Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Ley, Sussan
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLiberal  
 
NameSussan Ley
Address
, New South Wales , Australia
EmailNone
WebsiteNone
Born December 14, 1961 (56 years)
ContributorKarma Policeman
Last ModifedKarma Policeman
May 17, 2007 12:41am
Tags
InfoParliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Farrer, New South Wales, 2001 and 2004.
Ministerial Appointments
Parliamentary Secretary for Children and Youth Affairs from 26.10.04 to 27.01.06.

Parliamentary Secretary to the Minister for Agriculture, Fisheries and Forestry from 27.01.06.
Committee Service

House of Representatives Standing: Agriculture, Fisheries and Forestry from 20.3.02 to 31.8.04; Transport and Regional Services from 20.3.02 to 31.8.04.

Joint Statutory: Native Title and the Aboriginal and Torres Strait Islander Fund from 5.12.02 to 31.8.04.

Joint Standing: Electoral Matters from 20.3.02 to 5.12.02.
Conferences, delegations and Visits
Member, Parliamentary Delegation to Tonga and Fiji, December 2003.
Party Positions

Member, Liberal Party Tallangatta Branch from 1994; Membership Officer 1996; Secretary 1997-99.

Member, Liberal Party (NSW) from 2001.
Personal

Born 14.12.1961, Kano, Nigeria.

Married.
Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BEc (Latrobe), MTax (UNSW), MAcc (Charles Sturt).

Air traffic controller 1983-85.

Commercial pilot 1985-86.

Shearers' cook 1986-88.

Wool and beef farmer from 1988.

Director, Australian Taxation Office 1995-2001.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  07/19/2016 AUS Minister for Health & Aged Care Won 100.00% (+100.00%)
  07/02/2016 NSW MP - Farrer Won 70.53% (+41.05%)
  12/23/2014 AUS Minister for Health Won 100.00% (+100.00%)
  09/07/2013 NSW MP - Farrer - 2PP Vote Won 67.43% (+34.85%)
  09/07/2013 NSW MP - Farrer - Primary Count Won 57.81% (+34.06%)
  08/21/2010 NSW MP - Farrer - 2PP Vote & Primary Count Won 64.51% (+29.03%)
  11/24/2007 NSW MP - Farrer - 2PP Vote & Primary Vote Won 60.95% (+22.26%)
  10/09/2004 NSW MP - Farrer - 2PP Vote Won 69.82% (+39.63%)
  10/09/2004 NSW MP - Farrer - Primary Count Won 63.48% (+40.67%)
  11/10/2001 NSW MP - Farrer - Primary Count Won 37.66% (+14.31%)
  11/10/2001 NSW MP - Farrer - 2PP Vote Won 50.14% (+0.27%)
ENDORSEMENTS
AUS Marriage Law Postal Survey - Nov 07, 2017 YES Yes