Home About Chat Users Issues Party Candidates Polling Firms Media News Polls Calendar Key Races United States President Senate House Governors International

New User Account
"A historical political resource." 
Email: Password:

  Shea, Gail
CANDIDATE DETAILS
AffiliationConservative  
 
NameGail Shea
Address
Tignish, Prince Edward Island , Canada
EmailNone
WebsiteNone
Born April 06, 1959 (60 years)
ContributorMonsieur
Last ModifedSesel
Mar 30, 2013 12:48am
Tags
InfoA native of Tignish, Gail A. Shea was a candidate in the 1996 general election and was first elected to the Legislative Assembly of Prince Edward Island as the MLA for Tignish-DeBlois on April 17, 2000, and re-elected on September 29, 2003.

On May 1, 2000, she was appointed Minister of Community and Cultural Affairs, where she served until August 22, 2002, when she was appointed Minister of Transportation and Public Works. Mrs. Shea is the first female to hold this portfolio in Prince Edward Island. On October 9, 2003, she was re-appointed Minister of Transportation and Public Works and appointed Minister Responsible for the Status of Women. Mrs. Shea has served on the Standing Committee on Fisheries, Intergovernmental Affairs and Transportation, and the Strategic Planning Committee on Community and Social Policy. Mrs. Shea is a member of Treasury Board.

Prior to holding elected office, Mrs. Shea worked as an assistant to Premier Pat Binns.

Mrs. Shea was very active in her community as a volunteer with the local Home and School Association and school trustees, community festival and minor sports. She is a member of the Catholic Women’s League and the Royal Canadian Legion.

Mrs. Shea lives in Tignish with her husband, Russell. They have five children: Sally, Kelly, Sandy, Holly and Shawn and four grandchildren.


JOB APPROVAL POLLS

BOOKS
Title Purchase Contributor

EVENTS
Start Date End Date Type Title Contributor

NEWS
Date Category Headline Article Contributor

DISCUSSION
Importance? 0.00000 Average

FAMILY

INFORMATION LINKS
RACES
  10/19/2015 PEI Parliament - Egmont Lost 28.95% (-20.30%)
  07/15/2013 CAN Minister of Fisheries & Oceans Won 100.00% (+100.00%)
  05/18/2011 CAN Minister of National Revenue Won 100.00% (+100.00%)
  05/02/2011 PEI Parliament - Egmont Won 54.65% (+23.33%)
  10/30/2008 CAN Minister of Fisheries & Oceans Won 100.00% (+100.00%)
  10/14/2008 PEI Parliament - Egmont Won 43.93% (+0.30%)
  05/28/2007 PEI Provincial Legislature 27 (Tignish-Palmer Road) Lost 44.85% (-10.30%)
  09/29/2003 PEI Provincial Legislature 27 (Tignish-Deblois) Won 55.29% (+11.32%)
ENDORSEMENTS
PEI PC Leader - Feb 09, 2019 PC Shawn Driscoll
Conservative Party Leader - May 27, 2017 CPC Andrew Scheer