Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Hoare, Kelly
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLabor  
 
NameKelly Hoare
Address
, New South Wales , Australia
EmailNone
WebsiteNone
Born July 01, 1963 (56 years)
ContributorKarma Policeman
Last ModifedKarma Policeman
May 17, 2007 12:42am
Tags
InfoParliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Charlton, New South Wales, 1998, 2001 and 2004.
Committee Service

House of Representatives Standing: Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 8.12.98 to 31.8.04; Library from 8.12.98 to 31.8.04; Environment and Heritage from 2.12.04.
Conferences, Delegations and Visits

Member, Official Australian Observer Mission to the Indonesian Elections, June 1999.

Member, Parliamentary Delegation to India and Bangladesh, November-December 2000.
Party Positions

Branch Assistant Secretary.

Delegate, Federal Electoral Council.

Delegate to ALP State Conference (NSW).
Personal

Born 1.7.1963, Deniliquin, NSW.

Married.
Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA (Canberra).

Public servant.

Electorate officer to the Hon. RJ Brown, MP.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY
Father Robert Brown 1933-

INFORMATION LINKS
RACES
  10/09/2004 NSW MP - Charlton - 2PP Vote Won 57.92% (+15.85%)
  10/09/2004 NSW MP - Charlton - Primary Count Won 45.95% (+10.64%)
  11/10/2001 NSW MP - Charlton - 2PP Vote Won 56.66% (+13.31%)
  11/10/2001 NSW MP - Charlton - Primary Count Won 46.06% (+12.75%)
  10/03/1998 NSW MP - Charlton - 2PP Vote Won 62.97% (+25.94%)
  10/03/1998 NSW MP - Charlton - Primary Count Won 49.32% (+21.70%)
ENDORSEMENTS