Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Grierson, Sharon
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLabor  
 
NameSharon Grierson
Address
Newcastle, New South Wales , Australia
EmailNone
WebsiteNone
Born May 04, 1951 (68 years)
ContributorKarma Policeman
Last ModifedKarma Policeman
Jun 11, 2007 01:21pm
Tags
InfoParliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Newcastle, New South Wales, 2001 and 2004.
Committee Service
House of Representatives Standing: Communications, Information Technology and the Arts from 20.3.02 to 31.8.04; Science and Innovation from 20.3.02 to 31.8.04; Economics, Finance and Public Administration from 2.12.04. Joint Statutory: Public Accounts and Audit from 20.3.02.
Conferences, delegations and visits
Member, Parliamentary Delegation to Solomon Islands, Vanuatu and Samoa, December 2002.
Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

Teacher.

School principal.

Director, Tinonee Gardens Multicultural Village.

Community Director, Honeysuckle Development Corporation Board.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 7.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  08/21/2010 NSW MP - Newcastle Won 62.49% (+24.98%)
  11/24/2007 NSW MP - Newcastle Won 65.91% (+31.82%)
  10/09/2004 NSW MP - Newcastle - 2PP Vote Won 59.98% (+19.95%)
  10/09/2004 NSW MP - Newcastle - Primary Count Won 45.98% (+10.44%)
  11/10/2001 NSW MP - Newcastle - Primary Count Won 40.95% (+10.58%)
  11/10/2001 NSW MP - Newcastle - 2PP Vote Won 56.91% (+13.81%)
ENDORSEMENTS
ALP Parliamentary Leader - Feb 26, 2012 ALP Julia Gillard
ALP Parliamentary Leader - Dec 01, 2003 ON Mark Latham