Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Pyne, Christopher
CANDIDATE DETAILS
AffiliationLiberal  
<-  2014-04-01  
 
NameChristopher Pyne
Address
, South Australia , Australia
EmailNone
WebsiteNone
Born August 13, 1967 (50 years)
ContributorKarma Policeman
Last ModifedIndyGeorgia
Jul 01, 2016 10:00pm
Tags Moderate-to-Conservative - Pro-Life - Married - Catholic - Disputed -
InfoParliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Sturt, South Australia, 1993, 1996, 1998, 2001 and 2004.
Ministerial Appointments
Parliamentary Secretary to the Minister for Family and Community Services from 07.10.03 to 26.10.04.

Parliamentary Secretary to the Minister for Health and Ageing from 26.10.04 to 30.1.07.

Assistant Minister for Health and Ageing from 30.1.07 to 21.3.07.

Minister for Ageing from 21.3.07.
Committee Service

House of Representatives Standing: Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 12.5.93 to 31.5.94 and from 29.5.96 to 4.6.97; Transport, Communications and Infrastructure from 12.5.93 to 29.1.96; Legal and Constitutional Affairs from 10.5.94 to 29.1.96; Financial Institutions and Public Administration from 29.5.96 to 31.8.98; Economics, Finance and Public Administration from 8.12.98; Employment, Education and Training from 30.5.96 to 31.8.98; Procedure from 8.12.98 (Chair from 10.12.98) to 6.11.00; Communications, Information Technology and the Arts from 20.3.02 to 5.11.03.

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 8.12.98 to 11.2.02; Electoral Matters from 6.11.00 to 11.2.02.

Joint Select: Republic Referendum from 2.6.99 to 9.8.99.
Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to USA and Venezuela, July 1997.
Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 26.5.94 to 11.3.96. Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Social Security from 26.5.94 to 11.3.96.
Party Positions

State President, Young Liberals (SA) 1988-90.

Member, Liberal Party State Executive (SA) 1988-92.

Policy Coordinator, Liberal Party (SA) 1990-92.

Vice-President, Australian Young Liberal Movement 1990-91.

Member, Liberal Party Federal Executive 1990-91.

Delegate to Liberal Party State and Federal Councils.

Member, Liberal Party Campaign Committee (SA).

Member, Liberal Party Policy Committee (SA).
Personal

Born 13.8.1967, Adelaide, SA.

Married.
Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

LLB (Adel).

Graduate Diploma of Legal Practice (SA).

Research assistant to Senator AE Vanstone 1987-90.

Solicitor 1991-93.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 7.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  07/02/2016 SA MP - Sturt Won 55.89% (+11.79%)
  12/23/2014 AUS Minister for Education & Training Won 100.00% (+100.00%)
  09/18/2013 AUS Minister for Education Won 100.00% (+100.00%)
  09/18/2013 AUS Leader of the House Won 100.00% (+100.00%)
  09/07/2013 SA MP - Sturt - 2PP Vote Won 60.08% (+20.16%)
  09/07/2013 SA MP - Sturt - Primary Count Won 54.40% (+25.50%)
  08/21/2010 SA MP - Sturt - 2PP Vote & Primary Count Won 53.43% (+6.86%)
  11/28/2007 Deputy Liberal Party Leader Lost 20.69% (-29.89%)
  11/24/2007 SA MP - Sturt - 2PP Vote & Primary Count Won 50.94% (+1.89%)
  03/20/2007 AUS Minister for Aging Won 100.00% (+100.00%)
  10/09/2004 SA MP - Sturt - 2PP Vote Won 56.80% (+13.59%)
  10/08/2004 SA MP - Sturt - Primary Count Won 51.66% (+17.11%)
  11/10/2001 SA MP - Sturt - Primary Count Won 50.74% (+21.02%)
  11/10/2001 SA MP - Sturt - 2PP Vote Won 58.18% (+16.36%)
  10/03/1998 SA MP - Sturt - Primary Count Won 47.77% (+15.06%)
  03/02/1996 SA MP - Sturt - Primary Count Won 54.07% (+22.16%)
ENDORSEMENTS
Liberal Party Parliamentary Leader - Sep 14, 2015 LIB Malcolm Turnbull
Liberal Party of Australia Parliamentary Leader - Sep 15, 2008 LIB Malcolm Turnbull