Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Turnbull, Malcolm
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLiberal  
<-  2015-09-01  
 
NameMalcolm Turnbull
Address46 Wunulla Road
Point Piper, New South Wales , Australia
EmailNone
Website [Link]
Born October 24, 1954 (64 years)
ContributorKarma Policeman
Last ModifedIndyGeorgia
Oct 06, 2017 11:03pm
Tags Capitalist - Moderate-to-Conservative - Pro Embryonic Stem Cell Research - Pro Environment - Pro Free Trade - Pro-Choice - Pro-Civil Unions - Catholic -
InfoAbout Malcolm Turnbull

Malcolm grew up in Vaucluse and Double Bay in the 1950s and 1960s. His father, Bruce, was a single parent for much of Malcolm's childhood. They lived in a series of flats, mostly rented.

Malcolm was educated at Vaucluse Public School and Sydney Grammar School. Malcolm's high school education at Sydney Grammar was assisted by a scholarship.

Seventeen years ago Malcolm arranged for an additional means tested scholarship to be established at Sydney Grammar in memory of his late father.

Malcolm graduated from Sydney University with a BA LLB. He won a Rhodes Scholarship and completed a further law degree at Oxford.

During and after his studies at Sydney University, Malcolm worked as a journalist with the Bulletin, 2SM, TCN 9 and the London Sunday Times.

After a successful career in journalism Malcolm began practicing law in 1980. He quickly established a reputation as an effective advocate, most notably when he successfully defended former MI5 agent Peter Wright against the British Government, in the "Spycatcher" trial.

Malcolm left law for business in 1987 where he has since been responsible for the establishment and success of many Australian businesses. In particular he has been a determined supporter of Australian technology. He co-founded OzEmail in 1994. His software companies have won many awards for exporting Australian technology.

In 1997 Malcolm was elected to attend the Australian Constitutional Convention. He led the republican case in that Convention and in the subsequent referendum.

Malcolm has initiated numerous policy and research projects in areas such as education, indigenous affairs, home ownership affordability, balancing work and family responsibilities and national population and fertility policy. He has been Chair of the Menzies Research Centre since 2001.

Malcolm married Lucy Hughes in 1980. Their two children, Alex and Daisy attended local schools and are now completing University.

Lucy and Malcolm have been partners not only in marriage but also in their many businesses. Lucy was the first female Lord Mayor of Sydney, a position she held until early 2004.

Malcolm was elected as the Federal Member for Wentworth at the general election on 9 October, 2004.

Malcolm has had a long interest in water policy and water conservation in particular. On 24 January 2006 the Prime Minister appointed Malcolm the Parliamentary Secretary to the Prime Minister with responsibility for water policy.


JOB APPROVAL POLLS
DateFirmApproveDisapproveDon't Know
09/05/2017-09/05/2017 Essential Research 38.00% ( 0.0) 46.00% ( 0.0) 16.00% ( 0.0)
03/10/2016-03/12/2016 Ipsos 55.00% ( 0.0) 32.00% ( 0.0) 14.00% ( 0.0)

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor
Aug 24, 2018 09:10am Perspective With Malcolm Turnbull's demise, the Liberal Party's true fear is coming to pass  Article IndyGeorgia 
Feb 01, 2017 07:50pm General No ‘G’day, mate’: On call with Australian prime minister, Trump badgers and brags  Article RP 
Apr 05, 2010 10:00pm News Turnbull walks away with swipe at Abbott  Article Karma Policeman 

DISCUSSION
Importance? 9.00000 Average

FAMILY
Wife Lucy Turnbull Mar 22, 1980-
Son Alex Turnbull 0000-

INFORMATION LINKS
RACES
  08/21/2018 Liberal Party Parliamentary Leader Won 57.83% (+15.66%)
  07/02/2016 AUS Prime Minister Won 50.67% (+4.67%)
  07/02/2016 NSW MP - Wentworth Won 67.75% (+35.50%)
  09/15/2015 AUS Prime Minister Won 100.00% (+100.00%)
  09/14/2015 Liberal Party Parliamentary Leader Won 54.55% (+10.10%)
  09/18/2013 AUS Minister for Communications Won 100.00% (+100.00%)
  09/07/2013 NSW MP - Wentworth Won 67.72% (+35.44%)
  08/21/2010 NSW MP - Wentworth - 2PP Vote & Primary Count Won 64.86% (+29.72%)
  11/30/2009 Liberal Party of Australia Parliamentary Leader Lost 49.40% (-1.20%)
  09/15/2008 AUS Leader of the Opposition Won 100.00% (+100.00%)
  09/15/2008 Liberal Party of Australia Parliamentary Leader Won 52.33% (+4.65%)
  11/28/2007 Liberal Party of Australia Parliamentary Leader Lost 48.28% (-3.45%)
  11/24/2007 NSW MP - Wentworth - 2PP Vote & Primary Coumt Won 53.85% (+7.71%)
  01/29/2007 AUS Minister for Environment and Water Resources Won 100.00% (+100.00%)
  10/09/2004 NSW MP - Wentworth - 2PP Vote Won 55.48% (+10.96%)
  10/09/2004 NSW MP - Wentworth - Primary Count Won 41.79% (+15.46%)
ENDORSEMENTS
NSW MP - Wentworth - By Election - LIB Preselection - Sep 13, 2018 LIB Andrew Bragg
NSW MP - Wentworth - By Election - LIB Preselection - Sep 13, 2018 LIB Dave Sharma
Liberal Party Parliamentary Leader - Aug 24, 2018 LIB Scott Morrison
AUS Marriage Law Postal Survey - Nov 07, 2017 YES Yes
(1999) Title 1: Constitutional Alteration (Republic) - Nov 06, 1999 N For