24.6.05.

Shadow Minister for Immigration from 24.6.05 to 10.12.06;

Shadow Minister for Immigration, Integration and Citizenship from 10.12.06.

Current position: Shadow Minister for Immigration, Integration and Citizenship.
Personal
Born 4.11.1969, Sydney, NSW.

Married.
Qualifications and occupation before entering federal Parliament
BA, LLB (Syd).

Sales and shop assistant 1982-91.

Electorate officer to Senator GF Richardson 1993-94.

Electorate officer to Senator MG Forshaw 1994-95.

Lobbyist and director, ‘Euthanasia No’ 1995-97.

Director, Aticus Pty Ltd, 1996-97.

Campaign manager, Australian Republican Movement 1997.

Union organiser, Shop Distributive and Allied Employees Association 1997-2003.

Member, Legislative Council (NSW) 2003-04 (see Parliamentary service above).


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  05/18/2019 NSW MP - Watson Won 64.33% (+28.66%)
  07/02/2016 NSW MP - Watson Won 67.58% (+35.15%)
  10/18/2013 AUS Manager of Opposition Business Won 100.00% (+100.00%)
  09/07/2013 NSW MP - Watson - 2PP Vote Won 56.81% (+13.62%)
  09/07/2013 NSW MP - Watson - Primary Count Won 49.51% (+10.77%)
  07/01/2013 AUS Minister for Immigration, Multicultural Affairs & Citizenship Won 100.00% (+100.00%)
  09/14/2010 AUS Minister for Sustainability, Environment, Water, Population & Communities Won 100.00% (+100.00%)
  08/21/2010 NSW MP - Watson Won 59.14% (+18.28%)
  12/03/2007 AUS Minister for Agriculture, Fisheries & Forestry Won 100.00% (+100.00%)
  11/24/2007 NSW MP - Watson Won 70.33% (+40.66%)
  10/09/2004 NSW MP - Watson - 2PP Vote Won 65.14% (+30.28%)
  10/09/2004 NSW MP - Watson - Primary Count Won 56.65% (+25.13%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  05/30/2019 ALP Parliamentary Leader Lost 0.00% (-100.00%)
  05/30/2019 ALP Deputy Parliamentary Leader Lost 0.00% (-100.00%)
  10/13/2013 ALP Parliamentary Leader Lost 0.00% (-52.02%)
ENDORSEMENTS
ALP Parliamentary Leader - May 30, 2019 ALP Anthony Albanese
AUS Marriage Law Postal Survey - Nov 07, 2017 YES Yes