Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Bowen, Chris
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLabor  
 
NameChris Bowen
Address
Fairfield, New South Wales , Australia
EmailNone
WebsiteNone
Born January 17, 1973 (46 years)
ContributorKarma Policeman
Last ModifedKarma Policeman
Jun 11, 2007 01:38pm
Tags
InfoParliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Prospect, New South Wales, 2004.
Committee Service
House of Representatives Standing: Economics, Finance and Pubic Administration from 2.12.04.
Parliamentary Party Positions
Member, Opposition Shadow Ministry from 07.12.06

Shadow Assistant Treasurer from 10.12.06; Shadow Minister for Revenue and Competition Policy from 10.12.06.
Party positions
Member, ALP from 1988.

Secretary, ALP Smithfield Branch from 1991.

President, ALP Fairfield State Electorate Council from 1992.

ALP Assistant General Returning Officer (NSW) from 1993.
Personal
Born 17.1.1973, Sydney, NSW.

Married.
Qualifications and occupation before entering federal Parliament
BEc (Syd).

Research and media officer to the Hon JA Crosio, MP 1994-95.

Industrial officer, Finance Sector Union 1995-2000.

Senior adviser to the Hon. PC Scully, MLA (NSW) 2000-01; Chief of Staff 2001-04.

Local government service
Councillor, Fairfield City Council 1995-2004.

Mayor, Fairfield City Council 1998-99.

President, Western Sydney Regional Organisation of Councils 1999-2001.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  05/18/2019 NSW MP - McMahon Won 56.64% (+13.27%)
  07/02/2016 NSW MP - McMahon Won 62.11% (+24.23%)
  09/18/2013 AUS Leader of the Opposition Won 100.00% (+100.00%)
  09/12/2013 ALP Parliamentary Leader - Interim Won 100.00% (+100.00%)
  09/07/2013 NSW MP - McMahon - 2PP Vote Won 55.32% (+10.64%)
  09/07/2013 NSW MP - McMahon - Primary Count Won 50.19% (+9.60%)
  06/27/2013 AUS Treasurer Won 100.00% (+100.00%)
  09/14/2010 AUS Minister for Immigration & Citizenship Won 100.00% (+100.00%)
  08/21/2010 NSW MP - McMahon Won 57.81% (+15.63%)
  06/09/2009 AUS Minister for Human Services Won 100.00% (+100.00%)
  12/02/2007 AUS Minister for Competition Policy and Consumer Affairs and Assistant Treasurer Won 100.00% (+100.00%)
  11/24/2007 NSW MP - Prospect Won 63.46% (+26.93%)
  10/09/2004 NSW MP - Prospect - 2PP Vote Won 57.12% (+14.23%)
  10/09/2004 NSW MP - Prospect - Primary Count Won 50.07% (+11.89%)
ENTERED, DROPPED OUT
  05/30/2019 ALP Parliamentary Leader Lost 0.00% (-100.00%)
SPECULATIVE, DID NOT RUN
  05/30/2019 ALP Deputy Parliamentary Leader Lost 0.00% (-100.00%)
  10/13/2013 ALP Parliamentary Leader Lost 0.00% (-52.02%)
ENDORSEMENTS
AUS Marriage Law Postal Survey - Nov 07, 2017 YES Yes
ALP Parliamentary Leader - Feb 26, 2012 ALP Kevin Rudd